| dogslover a întrebat:

Cu cate zile (sau saptamani) inainte de Craciun se incepe de obicei colindatul?

5 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Colindele se cântă în preajma/ajunul Crăciunului.

| stlucian a răspuns (pentru stlucian):

P.S. 1/2-1 zi

| razvilol a răspuns:

U poti incepe de acum laughing)

| Bianca888 a răspuns:

Buna. Pe data de 24.12 (luni) se merge cu "Steaua", "Buna dimineata la mos ajun" sau "Deschide usa crestine".In dimineata de Craciun se merge cu "Astazi s-a nascut Hristos".De revelion plugusorul iar de 1 ianuarie se merge cu sorcova. big grin Sper ca te-am ajutat!

| LoredanaT a răspuns:

Depinde de traditi. ex la noi in Dobrogea se incep pe 24 dec..cu "BUNA DIMINEATA" seara se merge cu "FLORILE DALBE" sau DOMN, DOMN, SA-NALTAM si pe 25 in ziua de craciun dimineata se merge cu steaua. apoi de rev seara cu capra...si dimineata cu plungusorul :*