| lauryss a întrebat:

Imi puteti da si mie site-uri (de preferat in romana) unde sunt prezentate tehnici de fotografiere, trucuri s. a ce tin de acest domeniu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Lauryss. 1. Alege-ti un subiect potrivit
Aproape orice subiect poate fi convertit intr-o silueta, insa unele sunt mai potrivite decat altele. Alege ceva cu o forma puternica si usor de recunoscut, care va fi suficient de interesanta odata adusa la stadiul bidimensional, pentru a capta interesul celor care privesc imaginea ta. Siluetele nu pot impresiona prin efecte de culoare, texturi si tonuri, de aceea, pentru a fi mai interesante, forma trebuie sa fie distincta.

2. Inchide-ti blitz-ul
Daca ai camera setata pe modul automat, probabil isi va folosi blitz-ul, ceea ce va distruge efectul de silueta. In principiu, tu doresti sa ai parte de cat mai putina lumina pe partea anterioara a subiectului tau - asa ca blitz-ul trebuie sa dispara.

3. Seteaza-ti corect lumina
Cand vine vorba de luminarea subiectului tau, vei avea nevoie sa renunti la multe lucruri pe care le-ai invatat despre fotografia normala, si sa gandesti un pic invers. In loc sa iluminezi partea din fata a subiectului tau, in cazul siluetelor ai nevoie sa te asiguri ca exista mai multa lumina care vine dinspre fundal decat din prim-planul fotografiei tale � sau, ca sa punem problema altfel, vrei sa luminezi partea din spate a subiectului tau, si nu pe cea din fata.

Lumina perfecta in acest caz o obtii prin pozitionarea subiectului tau in fata unui apus sau a unui rasarit (insa, de fapt, orice lumina intensa poate juca acest rol).

Daca ai sansa de a efectua o sedinta foto intr-un studio si doresti sa realizezi fotografii cu siluete, te poti folosi de cateva trucuri pentru a realiza o fotografie cat mai reusita:
- poti sa proiectezi silueta pe o panza (preferabil alba) si sa o fotografiezi;
- mai poti scoate in evidenta forma siluetei folosind fum. Fumul dens creeaza un efect de aura transformand, in general, fotografia intr-una dramatica.

4. Incadreaza-ti imaginea
Incadreaza-ti imaginea astfel incat sa iti fotografiezi subiectul in fata unui fundal simplu si neincarcat, insa luminos. De obicei, cel mai bun fundal va fi un cer luminos fara nori, la apus de soare. Indicat ar fi sa iti pozitionezi cea mai puternica sursa de iluminare in spatele subiectului tau (fie sa il acopere, fie sa existe pe fundal). http://www.zona-foto.com/......e-toamnei/
http://trucurisisfaturi.blogspot.com/......vin-o.html
Sper ca te-am ajutat. Pa, pa.