| fetitsa de chiocolata... a întrebat:

Hey~! va rog spune`ti`mi ce rasa e cainele asta http://www.facebook.com/....../photo.php si daca se poate dati`mi mai multe datalii despre el; x merci:*

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
| deutza16 a răspuns:

Este un pui de rottweiler... sper ca te-am ajutat

| deutza16 a răspuns:

E un pui de rottweiler

| AnA_8412 a răspuns:

Cred ca este uh rottweiler.

iar mai multe informatzii iei de acici:) :http://en.wikipedia.org/wiki/Rottweiler
sper ca te-am ajutat!:D ceaw:)

| HotDog a răspuns:

Buna.
Acel catel este un Rottweiler.
Uite aici mai multe informatii:

Alimentaţia

Alimentaţia Rottweilerului nu este una specială, poate fi hrănit atât cu hrană uscată cât şi cu hrană preparată (de preferinţă orez fiert cu carne de vită sau pui şi puţin morcov precum şi iaurt cu mussli, supă de pui, dar si arpacaş fiert şi condimentat etc.), în nici un caz carne de porc sau grăsimi.
[modificare]Comportament şi psihologie

Dresajul şi îngrijirea corespunzătoare a Rottweiler-ului îl pot face un câine de companie excelent. Rottweiler-ul este o rasă de câini foarte puternică cu instincte protectoare native. Iniţial, utilizat ca şi câine ciobanesc care supraveghea turmele de oi, Rottweiler-ul a devenit rapid mai bine cunoscut ca şi câine de pază. Deşi uneori răutăcios din cauza unei educaţii inadecvate şi mergând până la agresiune, dresajul şi îngrijirea adecvată a Rottweiler-ului îl pot face un companion excelent.
[modificare]Istoricul şi originea

Se crede că Rottweiler-ul din zilele noastre este un descendent al câinilor-păstori din timpurile romanilor, probabil al mastiff-ului italian. Aşa cum romanii şi-au extins dominaţia de-a lungul întregii Europe, Rottweiler-ul le-a stat alături având rolul de a păstori cirezile de vaci şi de a-i apăra pe soldaţi şi alimentele acestora de prădători. Datele istorice au consemnat că trupele romane, în cele din urmă, au intrat şi s-au stabilit în Germania în anul 74 î.Hr. În acel timp, acoperişurile din olane (ţigle) roşii reprezentau stilul arhitectural obişnuit, iar colonia a fost numită Rottweil, o traducere a cuvintelor germane pentru ţigla roşie. Această colonie a dat naştere numelui rasei, care a contribuit cu loialitate şi curaj la dezvoltarea civilizaţiilor romane şi germanice.Aceasta regiune Rottweil a devenit în cele din urmă un important târg de vite, unde descendenţii câinilor romani de bovine şi-au dovedit utilitatea atât în conducerea turmelor cât şi în paza lor împotriva hoţilor şi a animalelor sălbatice . Rottweilerii au fost folosiţi de măcelarii ce călătoreau prin târgurile evului mediu păzind pungile de bani legate în jurul gâtului lor.Cu toate acestea, la sfârşitul secolului al nouăsprezecelea când căile ferate au devenit principala modalitate de transport, rasa a scăzut numeric atât de mult încât în 1900 a existat o singura femelă în oraşul Rottweil, pe lângă doar încă un număr redus în împrejurimi. Renaşterea rasei pâna la primul război mondial s-a realizat datorită cererii din ce în ce mai mari pentru câini de poliţie, sporind interesul pentru câinii Rottweiler. În timpul primului război mondial, rottweilerii au fost folosiţi în diferite roluri, inclusiv ca mesageri, ambulanţă, şi câini de pază.
Practic, aproape distrusă în jurul anilor 1800, rasa a revenit la începutul secolului al XX-lea, datorită eforturilor susţinute ale unor crescători entuziaşti din Stuttgart. Rottweiler-ul este încadrat în clasa câinilor utilitari şi a fost prima dată înregistrat de către American Kennel Club în 1931.
[modificare]Talente

luarea urmei (copoi), câine ciobănesc, de pază şi de protecţie, poliţist şi cărăuş.
[modificare]Grupa

Mastiff (buldog) sau câini utilitari (AKC). Rasa este recunoscută de următoarele organizaţii şi oficii internaţionale: CKC, FCI, AKC, UKC, KCGB, ANKC, NKC, NZKC, APRI, ACR.
[modificare]Aspectul exterior si dimensiunile

Rottweiler-ul este un câine de talie medie, de culoare neagră cu pete ruginii pe obraji şi bot, labe şi membre.Crescătorii de Rottweiler vizează un câine de o mare forţă , negru acoperit cu marcaje clar definite - aşa zisele puncte de foc-, a căror putere şi aspect nu duce lipsă de nobleţe şi care este deosebit de bine adaptat pentru a fi un câine de companie, serviciu sau de lucru. Există şi o varietate de Rottweiler roşie (roşcată) cu pete maron. Blana sa este formată din fire de păr de lungime medie, drepte şi destul de aspre. Capul câinelui este lat cu un bot rotunjit, bine dezvoltat şi urechi triunghiulare, lăsate. Nasul (trufa) este mare şi negru. Ochii sunt de culoare închisă, cu o expresie de loialitate şi bunăvoinţă. Buzele sunt negre, iar mucoasa lor este pigmentata. Corpul acestui câine este masiv şi puternic, musculos şi atletic. Rottweiler-ul poseda o forţă considerabilă şi prezintă un piept adânc şi lat. Coada este tăiată (scurtată în lungime) rămânând una sau două vertebre coccigiene (piese osoase ale coloanei vertebrale). Dacă este prezentă coada este butucănoasă. Amputarea este interzisă în Germania, Marea Britanie şi alte câteva ţări. Rottweiler-ii sunt adesea născuţi cu pinteni la nivelul membrelor posterioare, care sunt amputaţi, de regula, odata cu coada. Se susţine că ar exista doua tipuri de câini Rottweiler: 1.Rottweiler-ul german se pare că este mai scund, mai îndesat şi are un cap mai mare şi mai butucănos; 2.Rottweiler-ul american este mai înalt, cu picioarele mai lungi şi cu capul mai puţin butucănos. În orice caz, sunt crescători care fac selecţii urmărind standardul german, care este în afara celui recunoscut de AKC, în timp ce alţii fac selecţii urmărind standardul american, acceptat de AKC. Adultul de Rottweiler are în medie 61-69 cm înălţime la mascul şi 56-63 cm la femela. Masa corporală este de 43-59 kg la mascul şi de 38-52 kg la femelă.
[modificare]Personalitatea

Rottweiler-ul este un câine cu o personalitate puternică. Este calm, uşor de dresat şi educat, curajos şi devotat proprietarului şi familiei sale. Este un câine extrem de protector, apărându-şi familia cu înverşunare. Sunt luptători puternici, care par a fi imuni la durere. Sobru, ponderat, loial, sigur pe sine, Rottweiler-ul necesită stăpâni care îl pot domina şi manipula. Dresajul ferm şi meticulos este esenţial pentru acest câine, altfel puteţi sfârşi prin a avea un câine extrem de puternic, independent şi peste măsură de agresiv. Este un câine de pază nativ, cu un caracter blând şi uşor de cizelat. Sunt foarte inteligenţi şi şi-au dovedit abilităţile in cadrul instituţiilor poliţieneşti, militare sau vamale de-a lungul multor secole. Acest câine necesită multă companie şi timp pentru socializare pentru a avea cu adevărat un exemplar reuşit. Prietenii şi rudele familiei sunt, în general, primiţi cu entuziasm. Străinii nu pot trece mai aproape de trotuar. Lătratul este adesea rezervat pentru intruşii nedoriţi. Potrivit standardului FCI, Rottweilerii sunt blânzi, calmi în etapa de bază, iubitori de copii, foarte devotaţi, ascultători şi dornici să înveţe lucruri noi şi să lucreze. Aspectul lor este natural şi rustic, comportamentul lor sigur de sine, echilibrat şi neînfricat. Ei reacţionează în mediul lor cu mare atenţie. American Kennel Club spune că este în esenţă un câine calm, încrezător şi curajos, cu rezerva că nu se împrieteneşte uşor cu străinii. Un Rottweiler este întotdeauna sigur pe sine. Manifestă o mare dorinţă de a proteja casa şi familia şi este un câine inteligent, cu o duritate extremă şi adaptabilitate, cu o voinţă puternică de a lucra, ceea ce îl face potrivit mai ales ca şi companion, pază sau câine utilitar. Rottweilerii sunt o rasă de câini puternici, cu o bună dezvoltare genetică a instinctelor de pază . Ca la orice rasă, comportamentul potenţial periculos este, de obicei, rezultatul educaţiei iresponsabile a proprietarului, a tratamentului plin de abuzuri, neglijare sau lipsei de socializare. Experţii recomandă ca aceşti câini să beneficieze de instruire şi socializare extinsă, lucruri esenţiale pentru toţi Rottweilerii. Potrivit AKC, Rottweilerii iubesc persoanele din anturajul lor şi pot să se comporte într-un mod comic spre deliciul familiei şi prietenilor, dar sunt, de asemenea, foarte protectori cu teritoriul lor şi nu agreează străinii. Rottweilerii au nevoie de atenţie în formare şi de multă, multă socializare. Rottweilerilor nu le face bine să stea legaţi timp îndelungat. Ei sunt câini de lucru şi necesită o ocupaţie, de aceea nu se recomandă acest câine oricui.
[modificare]Relaţiile cu familia şi casa

Rottweiler-ul este un câine de companie pretabil pentru persoanele care sunt în căutarea unui prieten loial şi a unui câine de pază credincios. Proprietarii împărtăşesc o legătura puternică cu câinii lor de companie; totuşi, rasa nu este cunoscută pentru abilitatea de a realiza relaţii de prietenie rapide cu străinii. Adesea văzuţi ca o ameninţare de către Rottweileri, străinii pot fi întâmpinaţi cu o reacţie agresivă. Acest câine nu prea este indicat familiilor cu copii mici din cauza forţei şi posibilei intoleranţe faţă de poznele copiilor. Rottweiler-ul se bucură să fie singurul câine al familiei. Poate fi agresiv cu alţi câini, motiv pentru care trebuie ţinuţi în lesă în spaţiile publice. Când un câine Rottweiler este complet educat şi dresat, va fi un bun tovarăş de joacă pentru copii. Va accepta pisicile şi alte animăluţe de casă atâta timp cât a avut o experienţă pozitivă cu acestea în timpul copilăriei. Rottweiler-ul se va acomoda să traiască într-un apartament, dacă i se acordă suficient timp şi spaţiu pentru mişcare. Sunt câini relativ inactivi în interiorul căminului, astfel că o curticica este suficientă pentru a-l face fericit.
[modificare]Dresajul

Rottweiler-ii sunt câini extrem de inteligenţi şi sunt utilizaţi de secole, datorita curajului lor recunoscut, ca şi caini de pază. De la începutul secolului al XX-lea, câinele din această rasă a fost utilizat ca şi câine poliţist. Rottweiler-ii sunt nerăbdatori şi doritori să înveţe. Din nefericire, unele persoane au ales să profite de entuziasmul Rottweiler-ului pentru a-i învăţa şi antrena să fie agresivi. Acest lucru a avut ca rezultat crearea unei reputaţii proaste pentru rasă, reputaţie pe care proprietarii şi crescătorii de câini Rottweiler au încercat cu disperare s-o reabiliteze. Cu un dresaj adecvat, Rottweiler-ul poate deveni un membru al familiei, îndrăgit şi devotat. Din cauza taliei lor, dresajul trebuie instituit de timpuriu, încă de când câinele este mic şi trebuie luat în serios pentru a vă putea asigura că exemplarul dumneavoastră nu va deveni agresiv.
[modificare]Aspecte particulare

Unii câini Rottweiler sforăie în timp ce dorm şi, ca urmare, ocazional tuşesc. Aceasta nu implică o problemă de sănătate pentru câine. Totuşi, dacă tuşitul este un fenomen frecvent, în special în timp ce câinele dumneavoastră de companie doarme, acesta poate fi un indiciu al prezenţei unei afecţiuni cardiace sau pulmonare. Acestea sunt probleme grave care ar trebui tratate imediat. Rottweiler-ul ar trebui periat cu o perie din păr de porc, de circa doua ori pe săptămână. Aceasta este o regulă generală pentru toate rasele de câini cu părul scurt. O mănuşă-perie este adecvată pentru efectuarea unui periaj meticulos. Perierea stimulează creşterea părului nou, sănătos şi înlătură părul uzat, pregătit să cadă. Această activitate va permite stabilirea unei legături cu câinele. Demararea acestui regim în timp ce câinele dumneavoastră de companie este încă pui este o cale eficientă pentru începerea unei relaţii apropiate şi bazată pe încredere. Îmbaiati-l numai când este absolut necesar. Rottweiler-ul este un câine ce năpârleşte sezonier şi nu excesiv. Rottweiler-ul este un câine ce necesită un volum suficient de mişcare. Alergatul în spaţiile deschise (păduri sau câmpurile neîmprejmuite) îl vor face foarte fericit, neavând nici o intenţie de a se depărta de dumneavoastră. Înotul şi alergatul pe lângă bicicletă sunt activităţi perfecte pentru consumarea energiei acestui câine „sportiv" din naştere. Rottweiler-ul se va bucura întotdeauna să recupereze mingea pe care i-o veţi arunca. Caţelele de Rottweiler sunt foarte prolifice, născând în mod frecvent până la 12 caţei. Rasa a avut parte de o publicitate negativă. În SUA, într-un raport din 1997 al CDC, Rottweiler a fost considerat ca a doua rasă cu probabilitate de atac mortal asupra oamenilor după Pit Bull, deşi aceste atacuri reprezintă jumătate comparativ cu rasa Pitbull. Portretizarea Rottweilerilor ca şi câini răi în mai multe filme de ficţiune şi serii de televiziune, mai ales în The Omen, şi articolele negative de presă s-a adăugat la publicitatea lor negativă. Acest lucru a dus la interzicerea lor în unele oraşe şi sunt uneori vizaţi ca şi câini periculoşi prin legislaţie, cum ar fi în Ţările de Jos, Polonia, Portugalia şi Republica Irlanda. Pe de altă parte, nu toată mass-media a portretizat rasa într-o lumină negativă : De exemplu, o parte mai blânda a personalităţii Rottweilerului a fost observată în Lethal Weapon 3 film în care cu ajutorul unui Rotweiller o operaţiune de contrabandă cu arme a fost anihilat de personajul principal, jucat de Mel Gibson. Câinele a fost ulterior salvat şi de facto adoptat de către protagonist. De asemenea, în seria HBO Entourage un Rottweiler pe nume Arnold este un drăguţ animal de companie pentru personajele principale.
[modificare]Boli

Boli frecvente sunt: displazia de şold şi de cot (dacă nu sunt controlate montele), torsiune stomacală, demodecie (la fel, dacă nu sunt controlate montele) precum şi probleme cu ficatul. Există exemplare la care pot apărea probleme cu calciul (probleme de asimilare a calciului).
[modificare]Educaţia şi dresajul

Dresajul poate fi unul uşor dacă este făcut de cineva cu experienţă. Rottweilerul poate uneori să încerce să preia conducerea. Dacă va avea o mână forte care să îl ghideze va deveni un câine foarte bun în toate sensurile.

Sper ca te-am ajutat!