| anonim_4396 a întrebat:

La mine in curte vin cainii vecinului si m-am saturat de ei.Are 5 caini plus catelusi.Am vorbit cu el dar degeaba, cica nu-i poate prinde sa-i lege.Ce sa fac?

20 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Prinde-i tu si leaga-i pe teritoriul lui. Demonstreaza-i ca minte, ca poate rezolva problema.
Nu zi ca nu poti/vrei sa faci asta, ca atunci, din ce am citit aici, incep sa cred ca nu vrei sa faci nimic, dar sa scapi de ei. E o vorba: Dumnezeu iti da, dar nu iti baga in traista. Nu poti scapa asa, pur si simplu de ei, trebuie sa faci si tu ceva.

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Si unde sa-i leg? nu-s cainii mei. Si nu fac asta, odata m-a muscat un caine pe strada asa degeaba. Daca incerc sa-i leg vor incerca sa ma muste.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

E simplu. Nu ai gard, ai acces si tu pe terenul vecinului, nu numai ciinii lui pe al tau. Eu as bate un fier sanatos in pamintul lui, as agata de fier lanturile necesare, si as lega ciinii de lanturi. Daca ar trebui, le-as da sa manince si m-as juca cu ei, ca sa mi-i fac prieteni pentru a-i pune in lant.
Daca ai reusi sa faci asta, i-ai transmite vecinului tau un mesaj puternic ca ciinii lui trebuie sa ramina pe teritoriul lui. De aceea eu as incerca asta.

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Da cum sa nu, uite acum.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

☺☺

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se pare ca nu vrei sa scapi de ciini. E ca in povestirea lui Creanga vu pisica si drobul de sare.

regis
| regis a răspuns:

Evident trebuie sa faci un gard. Daca nu ai bani de gard poti faci unul din materiale pe care le poti gasi singur (de exemplu impletitura de nuiele). Daca nu vrei nici asa, trebuie sa accepti situatia.

| gemeni6226 a răspuns:

Pai daca nu ai gard nu poti face nimic.Mie cum imi plac cainii m-as imprietenii cu ei le-as da de mincare ar ajunge sa ma iubeasca mai mult decat pe vecinul de care apartin.

| anonim_4396 explică (pentru gemeni6226):

Vino si ia-i de pe capul meu daca iti plac.

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu pot stau la bloc.Si nu am timp sa ma ocup de caini am servici.Ei au nevoie de atentie si sa te ocupi de ei nu sa stea inchisi in apartament 9 ore cit lipsesc.Cand o sa fiu in pensie.

| anonim_4396 explică (pentru gemeni6226):

Eu nu cresc animale ca nu vreau miros de fecale si urina in curte. Imi plac doar catelusii.

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Faci ce vrei era o idee, dragoste cu sila nu se poate. Pina la urma faceai curat dupa ei daca iti placeau cainii, 5 totusi e mult, succes in rezolvarea problemei alte idei nu am poate vine cineva cu o idee buna.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu poți face nimic. Eventual un gard, dar nici acela nu e sigur, pentru ca câinii își fac loc pe sub gard si tot intra. Nu este lege pentru așa ceva. Mie îmi intra nu numai in curte ci si in gradina si îmi strica primăvara straturile si mai târziu recolta. Dar degeaba am făcut plângere la Politie ca răspunsul a fost să-mi împrejmuiesc curtea si gradina. Nu pot. Am in total 31 de ari. M-ar costa enorm. Mai bine rabd paguba. Asta este Romania. Mai mult valorează un câine decât un om.

| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Otraveste-i sau impusca-i. apoi ingroapa-i ca sa nu stie nimeni de ei.

| Alverto a răspuns:

Ajută-i să i prindă și să i lege
Fiecare scuză are o soluție big grin

| anonim_4396 explică (pentru Alverto):

Nu-s hingher.

| Alverto a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci ia și uite-te cum câinii vecinului îți neonoreceste curtea rolling on the floor)
Pai n ai bani de gard, "nu sunt hingher" înseamnă că tu nu vrei sa faci nimic pentru a scăpa de ei, și vrei să facă altul'

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Astept.

Răspuns utilizator avertizat