| amytzzu2000 a întrebat:

Care este diferenta intre un arici femela si un arici mascul?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferentele fizice se observa numai daca ii intorci pe spate. La mascul se vede penisul retractat, iar la femela se vede vaginul si anul, ambele foarte aproape.
La nivel comportamental, masculul si femela nu se prea deosebesc, desi s-a observat la unele femele ca prefera sa stea cu masculi decat singure. (asta la aricii tinuti ca animale de companie)

| vrabiuta a răspuns:

La arici nu sunt mari diferente de comportament, conditii de crestere si intretinere intre mascul si femela, astfel incat puteti opta pentru oricare dintre sexe.
Cum deosebim femela de mascul arici?
Masculul prezinta pe abdomen la 2/3 din lungimea corpului organul genital extern (penis) avand aspectul unui buric.
Femela prezinta orificiul genital linga cel anal. Asadar in regiunea perianala se vor observa doua orificii aflate unul sub celalalt. In plus pe fiecare parte in lungimea abdomenului are cite un rind de mamele bine ascunse in parul de acoperire.
Maturitate sexuala este atinsa la varste diferite:
Mascul 7-9 saptamani
Femala 8-12 saptamani
Varsta optima pentru prima imperechere este de 6-7 luni si recomandat este sa tineti masculii n separati de femele. Numai in momentul in care ambele sexe ajung la maturitatea sexuala si dorim puiuti de arici se vor lasa sa stea impreuna.