| Lucky8 a întrebat:

Inainte sa castrezi un caine trebuie sapalat?

Răspuns Câştigător
| Latinmoon a răspuns:

Buna!
Nu neaparat, lasa-l asa nu-l duce la castrat...
Atata timp cat il tii in casa nu poate face pui daca nu intra in contact cu alti caini.
Poate vei vrea sa vinzi candva cativa puiuti sau sa-i dai unei prietene ceva.
Te pup, pa pa! :*

| Lucky8 explică (pentru Latinmoon):

Catelusa nu e de rasa si o tin afara impreuna cu un pui de-al ei din prima nastere care are 1 an (aproape 2) iar catelusa are 4 ani si vreau sa o castrez neaparat saptamana aceasta.

| Latinmoon a răspuns (pentru Lucky8):

Mergi la un doctor veterinar, te poate ajuta el. puppy dog eyes

| Mwha a răspuns (pentru Lucky8):

La baieti e castrat, la fete sterilizat. Si da, trebuie' s-o speli la ****;(

| RedNose a răspuns (pentru Latinmoon):

"Poate vei vrea sa vinzi candva cativa puiuti..."
Daca e metis ce caini sa vanda?
Daca seamana cu o rasa(daca nu are ped nu se stie daca este 100% pur) de ce sa-l imperecheze,sa scoata bani de pe urma saracului caine?
Nu suport lucrurile astea,sa imperechezi cainii doar sa scoti bani dupa ei,esti canisa, bun foarte bine, nu esti, stai in banca ta.

p.s. eu am avut multi pui de pechinez si nici macar un pui nu a fost vandut, cu toate ca 200lei tot imi luam pe pui, ca erau niste exemplare deosebite.

| Anduta_1569 a răspuns (pentru Latinmoon):

Dar de ce toata lumea se gandeste la inmultit?
Nu merita un caine montat daca nu are pedigree-daca nu e caine de show.
Castratul are beneficii:
-daca este mascul, riscul de a faca cancer la nivelul testiculelor este mai redus, aporpae inexistent
-daca este femela aceasta nu mai face piometru si nu va mai avea lactatie sau gestatie falsa(ce sunt si acestea totusi, semnala de alarma)
-sunt mai putin teritoriali
-un manscul castrat este mai agresiv decat unul intact sexual

Dulceataamara, nu da sfaturi daca nu stii ce vorbesti.Eu incurajez posesorii de caini care-si duc cainii la castrat daca nu au pedigree(certificat de origine, nu mancare).

9 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Daca nu-ti doresti pui de la el cel mai bine e sa-l castrezi, nu va mai fi tot timpul in cautare de femele, va fi mai atent la tine, nu se va mai opri la fiecare roata sa marcheze teritoriul, etc.

| RedNose a răspuns (pentru RedNose):

Acum am vazut restul raspunsurilor, cum s-a spus si mai sus femelele se sterilizeaza si faci foarte bine ca o sterilizezi mai ales ca e metis si nici nu vei mai avea probleme cu ea, sa fie agitata, sa-ti stea masculii la poarta etc.

| lacrima15 a răspuns:

Eu cred ca da sa u se infectezewinkingintreaba pe cineva de incredere! Un doctor veterinar

| TheBlisterExists a răspuns:

Trebuie spalat fiindca trebuie sa se evite prezenta parazitilor si a mizeriei in zona de incizie dar si pe restul corpului.