| TekkEN a întrebat:

Am o pisicuta de 4-6 luni si am observat ca ii tot cad dintii. Am zis ca sunt cei de lapte, dar astazi i-a cazut altul si am observat ca era putin galbui si mai are unul care este galbui ( nu tot dintele) si ii miroase gura urat cam de 1 luna... Am citit pe internet si am vazut ca poate avea tartru sau alta problema. Vreau sa o duc la veterinar, dar nu am bani momentan... sad
Stiti cumva daca o sa ii mai creasca dintii care i-au cazut?

Răspuns Câştigător
| Denny_Denisa_2001 a răspuns:

II cresc! Cei cazuti sunt de lapte si trebuie dusa la medic in privinta cu mirosul... poate fi de la manzare umeda in exces sau daca mananca altceva in afara de mancarea lor speciala... Daca mai vrei sa stiI ceva intreaba
Fundita? big grin

6 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Normal ar trebui sa fie dintii de lapte, si o sa ii creasca la loc alti dinti noi.
Si s-ar putea sa fie tartru, incerca sa ii dai mai mult mancare uscata ( boabe) si cand ai bani, sa o duci la un veterinar, nu e de gluma cu tartrul, e prima cauza a caderii dintilor la animale.

| HwsKi a răspuns:

Normal ca ii cresc cei care cad sunt cei de lapte

| TekkEN explică:

Va multumesc pentru raspunsuri, v-as da la toti fundite dar nu pot...
Mentionez ca ii dau doar mancare uscata.
Presupunand ca i-au cazut dintii din cauza tartrului, acei dinti mai cresc?

Si alta problema: are niste insecte de marimea unei seminte de susan, am luat in mana 2-3 si am observat ca sar / zboara.Prima oara am crezut ca sunt paduchi, dar am citit pe net ca paduchii nu pot sari sau zbura. I-am dat cu o solutie ( pipeta) la ceafa, dar observ ca tot are, posibil sa se fi lins, nu stiu...

| LaLaura a răspuns (pentru TekkEN):

Daca sunt dintii de lapte ( la varsta care o are ii cad dintii de lapte) si ii cresc dintii permanet.
Sunt purici ( pisica nu are paduchi) si da, sar ( nu zboara), daca pipeta e pusa corecta ( nu trebuie sa faca baie cu o saptamana si dupa ce e pusa pipeta) si e speciala pentru pisica, cam intr-o saptamana scapa de ei.

| TekkEN explică (pentru LaLaura):

Presupunand ca i-au cazut dintii din cauza tartului, acei dinti mai cresc?
Eu stiam ca puricii sunt mai mici.In fine, pisica poate avea paduchi din ce am citit pe internet (oamebi care cautau solutii). A trecut aproape 2 saptamani de cand i-am pus pipeta si tot are...
Vreau sa o duc la veterinar dar nu stiu in ce sa o duc pentru. ca nu am cusca.

| LaLaura a răspuns (pentru TekkEN):

Nu.
I-au cazut dintii pentru ca e ceva normal, se schimba dentitia cum se schimba la orice copil ( cum ti-au cazut si tie dintii si ti-au crescut altii).
Nu exista paduchi la pisici, ci doar purici. Doar pasarile au paduchi. Puricii sunt si mari, cei mici sunt pui.
Daca inca are, pipeta nu nu era buna, sau nu a fost pusa corect.
Poti sa o duci la veterinar si in mana/in brate, nu iti trebuie neaparat cusca.