| Georgescu_Ana_Maria_1998 a întrebat:

Hey! Stie cineva cand este perioada de imperechere la perusi?

3 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

La inceputul primaverii, adica inceputul lui Martie.

| maria14142 a răspuns:

Perioada de împerechere începe de obicei spre mijlocul lunii februarie şi se încheie prin aprilie. De-a lungul primăverii, o pereche de peruşi poate creşte cel puţin 4 pui, de obicei 5 sau 6. Între ouăle depuse de peruşele se mai strecoară câte unul sau două infertile, aşa că vei vedea că pasărea renunţă la ele, le aruncă afară din cuib sau le sparge. Este bine să nu intervi pentru a opri acest lucru, peruşica ştie mai bine decât tine ce ouă sunt fertile şi unde se vor dezvolta viitorii pui.

| vladutzumuresan1996 a răspuns:

Perusii se pot reproduce tot anul daca sunt conditii optime, dar sezonul lor de imperechere este primavara.

https://sites.google.com/site/perusul/imperecherea