| Lexy112 a întrebat:

As avea nevoie de niste jocuri de carti + reguli. Va multumesc!
Dau Funda! Si scz daca am gresit categoria.

3 răspunsuri:
| Lexy112 explică:

Ce fel de

| Lexy112 explică:

Ma refeream la jocuri gen Makao Kemps etc.

| maatts a răspuns:

Regulament joc de petrecere: Mafia

Mafia este un joc de petrecere ce poate fi jucat in grupuri mai mari de 8 persoane. Nu necesita materiale speciale.
Jucatorii primesc diverse roluri in mod secret: unele apartin Mafiei, altele cetatenilor cinstiti. In timpul noptii mafiotii ucid un cetatean cinstit, iar in timpul zilei cu totii voteaza eliminearea unui jucator. Jocul continua pana cand mafiotii mor sau raman majoritari. Un joc tipic incepe cu 7 cetateni si 2 mafioti.

Mai intai este desemnat un Povestitor. El are rolul de a modera jocul.
Apoi se impart rolurile secrete (folosind biletele sau carti de joc).

Rolurile secrete

Cetatean cinstit (castiga daca mafiotii sunt eliminati)
Mafiot (castiga daca mafiotii ii depasesc in numar pe cetateni)
Politist (de partea cetatenilor, poate inspecta daca un jucator e mafiot)
Doctor (de partea cetatenilor, poate allege un jucator sa fie protejat noaptea)

Noaptea

Povestitorul spune tuturor sa inchida ochii. Aceasta faza poate fi insotita de batai din palme ale jucatorilor astfel incat miscarile mafiotilor sa nu ii desconspire. Totusi suspiciunile nu ar trebui facute pe baza a ceea ce se aude in timpul noptii.
In fiecare noapte, povestitorul cere Mafiotilor sa deschida ochii si sa cada de acord asupra unei victime. Ei omoara pe cineva aratand discret catre victima. Apoi povestitorul cere mafiotilor sa inchida ochii.
Acum Politistul va deschide ochii si arata catre cineva care sa fie inspectat. Daca jucatorul indicat e mafiot, povestitorul da din cap afirmativ. Povestitorul cere politistului sa inchida ochii apoi cere Doctorului sa deschida ochii. Doctorul arata catre cineva care e protejat, apoi inchide ochii.

Ziua

Povestitorul cere tuturor sa deschida ochii. Povestitorul anunta crima in cazul in care doctorul nu a indicat aceeasi persoana ca cea aleasa de mafioti. O poate face cu suspans si cat mai descriptiv (de exemplu "Dan a fost impuscat de 3 ori, injunghiat de 7 ori in zona pieptului si aruncat in rau"). Acest jucator e eliminat si nu mai poate participa in nici un fel la conversatiile intre jucatori.
In timpul zilei jucatorii discuta pentru a identifica mafiotii. Politistul si Doctorul trebuie sa ii ajute fara a-si da de gol rolul pentru a nu fi eliminati in timpul noptii. Urmeaza momentul votului, in care fiecare persoana voteaza un jucator spre eliminare. Jucatorul cu cele mai multe voturi este eliminat si nu mai poate participa. In cazul unei egalitati se considera ca cetatenii au esuat in a desemna o persoana si nimeni nu e eliminat.

Conditia de victorie

Daca toti mafiotii sunt eliminati, cetatenii castiga. Daca numarul mafiotilor depaseste numarul cetatenilor cinstiti, Mafia castiga.

Configuratie joc

8-11 jucatori: 2 Mafioti
12-18 jucatori: 3 Mafioti

Mafia este un joc de petrecere ce poate fi jucat in grupuri mai mari de 8 persoane. Nu necesita materiale speciale.
Jucatorii primesc diverse roluri in mod secret: unele apartin Mafiei, altele cetatenilor cinstiti. In timpul noptii mafiotii ucid un cetatean cinstit, iar in timpul zilei cu totii voteaza eliminearea unui jucator. Jocul continua pana cand mafiotii mor sau raman majoritari. Un joc tipic incepe cu 7 cetateni si 2 mafioti.

Mai intai este desemnat un Povestitor. El are rolul de a modera jocul.
Apoi se impart rolurile secrete (folosind biletele sau carti de joc).

Rolurile secrete

Cetatean cinstit (castiga daca mafiotii sunt eliminati)
Mafiot (castiga daca mafiotii ii depasesc in numar pe cetateni)
Politist (de partea cetatenilor, poate inspecta daca un jucator e mafiot)
Doctor (de partea cetatenilor, poate allege un jucator sa fie protejat noaptea)

Noaptea

Povestitorul spune tuturor sa inchida ochii. Aceasta faza poate fi insotita de batai din palme ale jucatorilor astfel incat miscarile mafiotilor sa nu ii desconspire. Totusi suspiciunile nu ar trebui facute pe baza a ceea ce se aude in timpul noptii.
In fiecare noapte, povestitorul cere Mafiotilor sa deschida ochii si sa cada de acord asupra unei victime. Ei omoara pe cineva aratand discret catre victima. Apoi povestitorul cere mafiotilor sa inchida ochii.
Acum Politistul va deschide ochii si arata catre cineva care sa fie inspectat. Daca jucatorul indicat e mafiot, povestitorul da din cap afirmativ. Povestitorul cere politistului sa inchida ochii apoi cere Doctorului sa deschida ochii. Doctorul arata catre cineva care e protejat, apoi inchide ochii.

Ziua

Povestitorul cere tuturor sa deschida ochii. Povestitorul anunta crima in cazul in care doctorul nu a indicat aceeasi persoana ca cea aleasa de mafioti. O poate face cu suspans si cat mai descriptiv (de exemplu "Dan a fost impuscat de 3 ori, injunghiat de 7 ori in zona pieptului si aruncat in rau"). Acest jucator e eliminat si nu mai poate participa in nici un fel la conversatiile intre jucatori.
In timpul zilei jucatorii discuta pentru a identifica mafiotii. Politistul si Doctorul trebuie sa ii ajute fara a-si da de gol rolul pentru a nu fi eliminati in timpul noptii. Urmeaza momentul votului, in care fiecare persoana voteaza un jucator spre eliminare. Jucatorul cu cele mai multe voturi este eliminat si nu mai poate participa. In cazul unei egalitati se considera ca cetatenii au esuat in a desemna o persoana si nimeni nu e eliminat.

Conditia de victorie

Daca toti mafiotii sunt eliminati, cetatenii castiga. Daca numarul mafiotilor depaseste numarul cetatenilor cinstiti, Mafia castiga.

Configuratie joc

8-11 jucatori: 2 Mafioti
12-18 jucatori: 3 Mafioti