| Str3n6arizza a întrebat:

Hi, TPU! De ieri am in camera mea o pereche de papagali (nimfe) si ma ingrijoreaza faptul ca nu ii vad sa manance. De asemenea, am observat ca inca nu zboara (au cca 6 luni) si m-am gandit ca poate le este greu sa ajunga la mancare, asa ca am mutat "bolul" (sau cum ii zice la chestia din care mananca) exact langa bara de lemn pe care stau ei. Acum vad ca s-au urcat pe cutiuta, dar tot nu mananca din ea. Mancarea de acolo este un amestec de fructe si nuci (de la Nestor, luate tot de la pet-shop).

Este ceva temporar pana se acomodeaza? Voi aveti papagali? Cum s-au purtat in prima zi? Nimfele sunt galagioase de obicei? (ale mele sunt tacute).

Răspuns Câştigător
| xJelenaTrueLove a răspuns:

Deci eu am 4 nimfe in 2 custi separate.Asa mi-au facut si mie deci nu te ingrijora.Trebuie sa se acumodeze dureaza cca 6-7 saptamani pana la o luna.Nu te ingrijora in privinta hranei nu ciugulesc foarte mult. Un motiv poate fi si faptul ca nu le place hrana pe care le-o dai.La mine a durat o luna pana s-au acomodat iar dupa aceea au inceput sa manance sa se joace si sa faca galagie dar in legatura cu galagia nu te ingrijora noaptea sunt tacuti.

Sper ca te-am ajutat.

7 răspunsuri:
| just for me a răspuns:

Eu am un papagl perus de 7 luni si l-am luat cand avea doar 2 luni (mi l-au dat de la petshop imediat ce a inceput sa bea apa si sa manance singur). in primele doua zile credeam ca o sa oara si imi parea rau ca l-am luat asa mic, credeam ca e bolnav si vroiam sa il duc inapoi.era o faramana de pui laughing si statea doar intr-un colt al coliviei si daca ma apropiam putin de colivie se dadea in celelalt coltlaughing. cei de la petshop mi-au spus in primele zile sa ii las mancare intr-un capac d e plastic pe fundul coliviei pentru ca el era obisnuit sa manance dupa jos si nu stia sa bage capul in bolurile acelea speciale. mi s-a spus deci sa ii dau mancare si apa in felul acesta pana se acomodeaza.in prima zi abia spre searra a coborat jos dupa bara pe care statea si a mancat de a rupt, zici ca nu mancase de 10 zilelaughing. si a doua zi a mancat la fel. apoi m-am gandit s il invat sa manacne si din boluri pentru ca altflel s-ar fi obisnuit asa si ar fi fost si mai neigienic pentru ca se gainata in cutia de pe fundul coliviei si tbuia sa ii schimb mancarea mereu.
am luat bolul cu mancare si i l-am asezat in picioare tot in fundul coliviei. la inceput nu stia ce este si nu s-a apropiat dar apoi a prins curaj si s-a dus si a studiat cutia pana cand a gasit locul unde trebuia sa bage capul sa manance. apoi in 4 zile era deja acomodat cu colivia si l-am luat cu mine in camera si am pus pe youtube un videoclip cu pui de papagali care ciripeau si a inceput si el sa ciripeasca(si el avea problema papagalilor tai, era mut, nu zicea nimic). ciripea la toate pasarile pe care le auzea, dar daca era singur nu mai zicea nimic, insa apoi s-a obisnuit, mai ales ca eu vorbeam mereu cu el si mai faceam si eu ca papagalii laughing si a inceput sa ciripeasca toata ziua.acum are 7 luni si a invatat si sa vorbeasca. zice "ce face Cipy?","ce faci mha?","ce face baiatu lu mami?" si ""cioculetzu meu".
deci trebuie sa ai rabdare, desi rezultatele ar putea diferi, itiz zic ca este perfect normal, nu cred ca nimfele tale au ceva.cand sunt pui si abia i-ai luat nu zic nimic, sunt muti toti papagalii. tb sa se obisnuiasca. vorbeste cu ei, si incearca sa le pui mancarea cum am facut si eu.si ink ceva, cand o sa vrei sa le dai drumul pentru prima data. dale drumul abia dupa 2 saptamani dupa ce i-ai luat si f asta intr-un spatiu unde sa nu fie nici ferestre nici usi deschise.probabil la inceput s vor lovi de toti peretzii, asa a facut si papgalul meu, dar apoi se vor obisnuii.insa camera in care le dai drumul atunci ar fi bine sa fie camra unde le vei da drumul mereu, pentru ca ei se obisnuiesc cu acel spatiu si apoi daca le dai drumul altcundeva exista riscul sa se accidenteze.
baftya si sa iti traiasca happy

| alexxandra a răspuns:

Este normal sa nu manance 1-2 pana se acomodeaza cu locul cu manacrea pe care i-o dai ca poate cel de unde i-ai cumparat saiu primit le dadea alta mancare. O sa devina galagioase dupa acomodare. Sper ca am fost de ajutor.

| Lovepoison a răspuns:

Pai, nu s-au acomodat inca, si e perfect normal! Nimfele sunt galagioase de obicei, dar se vor obisnui pana la urma. Daca peste o saptamana sau doua, nu se acomodeaza, ar trebui sa ii duci la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cupara amestec de seminte mei cu floarea soarelui mynfa mea are un an si deaja vorbeste sifluiera de ma anebuneste

| Str3n6arizza explică:

Multumesc pentru raspunsurile date! vad ca deja au inceput sa manance si sa se joace intre ei!

| davidiu a răspuns:

Papagalita mea era timida prima data si tot la fel facea dar cu timpul eu i-am aratat ce este bolul ala cu mancare si a vazut de la mine apoi a incercat si ea si i-a placut. Acum n-am treaba are 4 ani ai grija ca daca face oua sa le iei caci trebuie sa aiba varsta de un an si apoi poate sa cloceasca. Acum ca stia sa manance, papagalita mea sta sa o iau, s-o mangai si nu mai pot sa scap de ea.
Ma duc in bucatarie si cand vin nici nu apuc sa deschid bine usa si ea vine pe capul meu.

| EmInEm6155 a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi dilema am o nimfa lutino galbena superba fetita de 3 zile care la inceput era foarte speiata si neervoasa.acum sa mai linistit putin dar fasaie foarte urat...nu canta pentru ca este fata numai baietii canta. asteapta gateva saptamani si vei vedea ca se va acomoda si daca e baietel o sa inebunesti de la cantatul lui..proprie experienta.si eu am avut un mimfoi care urla de mama focului dar seara il acopeream cu o patura si era tacut pana dimineata.iti urez bafta si sa te imprietenesti cat mai rrepede cu nimfa ta. funda?