| sufletel13 a întrebat:

Am mai pus o intrebare despre nimfe daca le trebuie nisip, am primit raspunsuri si m-au ajutat f mult dar nu stiu cum sa il fac sa manance...am incercat sa i pun mancare in ek dar nu il mananca si nici mancarea nu o mananca...si daca ma puteti sfatui cum sa il fac sa manance frute si legume...am fost l veterinar si mi-a zis sa i iau vitamine si calciu dar nu stiu de care sa iau... daca ma puteti ajuta v-ar fi foarte recunoscatoare. tin mult la el...si inca ceva: vreau sa i iau o pereche si o colega mi-a zis ca asa se va indeparta de mine...desi si asa nu este foarte jucaus eu tin mult la el si vreau sa fie fericit...sa ii iau o papagalita sau nu?happy

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Stai calm, nu e nevoie sa il faci tu sa manance nisip.laughing Mananca el cand vrea si are nevoie. Fructe si legume, taie-i cubulete mai multe feluri si pune-i-le intre gratiile custii, sa ciuguleasca din ele cand vrea. Vezi din care mananca mai multe. Sunt unii papagali carora nu le plac fructele si pace. Nu ai ce sa le faci. Da, eu cred ca ar fi bine sa aiba o pereche, desi e posibil sa nu o accepte, sa o bata (sau ea pe el, ca pare cam apatic). Nu te astepta la pui, nu prea fac in captivitate, dar macar au cu cine schimba o vorba. Vitamine nu stiu, tot veterinarul care ti-a recomandat ar fi trebuit sa iti spuna si ce tip de vitamine sa ii cumperi.

16 răspunsuri:
| cribus a răspuns:

Incearca sa dai legumele pe razatoare si sa le pui unde ii pui grauntele la mine a functionat.cu nisipul manca el cand vrea are nevoie de putin...nu cantitati industriale.

| Cineva_1522 a răspuns:

Buna...am eu o intrebare pentru tine papagalul il ai de cand era pui? daca da plss ajuta-ma si pe mine cu intrebarea mea dau fundita...happy

| sufletel13 explică:

Si daca im puteti spune cum sa il fac sa fie mai vioi si jucaus...happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca Vrei Sa Fie Mai Jucaus Cu Tine Insuti Vorbeste Cu el...Prindel In mana Il mangai si tot Asa Si O Sa Vezi Ca O Sa Se Schimbe Treaba...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o nimfa de un an. Pot spune ca este foarte pretentios si icapatanat, ii place foarte mult muzica, este foarte curios. sfatul meu este ca daca mananci ceva in fata lui sa ii dai deoaree ii este pofta. Le trebuie mult spatiu si un amestec echilibrat de hrana. intrebarea mera este : Am voie sa ii fac baie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a manca fructe fa urmatoarele:
-taie feliute si mananca in fata lui, sunt foarte pofticiosi si vor incerca
Te sfatuiesc sa ii iei pereche, dar sate joci cu amandoi.
trebuie sa le pui neaparat oglinda si jucarii.atentie! Jucariile trebuie schimbate saptamanal deoarece se plictisesc repede.
la pet-shopuri se gasesc bete de lemn pentru a le roade nimfele altfel iti va parea rau de mobila!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ii lua o papagalita pentru ca se va departa de tine si faptul ca nu este jucaus inseamna ca nu petreci mult timp cu el, nu ii dai drumu prin camera. petrece mai mult cu el, dai drumul prin camera unde stai tu cel mai mult si ia-l in brate si mangaiel pana se linisteste. va dura o perioada pana se invata cu asta dar dupa totu va fi bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, ar fi bine sa nu ii iei o papagalita nu mai va vorbi si nu mai va veni pe tine. Ca sa il faci sa manance fructe si legume trebuie sa mananci in fata lui pana i se face pofta si va vrea sa manance. Asa ii fac papagalului meu micul alexander si nu rezista, iti fura mancarea din farfurie! Este bine sa manance nisip, dar papagalul meu nu vrea sa manance si de aceea ii dau multe fructe si legume, dar nu pre multe, ok? Eu ii dau papagalului meu vitaminele Polivit. Dar sa citesti cu atentie cum se folosesc. Pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E adevarat ca nimfele-s pofticioase. Imi amintesc ca o data statea pe umarul lui tata in timp ce el incalzea supa. Vazandu-l ca tot gusta i se face pofta, se da jos si se baga cu capul in supa ca sa o guste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Altadata statea cu noi la masa. Si manca ou din farfuria mea. Ii placea atat de mult incat nu ma mai lasa sa mananc si eu la un moment dat, vazand ca eu tot incerc sa mananc ia oul in cioc sil taraste pana in spatele bidonului cu apa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am un papagal nimfa si daca nu vrea sa manance il scot din colivie si pun niste mancare langa el, sau daca nu merge incearca sa ii pui mai multa mancare fiindca s-ar putea sa nu ajunga la ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ii lua deoarece si eu am nimfa si nu ii iau o pereche ca nu o sa te mai bage in seama ca nu o se te mai asculte nu sunt printre cei care vorbesc nimfele dar fluiera bine si canta pune-i o melodie de multe ori si sa vezi ca si eu tin la papagalul meu si nu il forta sa manance ca mananca el cand vrea ca asa a facut si el meu la inceput

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubesto si ascult-o sau du-te la veterinar cu ea si vezi ok

| florentza29 a răspuns:

In legatura cu mancarea,ai incercat sa ii dai mancare variata sau in culori ca de exemplu rosu,verde,galben sau altele? Daca da atunci inseamna ca nu ii plac anumite fructe sau legume cum ar fi cele carnoase sau cele care nu au deloc suc(banane,nuci, etc). Acum in legatura cu perechea, cea ce ti-a spus colega ta este adevarat.Papagalii se indeparteaza de tine daca acestia primesc o pereche.Totusi nu trebuie sa te alarmezi caci tot te va avea in inimima indiferent ce ar fi.Doar esti stapana lui/ei.

| mytzyjohnny27 a răspuns:

A mea vine laughingma si trezeste din somn ca sa o mangai, cred ca trebuie sa incerci sai dai mai inta de mancare din mana si apoi sa il mangai la gat o sa-i placa sigur:-p

| Bianca222333 a răspuns:

Mai bine sa nu ii iei pentru ca nu o sa mai fie atasata de tine