| Alice_1004 a întrebat:

La ce varsta si de ce li se ridika urechile si li se taie coada Dobermanilor?

7 răspunsuri:
| Cookie2275 a răspuns:

Urechile nu se ridica singure sunt taiate(cupate)de un medic si sunt prinse in bandaje, dupa cateva luni urechile vor sta ridicate.Coada este taiata la cateva zile de la nastere.

| Laura a răspuns:

De ce să le tai coada?

| Horia_8139 a răspuns:

Pe la 2-3 luni.amputarea cozii este preluata de la rasele de vanatoare carora le era taiata pentru ca speriau vanatul dand din ea.la cainii de paza are rolul de ataca pe orice necunoscut dintr-un spatiu anume, amintindu-si de sechelea din coplarie.eu asta stiu. funda?

| Bossulet a răspuns:

SA le TAI coada? esti nebuna laughing) cine te-a mintit in halu asta?laughing

| Bossulet a răspuns:

Ca sa te clarific. Taierea cozii este INTERZISA in zilele de azi. Este o cruzime pentru animal si poti face puscarie pana la un an daca esti prinsa. De ce sa te risti?

| Alice_1004 explică:

Nu m-a mintit nimeni, am citit in carti despre caini si pe siteuri specializate, de obicei sunt cu coada scurta ( taiata) si cu urechile ridicate, dar unii stapani nu procedeaza astfel si de aia sunt curioasa care e motivul

| Alex_Sandu_1999 a răspuns:

3 luni