| Șttefania a întrebat:

Imi este asa de ciuda si asa de rusine cu oamenii din Romania. Caine din adaposturi si de pe strada mor de foame, de sete, de frig si voua va vine sa luati caine cu 10 milioane. Imi e mila de voi. Sincera sa fiu nu va doaresc decat cel mai rau cainilor. Nu sunt rea si iubesc animalele si in curand o sa am si eu catel dar eu nu cumpar ci adopt. Eu am inima si imi vine sa plang cand vad cainii pe afara ca mor de foame si mor de frig. Pe voi va doare in c**. Daca tot asa va face Romania o sa piarda multi oameni. Eu nu mai suport tara asta de fitosi. A V E T I M I L A? R U S I N E S A V A F I E!

Răspuns Câştigător
| adriana543768654567895334 a răspuns:

Eu am mila de animale. Cred ca in curand vom ramane fara tara. angry basescu nu face nimic. toate sunt pe dos. si eu as vrea un caine dar parintii nu ma lasa. si oricum nu am de unde sa adopt sad. ma mir ca cineva scrie despre asta pe TPU. rar oamenii acestia. oricum ft buna intrebarea thumbs up. papa pup

26 răspunsuri:
| Giovanna a răspuns:

Nu inteleg oftica ta pana la urma, daca e sa adopti un copil, de ce nu ai lua un rrom de la semafor, nu? laughing) serios, ai face asa ceva? nici nu stii in ce se transforma cand creste. Asa e si cu cainii de pe strada happy mie mi-s dragi toate animalele, in curte adun cateii din jur si le dau mancare, toti vin in curtea noastra (la casa) dar in apartament...e totusi indicat sa iti iei un catel talie mica, hipoalergenic (mai ales ca sunt unii mai nefericiti, asa ca mine, care nu pot tine orice rasa langa ei) iei un catel dragalas de pe strada, e relativ ok dar nu stii cat de mare se face! Nu avem penthouse-uri ci apartamente obisnuite laughing unde mai pui alergia unora care pot tolera doar anumite rase de caini happy eu a trebuit sa aleg cu grija rasa! Plus daca e sa faci acte caritabile, nu e frumos sa ii insulti pe cei din jur si sa te falesti cu actele caritabile fcute de tine happy sincer. Fiecare e liber sa faca ce isi doreste pe banii luiwinking nu crezi? Ce apreciez la tine e ca nu te pui sa cersesti catei rasa pura (cum fac atatia) si sa invoci faptul ca nu-ti permiti sa-l cumperi, nu inteleg chestii de genul, acei oameni sunt de condamnat, cer pomana dar au si pretentii! Ce faci tu e fff ok dar lasa oftica deoparte happy de unde stii tu ca multi din astia cu caine de rasa nu au si cate un maidanez pe langa, in curte? Si chiar asa, de ce sa doresti moartea unui caine doar pentru ca e de rasa? Se simte o oarecare frustrare? Daca iubesti cainii, ii iubesti pe toti, cu ce te-ai comportat tu mai corect prin ceea ce ai afirmat, decat cei care cumpara doar rasa?

| Șttefania explică:

Ba da Brigaela ma gandesc si la ei. Cand vad un om cu mana intinsa imi zine sa ii dau toti bani din portofelul mamei mele, dar ce sa fac ca nici eu nu am bani. Toti bani pe care tat ii primeste ii dam pe datorii. Ce ai vrea sa fac. Mie nu imi e rusine, si nu am lipsa de educatie. Imi pare rau ca am vorbit urat si altele dar am fost foarte suparata. Si pentru ceilalti sa stiti ca sunt de acord ca acei caini agresivi sa vie eutanasiati si scriu asta cu greu. Dar ceilalti foarte pretenosi?

| Șttefania explică:

Brigaela chiar nu cred ca am vorbit urat. Si as vrea sa fac voluntariat dar am 12 ani si plus ca nici nu stiu unde este casa de copii la mine in oras.

| mgtow a răspuns:

Pe o parte ai dreptate dar aici apar si probleme, ai uitat sa vorbesti despre cainii violenti care sunt agresivi si musca omul cand il vede pe strada aia da merita eutanasiati.

| darrio2007 a răspuns:

Nu ai dreptul sa judeci pe altii.Mai vorbesti si urat.Tie sa-ti fie rusine.Pentru felul cum scrii aici.Sa-ti fie frica sa ajungi acasa la o ora tarzie.Sa-i vezi cum te latra.Nu te-a muscat un caine de-asta vorbesti asa.Adoptai tu pe toti. Poate asa scapam de ei.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dar de copiii care cersesc si rabda de foame nu spui nimic. Poate barna din ochiul tau este cam mare ca sa iti permiti aroganta si lipsa de educatie din intrebare. Tie sa-ti fie rusine pentru modul in care gandesti si vorbesti despre semenii tai!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Ai putea vorbi frumos, fara sa jignesti.
2. Ai putea sa iti fie foarte rusine de modul in care ai vorbit.
3. Ai putea promite ca nu se va mai intampla niciodata sa te comporti atat de josnic.
4. Ai putea sa faci voluntariat la un orfelinat (in functie de varsta ta, sa speli/schimbi/hranesti bebelusii, sau daca esti mai mare sa ingrijesti copilasi mai marisori).
5. Sa nu-ti faci mai multe probleme legate de cainii vagabonzi decat de copii si batrani abandonati.
Ce zici, poti face toate astea pentru inceput? Fiindca daca as pleca din tara asta, as face-o fiindca exista oameni ca tine, care au impresia ca au numai drepturi si nici un fel de obligatie, care ii judeca pe altii aspru desi nu au nici o calitate.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Justitiarul, de 4 ani fac tratment dureroase si dificile ca sa pot avea copii. Faptul ca stii asta (am mai discutat-o) si totusi o folosesti ca sa ma ataci, spune multe. Sa-ti dea Dumnezeu sa nu treci prin chinurile astea niciodata si sa nu intelegi niciodata cat rau mi-au facut cuvintele tale!
Iar tu, Marina, poate e vremea sa afli unde este orfelinatul sau caminul de batrani din orasul tau. La 12 ani poti schimba scutecele unui copilas, poti citi unui batran care nu mai vede, poti ajuta un om. Dar ramane sa vrei.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Justitiarul, rafinamentul cruzimii tale ma lasa fara cuvinte...

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Justitiarul, daca as fi uitat cum e adolescenta, ce preocupari are un adolescent, cum vorbeste, gandeste, se poarta unul, te-as crede. Asa insa n-o fac. Scuzele tale sunt acceptate. Daca sunt sincere.

| Dreamy a răspuns:

Nici eu, eu am un mini-adapost la tara in care sunt 12 caini luati de la oras. Se ocupa bunica de ei si au ajuns sa ne iubeasca.

| LoveSelena a răspuns:

Si mie imi plac mult animalele.Le ador de fapt.Basescu si boc cel mic nu fac nimic ar putea ori cand sa mai lucreze la adaposturile de caini sau sa fac alt ceva pentru animale.Si cate odata cand vad puii mici care ingeata de frig sau ciahr si mari imi vine sa plang.

| Bya132 a răspuns:

Stai calmă, Marina! Nu ești singura care e speriată de situația asta. Însă nu știi care e situația cea mai bună. Uni câini sunt agresivi și atacă oamenii. Iubesc animalele, ca și tine, și în fiecare zi stau cu sufletul la gură să nu vină hingherii să îmi ia niște căței din fața blocului care iubesc oamenii, și de asemenea, primesc afecțiune. Sunt cuminți și ne iubesc enorm! Mie milă de ei, îmi vine să îi iau la mine în casă, dar nu pot să îi iau. E păcat, dar ăsta este crudul adevăr. Nu poți să ți câinii vagabonți cotrobăind prin țară, prin cartiere. Suntem de râsul Europei, dar trebuie să găsim o soluție care să ne mulțumească și pe noi ( să-i știm în siguranță ), dar și pe ei.

| Bianca_6973 a răspuns:

Sunt de acord cu tine.Si mie mi-e mila de animale si mai ales cand le vad ca mor de foame, de sete si de frig.

| Ilinca a răspuns:

Ai dreptate Marina! Dam zeci de milioane pe un telefon, dar nu suntem in stare sda aruncam un colt de paine unui caine flamand de pe strada! Si mai spunem ca noi nu meritam aceaasi soarta cu cea a japonezilor. Eu cred ca meritam mult mai rau de atat...

| ღღBomBonikNuMitaALLyღღ a răspuns:

Si eu sunt de acord cu tine Marina ce sa le faci?

Răspuns utilizator avertizat
| justitiarul a răspuns:

Se spune ca omul bun se cunoaste dupa felul in care trateaza animalele.
In mintea Brigaelei daca esti caine trebuie sa mori, daca esti adolescent trebuie "sa-ti fie rusine" ca iti permiti sa ai inima pentru necuvantatoare.Brigaela se simte ofensata si jignita de fiecare data doar pentru ca nu ii pupa omul piciorul.Sincer nu stiu de ce se baga ea ca musca unde nu e cazul ca nu vad nicio intrebare de sanatate pe aici.Fa-ti copii Brigaelo si atunci spune-le sa le fie rusine.Pana nu o sa ai ochii dusi in fundul capului de nopti de nesomn si griji pentru proprii copii, lasa tu admonestarile la adresa copiilor altora.
Referitor la caini ai dreptate Marina.Mi se pare un gest de snobism sa dai atatia bani pe un caine de rasa in timp ce altii fac foamea sau mor in chinuri.In fond iti iei un animal de companie pentru ca ai nevoie de un suflet credincios nu sa il porti ca pe un accesoriu.
Dar la ora actuala societatea romana sufera de parvenire si snobism exagerat.Ma bucur insa ca mai exista si oameni ca tine!

| justitiarul a răspuns:

Brigaela in loc de blesteme si admonestari ai putea sa-ti schimbi atitudinea fata de oameni.Incepe cu curatenia sufleteasca daca vrei ca Dumnezeu sa iti asculte durerea.Pentru ca sincer tu ranesti mult copii pe aici iar Dumnezeu, dupa cum stii si tu si eu, iubeste mult copii.
Un suflet curat si o vorba buna cantareste mai mult decat nspe mii de raspunsuri castigatoare.Alegeti cu grija cuvantele cand e vorba de adolescenti pentru ca ei pot fi raniti de o mie de ori mai mult decat tine.Caracterul lor e in formare acum si ca sa se formeze frumos nu au nevoie de jigniri ci de intelegere si sprijin. Daca esti medic stii si tu prin ce transformari teribile trece un adolescent.Cand complexele despre viata si propria persoana sunt pe primul loc.Iar daca noi le mai dam si suturi in posterior asta nu face decat sa ii complexeze si mai tare.
Asa ca in loc sa te simti ranita incearca sa iti schimbi sentimentele fata de copii in primul rand.Multi din cei de aici sunt la randul lor abandonati sufleteste de catre parinti si au nevoie de sprijin moral, la fel ca si cei abandonati prin casele de copii.
Schimba-ti atitudinea fata de copii si Dumnezeu o sa iti asculte dorinta.

| justitiarul a răspuns:

Cruzime? Pe mine ma lasa mut felul fantastic in care te victimizezi tu, la un sfat dat din inima.
Ti-ai pus intrebarea, cat de cruda ai fost tu cu acest copil pe care aproape ca l-ai calcat in picioare prin vorbele tale.Pentru mine sufletul unui copil e mai important decat orice in lumea asta.Sunt parintele unui copil de 16 ani si stiu prin ce incercari trec adolescentii.Cata munca de lamurire trebuie sa duci cu ei pentru a-i spune ca dascalul care s-a rastit la el si la facut cum i-a venit la gura a avut doar o zi proasta si ca adevarul e altul.
Tu stii ce impact negativ au vorbele unui adult asupra unui copil? Ne mai miram ca multi o iau pe cai gresite.Educatia unui copil nu se face prin vorbe dure ci prin incurajari si laude.Copilul asta care a pus intrebarea trebuia laudat pentru dragostea ce o are fata de animale intr-o lume in care cei mai multi dintre ei arunca cu pietre si chinuie necuvantatoarele.Nu a folosit cele mai elevate cuvinte dar nu trebuia facuta presh pentru asta.
Impactul emotional al vorbelor tale s-a vazut la urmatoarea ei intrebare referitoare a tine.Cuvintele tale au ranit-o mult.
Si referitor la "cruzimea"de care imi spui tu ca am dat eu dovada, vreau sa iti spun un lucru:medicina e un mare nimic in comparatie cu forta divinitatii.Mama m-a facut la 42 de ani dupa ce multi doctori ii spusesera ca niciun tratament de fertilitate din lume nu va da rezultate.L-a cautat insa pe Dumnezeu si rezultatele nu au intarziat sa apara. Vorbele ei pentru mine au fost mereu aceleasi"curata-ti sufletul inainte de a astepta ceva".
Cand mi-ai dorit ca eu sau cineva din familia mea sa faca, cancer, pentru a observa cat de importanta e profesia de anatomopatolog ai revenit cu niste scuze"imi cer scuze daca tu ai inteles ca..."Acum eu fac acelasi lucru:imi cer scuze brigaela daca tu crezi ca eu am fost crud!

| Bianca_5451 a răspuns:

Wtf? Pai normal ca unii cumpara caini, doar nu le convine o corcitura. Zi si tu, nu-i mai bun un caine de rasa? Ce sa le faci la cainii de pe strada, daca se f*** toata ziua. Nu-i poti lua pe toti acasa. Si daca e cum zici tu, ca ai inima, de ce le doresti raul cainilor cumparati cu 10/13 sau cate milioane costa? K-s tot cainiwinking

| mihai_1207 a răspuns:

Calm Marina, ai dreptate probabil si ceea ce faci e un lucru bun dar e un principiu care spune 'sa nu stie stanga ce face dreapta'. Cat despre cainii de pe strada, gandeste-te ca sunt un fel de oportunitati de facere de bine, daca tu profiti de ele este foarte bine, este castigul tau iar daca altul le ignora, atunci la momentul potrivit asta o sa fie paguba lui. Cat despre suferinta cainilor... mi-ar placea sa fie ceva de spus dar nu prea e. Mai e totusi un principiu care spune ca 'intristarea fetei (chipului) face inima mai buna' deci esti pe calea cea buna.

| djcosty_7523 a răspuns:

Nu esti singura care are aceeasi parere dar nah este Romania ce sa-i faci.

| CataAndreea99 a răspuns:

Eu iubesc caini,desi imi este frica de cei de pe strada si mie imi este mila de ei, dar este greu sa iei un caine de pe strada si sa il aduci in casa iti zic eu, dar nici nu zic ca merita sa dai atatia bani pe un caine de fite Asta este parerea mea big grinhappy

| Izabita a răspuns:

Nu esti singura care nu mai suporta tara asta

| iri0906 a răspuns:

Stiu nu esti singura.Eu am un coker roscat la bunica.L-am primit de la un prieten al tatalui meu care nu mai putea sa aiba grija de el pentru ca avea 2 copii mici