| georgesur a întrebat:

In ce an s-a hotarit, si s-a sarbatorit pentru prima data, pe 1 Decembrie,
Ziua Nationala a Romaniei?
Ce eveniment comemoreaza?

11 răspunsuri:
| Zuzzy05 a răspuns:

La 1 decembrie 1918 cand s-au unit Tara Romaneasca, Moldova si Transilvania.

| ATD4guitar a răspuns:

In 1918.

| Pinkyx a răspuns:

In 1918. Unirea Transilvaniei cu Romania happy

| anad a răspuns:

"Pentru prima oară, 1 Decembrie a fost celebrată ca zi naţională a României în 1990. La 31 iulie, preşedintele Ion Iliescu promulgase legea prin care Parlamentul stabilea că de atunci înainte ziua naţională nu se va mai sărbători la 23 august, ci la 1 decembrie." http://www.jurnalul.ro/......61398.html

| Zuzzy05 a răspuns:

Comemoreaza unirea Transilvaniei cu Moldova si Tara Romaneasca.

| georgesur explică:

@Zuzzy05,"m-ai rupt" cu unirea cu Moldova!
@Pinky &ATD4guitar, prin 1918 Ziua Nationala era la 10 Mai,"Ziua Regelui"(10 Mai 1877, Carol proclama Independenta absoluta a Romaniei).

| Zuzzy05 a răspuns:

@georgesur : nu ma refeream la Republica Moldova ca stiu si eu ca nu face parte din Romania.

| Zuzzy05 a răspuns:

@georgesur : Mai, mai vad ca la majoritatea le-ai dat stupid / nefolositor. Daca tot te crezi destept de ce ai mai pus intrebarea raised eyebrows?
Si ca sa te lamuresc ca NU ma refeream la Republica Moldova iti spun la ce ma refeream.

La ianuarie 1859 A.I.Cuza a fost ales domn in MOLDOVA! iar la 24 ianuarie 1859 a fost ales domn in Tara Romaneasca deci prin dubla sa alegere in 1962 se unesc aceste 2 state, formand statul modern Romania.

La 1 decembrie 1918 se uneste Romania (pe care eu am scris-o "Tara Romaneasca si Moldova" ) cu Transilvania.

Deci ti-am demonstrat la ce ma refeream.

P. S : Daca tot iti place asa mult sa-mi dai STUPID, poti sa imi mai dai unul ca nu ma intereseaza!

| Zuzzy05 a răspuns:

Sorry, la ultimul raspuns al meu voiam sa scriu "La 5 ianuarie 1859 " si statul Romania se naste in 1862.

Imi cer scuze ca am mancat o cifra, iar una am scris-o gresit.

| georgesur explică:

@Zuzzy05, pai la ce prostii spui ti-ar trebui un "stupid" la cub!
Tu singura scrii mai sus:"La 1 decembrie 1918 cand s-au unit Tara Romaneasca, Moldova si Transilvania. " Pai recunosc ca ai mult tupeu sa ne prostesti toti pe aceeasi pagina, dar totusi s-a intimplat un lucru bun:ai luat cu "copy/paste" din Wikipedia si poate ai observat ca Moldova si Tara Romaneasca s-au unit in 1859. iar la 1 dec. 1919 s-a scris Rezoluţiunea Adunării Naţionale de la Alba Iulia (privind unirea Transilvaniei si Banatului cu Romania(care exista din 1862).
PS- daca nu-ti manifestai tupeul,. filosoafa ramineai, si ignoranta nu-ti iesea in evidenta.

| Zuzzy05 a răspuns:

@georgesur : Nu am vrut sa-mi "manifest tupeul" ci sa lamuresc situatia pentru. a nu ma intelege gresit, si nu, nu vreau sa prostesc pe nimeni.

In legatura cu copy-paste`ul de pe Wikipedia, pot sa ma jur ca nu e adevarat ce spui. Ce ti-am afirmat despre Tara Romaneasca si Moldova am invatat la istorie.

Daca ma crezi sau nu... e alegerea ta desi dupa cum ai vorbit cu mine cred ca nu straight face