| SaveTheNature a întrebat:

Un IUBITOR de caine si-ar dori eutanasierea lor! Din multe motive :
-cainii de pe strada au purici (chin)
-cainii de pe strada au paraziti intestinali (chin)
-cainii de pe strada stau in ploaie, si ger( chin)
-cainii de pe strada mananca resturi alimentare -posibil nocive (chin)
-cainii de pe strada sunt batuti, alungati, otraviti etc( chin)
-cainii de pe strada NU sunt dusi la veterinar( chin)
-cainii de pe strada sunt muscati de alti caini mai mari ( chin)
-cainii din adaposturi stau in custi de fier, inchisi ca la gradina zoologica. (chin)
-cainii din adaposturi, nu au stapani cu care sa se joace (chin).
-cainii maidanezi nu au incerdere (unii le da de mancare, altii le da otrava, unii ii mangaie, altii ii bate) - (chin)
-cainii de pe strada sunt flamanzi, multi dintre ei ajung sa atace oamenii datorita inflamanzirii (chin)
-cainii de pe strada mor in cele din urma in chinuri, de turbare, de boli intestinale, otraviti, canceruri, calcati de masini, ucisi cu pietre etc!
Asadar, ORICINE este impotriva eutanasierii, isi aduce contributia de fapt la viata de rahat pe care urmeaza sa o aiba acesti caini.
Eutanasierea, este o moarte usoara, lipsita de chinuri.
Un iubitor de caini, ia acasa 1 caine sau 2 pe care ii ingrijeste ca pe proprii copii. Restul cainilor se chinuie n-au viata.
INTREBARE pentru iubitorii de caini. V-ar placea sa traiti ca maidanezii?

14 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Ai dreptate dar prefer punerea lor intr-un adapost si ingrijirea lor, avand in vedere ca au ajuns in situatia asta tot din cauza oamenilor. Eutanasierea lor mi se pare cea mai lenesa si insensibila solutie la aceasta problema.

| SaveTheNature explică (pentru OoBunnyoO):

E singura solutie care a dat roade chiar si in tarile dezvoltate, cu multi iubitori de caini! S.U.A, Canada, Marea Britanie, Belgia etc. Chiar si in zilele noastre in aceste tari se eutanasiaza caini. De pilda numai in America se eutanasiaza anual 3-4 milioane de caini si pisici. Simplu inmultindu-se sunt la fel de daunatoare ca soarecii si sobolanii. Oricat de mila ne-ar fi..sunt un pericol! 16.000 de oameni muscati intr-un an numai in Bucuresti. Treaba cu castrarea, nu prinde- S-a castrat deja 23 de ani..si tot mor oameni.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru SaveTheNature):

Este adevarat ca se eutanasiaza, insa sunt eutanasiate animalele batrane sau cu probleme de sanatate, in mare parte, si cele care au stat in adapost cateva luni si nu au fost adoptate. Asa ar trebui sa faca si la noi, in loc sa omoare in masa caini care poate ar avea sanse sa fie adoptati.

| Vokii a răspuns:

Si cine sunt responsabili de cainii de pe strada? Oamenii.In America sunt centre speciale, in care iau cainii de pe strada, ii ingrijesc, ii dreseaza si ii dau spre adoptie. La noi, din cate vad, se eutanasiaza cainii in fiecare an.

| SaveTheNature explică (pentru Vokii):

In America sunt eutanasiati 3, 4 milioane de caini si pisci anual. Sunt prinse de pe strada m si daca nu le ia nimeni acasa ii eutanasiaza. Daca nici americanii nu iubesc animelele. nu mai zic nimic. Trage o privire pe wikipedia.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Maidanez

| Miranda27 a răspuns (pentru Vokii):

Poi sunt centre speciale, dar daca nu ii adopta oamenii pe acei caini si pisici, ii eutanasiaza dupa trei-patru luni.Dar in acele centre se i-au mai mult cainii care sunt pui, sunt mai usor de donat, cine ar vrea un caine batran, bolnav sau turbat? Pe aceeia ii eutanasiaza din start.

| RedNose a răspuns (pentru Vokii):

Si cei din america eutanasiaza cainii. Daca dupa cateva luni(nu stiu exact cate) cainele nu a fost adoptat este eutanasiat, in caz ca nu stiai.

| Vokii a răspuns (pentru RedNose):

Da, stiam asta. Dar macar ei incerca sa le gaseasca un stapan.In fine.

| RedNose a răspuns (pentru Vokii):

Ziceau cei de pe realitatea ceva de 7 zile si dupa sa-i eutanasieze...ar fi bine asa.

| TofanCristi a răspuns:

Ar putea scăpa de toate astea dacă lumea ar fi mai bună la inimă şi i-ar adopta!

| SaveTheNature explică (pentru TofanCristi):

Treaba asta cu "o lume mai buna" e de cand e omul si pamantul. Stii ca n-are aplicare, stii bine asta. Lumea e asa cum e. Si n-avem cum sa o schimbam noi. Nicidecum nu suntem mai buni daca hranim niste caini de pe strada.

| AsafteiAndreiDaniel a răspuns:

A dreptate si nu as dori

| westie21 a răspuns:

Ai mare, mare dreptate!

| anagrig a răspuns:

Ai dreptate, dar nici noi nu avem dreptul sa le luam viata, chiar daca este urata. Mai bine nu i-am mai lasa sa se inmulteasca.