| DeeaPuff a întrebat:

Am un cane-corso de 4 saptamani si as vrea sa stiu de ce se taie urechile si coada? E ceva rau daca nu ii tai coada sau urechile? Il afecteaza cu ceva daca le tai? Funda

Răspuns Câştigător
| andreeapink01 a răspuns:

Coada se taie la 3 zile fara anestezie, iar urechile mai tarziu, dupa 6 sapt. La rasele de vanatoare coada se taie ca sa nu faca zgomot in padure. In rest, se taie ca sa arate frumos. Eu am doberman de 3 luni si l-am luat cu urechile cupate. Daca nu avea coada taiata ma impiedicam de ea si darma totul in jur. Poate fi taiata coada si la al tau, dar cred ca ii trebuie anestezie

5 răspunsuri:
| Cosminovici18 a răspuns:

Tăierea cozii, procedură numită și codotomie, reprezintă amputarea cozii și este frecvent practicată la rase precum: Doberman, Rottweiler, Pinscher pitic, Boxer, Schnauzer, Terier, Corgi etc. Această manopera chirurgicală se practică în prima săptămână de viață a puiului, fără anestezie, producând destulă suferință animalului. Dacă nu se efectuează la această vârstă fragedă, codotomia va putea fi efectuată doar la 3-5 luni când câinele poate fi supus anesteziei totale.
Cuparea urechilor

Se face la 10-14 săptămâni când câinele poate fi supus anesteziei totale. Intervenția trebuie făcută de un veterinar avizat sau de către un cunoscător al standardului rasei pentru a tăia corect urechile. Se practică la: Doberman, Pinscher pitic, Boxer, Dog German, Amstaff, Pitbull, Schnauzer, Cane Corso și multe alte rase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiam eu...aceste taieturi la anumite rase de caini se face mai mult, cumva pentru sanatate, pentru ingrijirea sanitara mai buna...chiar nu stiu sa explic. ceva de genul

| BomBonicaThaa2000 a răspuns:

Nu stiu de ce se taie, nu ma pricep. Dar de ce sa le tai? Adica asa e el asa il ai!

| NUMELEPUBLIC a răspuns:

Nu il afecteaza o sa-l faca mai frumos si mai rau