| CODMihai a întrebat:

M-am gandit sa imi iau un animal de companie.Am un hamster
si o pisica.
M-am gandit sa iau o veverita sau un caine, dar nu stiu ce rasa de caine...
Dau funda la cel mai bun!

5 răspunsuri:
| iryonutz a răspuns:

Depinde...poti alege intre
-ciobanesc german(o rasa inteligenta de caine)
-husky(adorabili)
-rottweiler(mari si frumosi)

| SteelShadow a răspuns:

Ma pricep foarte bine la rasele de caini. Spune-mi cam cum ai vrea sa fie cainele si care sa fie utiliatea lui, talia, iar eu iti voi propune cele mai bune rase!

| tiaRa12 a răspuns:

Buna!
O sa-ti zic cateva rase de caini cele mai cumparate de catre omaneni:
/Shih Tzu/:Trasatura caracteristica a acestei rase este blanita lunga si matasoasa. Este rasa ideala daca vrei sa ai un catel ucaus si adorabil.

/Pudel/tongueudelul, desi greu de intretinut datorita blanitei, este extrem de inteligent si raspunde rapid comenzilor de dresaj

/Bulldog/:Acest caine de taie medie este renumit datorita agresivitatii sale, insa, cu un dresaj potrivit poate fi un animal de companie perfect.

/Boxer/:Un adevarat atlet, boxerul este un catel foarte prietenos, putandu-se bucura atat de tare incat isi misca intreg bazinul cand da din coada.

/Beagle/:Beagle sunt caini simpatici, calmi, afectuosi, foarte sociabili, curajosi si inteligenti. Sunt o rasa determinata, si atenta, care necesita rabdare, supraveghere si dresaj

/Golden Retriever/:Golden Retrieverul pare a fi cainele ideal. Un Golden adevarat si corect, ca si varul sau, Labradorul nu este niciodata agresiv si in mod nativ este foarte docil. Accepta si respecta ierarhia si este foarte usor de educat.

/Ciobanesc german/:Cu toata robustetea sa, ciobanescul german are o infatisare eleganta, impunatoare si atragatoare. Este puternic, rezistent, vioi, este foarte ager si foarte vigilent

/Yorkshire Terrier/:Yorkshire Terrier-ul a fost, initial, folosit ca si caine utilitar, devenind mai apoi un animal de companie la moda in Anglia, la sfarsitul Epocii Victoriene.

Yorkshire Terrier-ul, bine cunoscutpentru pletele lungi, curgatoare, este o rasa mititica, dar robusta.
/Labrador Retriever/:Este un caine iubitor, fericit cand isi petrece timpul in compania oamenilor. Este aportor si va aduce inapoi lucrurile pe care le gaseste prin casa sau prin curte.
Iubeste si este rabdator cu copii, deci excelent caine de familie. Are un caracter stabil si nu este usor de speriat de intamplari neasteptate.

| alina345 a răspuns:

Poti sa iti iei:
chow-chow,
pudel,
soricar,
boxer,
bull terier,
buldog,
chihuahua,
collie,
dalmatian,
doberman,
labrador,
lowchen,
mastiff,
ogar,
pechinez,
pointer,
pomeranian,
pug,
pumi,
etc...

| BullTerrier a răspuns:

Bull terrier, bulldog englez, samoyed, terranova, chow chow
Mie imi plac mult astea 5