| DrugFree a întrebat:

Imi dati informatii despre arici si proci spinosi? Si despre castori si despre bursuc si despre sconcs si despre elefant si despre rinocer?
2. Ce diferenta are un bursuc de un viezure?

Răspuns Câştigător
| Dubbs a răspuns:

Informatii despre arici :
Ariciul este un mamifer mic ce aparține ordinului insectivorelor, având o lungime a corpului de până la 33 cm. Greutatea variază de la 800-1200g, dar depinde de specie. Ei au membre mici și puternice, membrele posterioare fiind puțin mai mari și musculoase ca cele anterioare... Membrele au câte 5 degete, unde primul și ultimul deget sunt mai mici în comparație cu celelalte degete și nu au gheare. Au niște ochi mici și o ureche externă slab dezvoltată. Au un botișor mic și ascuțit, cu o acuitate olfactivă foarte dezvoltată. Partea dorsală și laterală a corpului este acoperită cu niște ace lungi și ascuțite, alcătuite din cheratină și având o lungime de 10-20 mm. Pe corpul unui arici pot fi până la 15. 000 ace.
(asta e tot ce stiu eu despre arici; chesti invatate la scoala)

informatii despre porcii spinosi :
Porcii spinosi propriu zisi (Hystricidae), numiti si ghimpos, fac parte din subordinul Hystricomorpha, ordinul Rodentia. Sunt caracterizati prin spinii foarte lungi, care le acopera

informatii despre castor:
castorii sunt mamifere de lungime medie, având o lungime a corpului de până la 90 cm. Greutatea castorilor variază în dependență de specie de la 10 kg până 30... Au o blană mătăsoasă de culoare brună-roșiatică. Castorii au un corp lung cu membre mici și puternice. Coada lor neacoperită este mare și lată.

informatii despre bursuci:
mamifer carnivor cu trupul greoi,, acoperit cu par lung şi aspru de culoare cenuşie, cu două dungi negre, cu picioare scurte, cu capul lunguieţ, având un fel de rât asemănător cu al porcului.

informatii despre sconcsi:
lungimea lor este de la 30 cm la 70;;
greutatea lor este în funcție de specie de la 0, 5 kg la 4
blana lor este în general, neagră cu dungi albe dar exista si de alte culori.membrele sunt scurte și musculoase
coada este lungă și pufoasă(cea ce este foarte vizibil)

au glande anale specifice ce elimină un miros puternic(nasol; groaznic) ce tine la distanță prădătorii;;;;;
cam asta e tot ce stiu despre ei
informatii despre elefanti::::::::::::::

elefantii face parte din familia Proboscidea (animale cu trompă). Fac parte din categoria celor mai mari animale patrupede terestre, care la naștere cântăresc 100 kg. Perioada de gestație durează 20 - 22 de luni.

Cel mai în vârstă animal în captivitate a avut 86 de ani și a trăit în Taipei, Taiwan. Greutatea medie a unui elefant este de 2—5 tone, atingând o înălțime de 4 m. Recordul l-a atins un mascul din Damaraland, Namibia (1978) care a avut 4, 21 m înălțime și o lungime de 10, 39 m.

Acest mamifer uriaș a fost și este vânat de către braconieri pentru coarnele lor de fildeș foarte valoroase. Toate speciile de elefanți sunt pe cale de dispariție.[necesită citare] Elefantul este singurul mamifer care nu poate sări.[necesită citare]

informatii despre rinocer:
Rinocerul este singurul animal imparicopitat supraviețuitor al familiei Rhinocerotidae, care mai conține doar cinci specii. Două dintre aceste specii sunt native Africii și trei Asiei de sud. Trei din cele cinci specii — rinocerul javanez, rinocerul de Sumatra și rinocerul negru — sunt amenințate critic. Rinocerul indian este amenințat, în sălbăticie existând mai puțin de 2500 de indivizi. Rinocerul alb este clasificat ca vulnerabil, cu aproximativ 14 500 de indivizi în sălbăticie.

cele mai multe informatii de aici sunt invatate de la scoala. si eu am avut lectia asta si e foarte foarte plictisitoare.
sa iei cea mai mare nota din clasa! pa.

1 răspuns:
| DrugFree explică:

@Dubbs Nu iau note, nu sunt sdtudent/elev!