| Roxin_Alex_1989 a întrebat:

este problema daca pun albastru de metilen la pestii de acvariu de caini si pisici? este aceeasi compozitie nu? nu pot murii daca le pun? funda si vot

Răspuns Câştigător
| WannaMore a răspuns:

Pentru tratarea unor boli: 2-5 ml la 40 litri de apa. Pentru dezinfectarea unor obiecte, ustensile, accesorii, etc: doza dubla.
Albastru de metilen: Compus chimic heterociclic aromatic. Este indicat in tratamentul impotriva infectiilor fungice (ciuperci) usoare, ca inlocuitor pentru verdele de malachit (la ich), la care unii pesti sunt sensibili, de asemenea in cazul infestarii cu protozoare ca Ichthyophthirius, Chilodonella, Oodinium si Costia. Proprietatea medicamentului de a stimula transportul oxigenului in singe (transforma metemoglobina in hemoglobina - elementul de baza pentru. transportul oxigenului in singe), il face util si in tratarea pestilor in cazul otravirii cu cianuri si nitriti. De asemenea este recomandat ca dezinfectant si antiseptic.
La caini si pisici se poate administra oral, zilnic, in gingivite si faringite, in cantitate de 1-2 ml/os (10 mg-20 mg substanta activa). Topic se foloseste in arsuri, plagi, rosaturi, decubite, degeraturi in solutii apoase de 1 %.

La pesti pentru dezinfectia apei produsul se administreaza in cantitate de 0, 3 ml la 1 litru apa. O singura administrare este sufiecienta pentru fungi, iar pentru protozoare timp de 3-5 zile. De asemenea se administreaza 3-5 zile daca pestii au intoxicatie cu cianuri si nitriti.Dar in rest sa stii ca daca ai aplicat dozajul corect pentru pesti nu vor exista efecte negative. Sper ca te-am putut ajuta si don`t worry pentru pesti :* Funda?