| AnnePanda a întrebat:

Hi TPU! De mult am vrut un animalut de companie :X.Prima intrebare era CE animal? Normal ca un catel :X:X. A doua intrebare era CE RASA de catel? As fi vrut un buldog francez dar mi s-a spus ca poate avea tot felul de probleme... Ce vreau eu de la voi e sa imi spuneti niste rase de caini activi, energici care vor sa se joacebig grin si sa fie draguti dar nu prea pufoshi.Sa nu lase par pin toata casa...
Bye bye >big grin

Răspuns Câştigător
| Giovanna a răspuns:

Bichon maltese happy nu cred ca vrei ceva mai energic, este recunoscut pentru salturile pe care le face, sare prin casa ca un iepuras. Nu lasa par DELOC, chiar daca e pufos nu naparleste, nu are blana ci par in continua crestere, la fel ca noi happy asa ca e bun si pentru persoane cu alergie!

6 răspunsuri:
| Giovanna a răspuns:

In primul rand, orice animal viu lasa par...e logic si noi lasam par laughing)) dar in limita normalului. Bichonul NU NAPARLESTE. Al meu nu lasa par, are 6 luni jumate, am grija de el! Daca este vreunul care sa lase par inseamna ca are ceva probleme!

| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Pai. eu cred ca cel mai potrivit al fii border- collie. Este un caine energic, registent la boli, devotat satpanului, prima rasa din lume ca inteligenta, are blona scurta dar nu ceva gen periuta. Daca vrei sa afli mai multe detalii despre rasa cauta pe google si uitate si la cateva poze. Vei murii dupa el si nu este asa mare are cam 45 cm. Sau alta rasa ar fi Golden Retriever-ul este un companion plin de viaţă şi afectuos cu o personalitate calină. Dacă nu ar fi de talie medie, Golden Retriever-ii ar fi „căini de poală" (lapdog). Deşi, în general, nu este un câine gălăgios, acest animal de casă anunţă sosirea vizitatorilor. Foarte uşor de educat şi dresat, Golden Retriever-ul este întotdeauna răbdător şi gentil cu copiii. Sunt loiali, drăgălaşi şi doritori de a face mereu pe plac stăpânului.
Prietenos cu toată lumea, inclusiv cu alţi câini, Golden Retriever-ul are instincte diminuate de câine de protecţie. Deşi e puţin probabil să atace, Golden-ul este un câine de pază bun, lătrând sonor în cazul apropierii vreunui străin. Acest câine trebuie să fie în permanenţă în centrul atenţiei oamenilor pentru a fi pe deplin fericit. Dacă este izolat de oameni sau lăsat singur perioade lungi de timp, Golden-ul poate deveni răutăcios şi neascultător. Pot fi exuberanţi şi distrugători când se plictisesc. Printre talentele Golden Retriever-ului se numară: vânătoarea, luarea urmei, recuperarea diferitor obiecte, detectarea narcoticelor, îndrumarea persoanelor cu handicap (orbi, surzi etc.), agilitatea şi perspicacitatea. Sunt foarte buni câini inotători.

| Purgatoriu a răspuns:

Nu bichon eu am avut nu-mi trebuie iti lasa par de-ti vine sa urli si latra de-ti vine sa-l da-i cu, capul de tavan!
Si scumpa nu este rasa sa nu lase par (in afara de cele chele dar costa super mult)
Daca vrei mare: Ciobanesc german! ATENTIE: trebuie invatat de mic sa nu muste nu trebuie tinut in lant! socializare se face de cand este foarte micut!:
Ciobanesc de Entlebuch :Este un caine inteligent, curajos, atent, vioi, dornic sa invete, echilibrat. Este foarte devotat stapanului si familiei acestuia, docil si prietenos cu copiii, prevazator, chiar suspicios cu strainii. In general accepta alte animale din gospodarie si alti caini mai ales daca a fost socializat cu ele.
Shar Pei :Este un caine curajos, neinfricat, inteligent, destul de vigilent. Este devotat stapanului si familiei acestuia, se intelege bine cu copii, dar precaut cu strainii. Socializat de mic cu alte animale nu are probleme cu ele, dar este dominant cu alti caini.
Pudeli de jucarie si pitici :Este un caine inteligent, vesel, jucaus, dornic sa invete, sensibil. Este foarte atasat si devotat stapanului, se intelege bine cu copii, iar pe straini ii va anunta. Accepta si alti caini sau alte animale, mai ales daca a fost socializat de mic.
Gandeste-te ce tip de familie ai si ce posibilitati ii poti oferi catelului sa nu-l chinui big grin

| ღBoomCandyღ a răspuns:

Pehinez vezi poze cu ei pa net

| AnnePanda explică:

Am mai avut pichinez si crede-ma nu a fost prea bine :1.Lasa par 2. Abia l-am dresat nu se prindea nimic de capu` lui 3. Era tot dupa alti caini si odata l-am scapat si cand s-a intors era plin.de BENZINA?!>.

| adevar a răspuns:

Cam toate rasele de caini au sensibilitatile lor si pot suferi la un moment dat de diverse afectiuni. Daca ai grija de el, poti prevenei asta intr-o oarecare masura. In rest, cum i-o fi norocul. Daca iti place buldog francez, ia-ti.