| Mariusflorin2341 a întrebat:

Ieri mi-am luat un catel si azi se joaca cu mine, ma linge, ma musca dar cand doarme tremura ca si cum ar vibra corpul lui si schirlaie. Ce pot sa ii fac, isi va reveni? Sunt ingrijorat pentru el! Ii este frica sau dor de mama lui? Sau ii este frica pentru ca este o casa noua?
Si cand doarme face miscari bruste, isi misca piciorul, mana, asa brusc si schirlaie si schirlaie si cand incearca sa ma linga, ii tremura capul intr-un fel, ce are? :'((

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Http://i.postimg.cc/3rC07DM9/25.jpg

Eu nu i-aș da lapte, fiindcă are un procent mare de grăsime. Diluează-l cu apă, dacă tot ții neapărat să-i dai. În locul tău, i-aș fi dat doar apă. :)
Și du-l la veterinar să-i dea ceva impotriva paraziților intestinali (aproape toti cățelușii mici se confruntă cu acesti paraziți, fiindca il primesc prin laptele matern, dacă mama e infestată). Apoi, vaccinează-l, nu-l lăsa nevaccinat, fiindcă prin vaccin îl protejezi de boli grave/mortale.
Încearcă să-i dai cărniță de pui fiartă și răcită, o tai in bucățele. Nu-i da nicicum oase.

http://intreabaveterinarul.ro/sfaturi-utile/este-bun-laptele-pentru-caini/

3 răspunsuri:
| Monyyyyy a răspuns:

Sunt mai multe variante. Poate sa fi trecut printr-o experiența traumatizantă și are coșmaruri sau poate pur și simplu are coșmaruri. Uite ce as face eu :l-as culca cu mine in pat mai multe seri pana își revine și l-as mângâia, i-as arată ca îl iubesc ca sa se simta in siguranța.Trebuie sa simta ca îl protejezi. Exact ca ai o mama. Incearca sa faci lucrurile astea pana i dispare, ai grija de el, și animalele au unele probleme psihice ca oamenii sau pot rămâne traumatizați sau stiu eu ce.

| Mariusflorin2341 explică (pentru Monyyyyy):

Am mai citit pe net ca nu e bine sa ii dai lapte si eu asta ii dau pentru ca nu gasesc mancare de catelusi la magazin si ii dau lapte dar poate asta sa cauzeze tremuratul? sau doar ii este frica de mine dar faza este ca nu face numai cand sunt eu acolo m-am uitat pe ascuns si am vazut ca face asa sper ca maine sa isi revina!

| Monyyyyy a răspuns (pentru Mariusflorin2341):

Du-l și la veterinar, poate i trebuie lapte praf. Arata ca îl iubești sa simta siguranța.

| floresdemayo a răspuns (pentru Mariusflorin2341):

Http://i.postimg.cc/3rC07DM9/25.jpg

Eu nu i-aș da lapte, fiindcă are un procent mare de grăsime. Diluează-l cu apă, dacă tot ții neapărat să-i dai. În locul tău, i-aș fi dat doar apă. :)
Și du-l la veterinar să-i dea ceva impotriva paraziților intestinali (aproape toti cățelușii mici se confruntă cu acesti paraziți, fiindca il primesc prin laptele matern, dacă mama e infestată). Apoi, vaccinează-l, nu-l lăsa nevaccinat, fiindcă prin vaccin îl protejezi de boli grave/mortale.
Încearcă să-i dai cărniță de pui fiartă și răcită, o tai in bucățele. Nu-i da nicicum oase.

http://intreabaveterinarul.ro/sfaturi-utile/este-bun-laptele-pentru-caini/