| leea99 a întrebat:

Intre Beagle si Cavalier King Charles spainel care este cel mai potrivit pentru bloc si care este cel mai frumos dintre ei?

Răspuns Câştigător
| TokyoGirl a răspuns:

Cavalier King Charles dar ai grija foarte mare de el!
Rasa de caini Cavalier King Charles Spaniel este fostul Cavalier Toy Spaniel, a primit numele de la Regele Charles al Angliei care a indragit foarte mult aceasta rasa.

Cavalier King Charles spaniel-ul este un caine de talie mica ce poate ajunge la o inaltime de 30-33 cm, iar greutatea corporala este de 5-8 kg.

Blana se gaseste in patru varietati de culoare: blenheim (pete castaniu deschis pana la roscat pe un fond alb), tricolor (pete negre inchis pe un fond alb cu pete cafenii), negru si cafeniu si rosu rubiniu (ruby).

Cavalier King Charles spaniel-ul este un caine elegant, "de salon", bun companion si este nedezlipit de stapan.

El are si o fire sportiva, putand excela in agilitate si chiar in arta vanatorii, este un recuperator nativ si adora sa inoate.

Se adapteaza si la viata de apartament daca are parte de miscare zilnica.

Desi este un caine afectuos si delicat, el nu tolereaza copii nazdravani.

Dresajul se face usor deoarece este un caine inteligent si invata repede.

Printre afectiunile la care este supusa aceasta rasa enumeram: valvulopatia cronica, hipotiroidismul, diferite tipuri de alergii, surditate, cataracta, displazia de sold, criptorhidismul, diabet, etc.

Speranata medie de viata a unui Cavalier King Charles Spaniel este de 9-14 ani.

3 răspunsuri:
| T7uk a răspuns:

Cavalier King Charles.Beaglelul latra mult.

| RoxanaDenisa a răspuns:

Cavalier King Charles spainel. De fapt ambii sunt frumosi, numai ca beagle`ul e caine de vanatoare si nu poate sta in apartament, ii trebuie multa miscare.
Fundita? happy

| Funditza33322 a răspuns:

Beagle si cavaler king carles sunt frumosi dar tias recomanda beagle fiindca cavaler king carles are multe probleme!