| razvan2011 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva cu niste schite pentrtu um amplificator de 250 wati (ceva mai simple)

Răspuns Câştigător
| Ecea a răspuns:

Glumesti.
Pentru un amlificator de 250 W reali ai nevoie de un transformator ca ala de la aparatul de sudura.
Este destul de greu de facut, eu am facut unu de 80 w reali si a durat o luna + ca trebuie rebobinat transformatorul.
Apropo, un transformator pentru 250 w o sa te coste aproximativ 300 RON daca nu mai mult + ca ai nevoie de racitori, integrate sau lampi daca vrei sa se auda bine(lampile bune costa cateva sute de euro), munca gramada si nu se stie daca o sa iti iasa bine pana la urma risti sa arzi tot si nu se merita.
Mai bine iti cumperi un amplificator la 1000 ron mare si rezolvi probema.
Scheme gasesti o gramada pe google pentru orice fel de amplificator, poti sa cauti acolo.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ceri o astfel de schema aici sigur esti amator iar la nivel de amator o astfel de scheme este foarte complexa avand in vedere puterea ceruta de catre tine.
Nu vreau s ate descurajez dar sunt kit-uri audio gata construite pe care doar le montezi intr-o carcasa cu cu reglajele necesare si alte elemente si este mult mai usor.
Apoi...toata lumea vrea amplificatoare audio de putere insa nu au nici boxe si nici nu au unde sa foloseasca un astfel de sonor.
Un aspect foarte important este cati ohmi are o astfel de boxa ce-o ai, este un criteriu foarte important dupa care se tine seama inainte de a cumpara / construi un aplificator audio.
Poti sa reveni cu un PM cu ce fel de boxe ai si pot sa-ti recomand doua kituri sa-ti iasa stereo.