| Linda724 a întrebat:

cum ii pot convinge pe parintii mei sa imi cumpere un animal de companie? Eu imi doresc de foarte multi ani o pisica sau un catel, doar ca mama nu suporta animalele in casa. Iar tata mereu spune ca animalele nu se tin in casa si ca imi ia la tara daca vreau pisica (catel deja am) doar ca eu merg la tara foarte rar (o data la 2 luni) si nu ma ajura cu nimic. Am nevoie de un prieten pufos cu care sa ma consolez in fiecare zi si sa uit de probleme deoarece eu iubesc animalele si simt ca uit de tot cand ma joc cu ele. Singurul animal pe care i-am convins sa mi-l ia au fost niste pesti pe care i am si acum, doar ca eu am nevoie sa interactionez cu animalutul meu, sa il mangai si sa ma jos cu el, ceea ce cu pestii este practic imposibil si simt ca ma plictisesc cu ei. Mama si tata mi-au spus din start ca pisica si catelul sun excluse deoarece ei fac mizerie si necesita multa atentie si strica mobila si lucrurile. Apoi am vrut un iepuras dar mi-au spus ca isi face treburile prin toata casa si ca miroase. Sincer nu stiu ce sa mai fac. Cum credeti ca as putea sa-i conving sa imi cumpere un animalut?

Răspuns Câştigător
| Snowa a răspuns:

Buna!
Stiu ca e mai greu sa-ti iei un animal de companie mai ales daca stai la bloc, dar totusi exista o speranta.
Incearca sa iei note mai mari, sa-i asculti, sa faci curat in camera si sa-i ajuti. Arata-le ca esti responsabila.
Spune-le ca multa lume isi tin animalele in casa, (eu imi tin cele 5 pisici, un caine, un hamster, un gecko si un iepure in casa si n-am nici o problema) poti sa le mai spui ca unele animale nu miros deloc! Adica eu am 5 pisici si nu miroase deloc in casa, dar totusi trebuie sa le curat litiera odata pe saptamana.
In fine, am sa-ti dau niste specii care nu miros si nu sunt foarte greu de intretinut :
-pisica, nu trebuie sa fie scoase afara, sunt usor de dresat sa faca la o litiera si nu fac multa mizerie, iar daca vor spune ca lasa bale nu e adevarat am pisici de cand eram mica si nu au lasat bale niciodata
-un hamster, sunt destul de ieftini, nu miros urat daca le cureti cusca odata pe saptamana, sunt prietenosi, nu musca tare si poti sa ii ai in diferite culori
-un iepure, iepurii isi fac nevoiele in acelasi loc deci nu este greu sa ii dresezi sa faca la litiera (mi-am invatat iepurele sa faca la litiera intr-o saptamana), nu fac galagie, nu trebuie scosi la plimbare, dupa ce le castigi increderea sunt foarte prietenosi
-un porc de guinea (este aproape ca iepurele)
-orice reptila, stiu ca o sa te ingrozeasca idea, dar fac animale de companie perfecte
Asta e o listuta cu cateva animale si cate ceva despre ele. De ce nu am pus cainii? Pai miros destul de urat si sunt greu de ingriit, am un pui de caine si pana m-am obisnuit cu el am fost foarte stresata, mai ales daca mergi si la scoala. O prietena are un bichon de un an si inca isi face nevoile in mijlocul bucatariei chiar daca a incercat de mai multe ori s-o dreseze sa nu mai faca asta.
In fine, sper ca te-am ajutat.

8 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Tu te gândești ce bine va fi să-l mângâi și să te joci cu el.
Părinții tăi se gândesc că vor trebui să facă curățenie de trei ori mai des, să schimbe mobila și alte lucruri de trei ori mai des, să cheltuiască cu mâncare și veterinari și să se trezească dimineața o oră mai devreme ca să-l hrănească și să-l plimbe.

| Nevroza a răspuns:

Demonstreaza-le ca esti responsabil.

| D3I3 a răspuns:

I-ati un hamster!

| wpAbby a răspuns:

Ia-ți un hamster! Daca ai vreun prieten care are un asemenea animal, ia-o pe mama/tatal tău și arătai ca nu miroase etc.Am si eu unul și e foarte drăgălaș, nu miroase și este foarte ușor de ingrijit. Dacă nu ai vreun prieten, cauta pe Youtube un video cu ei.El este în jur de 20-25 lei, cușcă depinde, eu am una mare și am luat-o de la kaufland cu 50 lei! Celalalte lucruri sunt în jur de 5 lei (mâncare, rotita, recipient apa etc.)Dacă mai ai nevoie de sfaturi scrie-mi!

| JustAGirl333 a răspuns:

Poți lua un iepuraș sau un hamster și il ți in cusca

| Aela a răspuns:

Ai putea sa le spui ca daca iti i.a un catel/pisica vei incepe sa ai note mari si ca tu vei fi responsabila cu el. Il vei scoate la plimbare (in cazul cainelui ) ii vei da tu sa manance te vei juca cu el /ea

| Bogdan_Denis_1998 a răspuns:

Iepuraș daca ai balcon îl ți acolo.
Eu am ținut 3 ani iepurașul in balcon până când sa făcut prea mare și tata a decis să îl vanda.
Mi-a fost foarte greu dar mi-au luat o pisica că într-o lună am învățato să facă unde trebuie nu a fost ușor dar daca le arăți că poți fi responsabil cu multe treburi într-un final o să îți ia așa am făcut eu

| IonutStefan2000 a răspuns:

Animalele sunt cu adevarat minunate, dar sunt o mare responsabilitate.Toti copiii isi doresc de la o anumita varsta un catel, o pisica etc.Inca un animal in casa ar insemna mult mai multa mizerie. Poti incerca sa iti cumperi niste hamsteri sau niste iepurasi.