| hugin a întrebat:

Mai stie cineva daca in romania mai exista bursuci? Stiu ca prin anii 1960 - 1970 mai aveai sanse sa mai vezi, dar acum?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da mai sunt. dar sa-i vezi cum cara stiuleti.se aseaza unul cu labutele in sus, ceilalti il incarca, precum o remorca, si dupa aia il trag la vizuina.rar poti vedea asa ceva dar merita.pentru no god daca ajunge pe aici.au invatat intr-un tratat stiintific sa faca asa.

3 răspunsuri:
| hugin explică:

Ok.Nobody ti-am dat tie raspunsul castigator pentru. ca macar e amuzant. Nu am aflat inca ce ma interesa cu adevarat dar asta e.
Sigur nu ma interesa un copiaza si lipeste.Astea nu-s raspunsuri sunt pacaleli.

| Princessee a răspuns:

Stiam ca este o rezervatie

| Cryss a răspuns:

Http://hazaparu.wordpress.com/2008/08/13/salvati-bursucii-romaniei/

Da, mai sunt in Romania :).

http://ro.wikipedia.org/wiki/Viezure

Rezervaţia naturală Runcu-Groşii Noi

Rezervaţia se găseşte în bazinul Văii Groşilor, afluent al Mureşului la o altitudine între 350-623m., fiind alcătuită în majoritate din arborete de gorun şi fag. Suprafaţa rezervaţiei este de 261, 8 ha. Rezervaţia datează din anul 1965, când s-a înfiinţat un nucleu de 27, 7 ha. Relieful se caracterizează prin versanţi peneplenizaţi în trepte. Configuraţia terenului este ondulată. Rezervaţia este străbătută de pârâul Polom şi Runcu. Apa freatică este de adâncime. Solurile sunt brunluvic pseudogleizat, brun eumezobazic tipic şi molic.
Flora cuprinde specii de fag 52%, gorun 41%, cer 2%, carpen 2%, alte specii (Prunus avium, Sorbus torminalis, etc.) 3%. Tipul predominant de floră Asperula-Asarum. Cel mai înalt gorun şi cel mai bătrân are 42, 3 m. şi 280-300 ani, având un diametru de 98 cm.
Fauna cuprinde: broasca de pădure, salamandra, ciocănitoarea, gaiţa, cerbul, mistreţul, căpriorul, vulpea, pisica sălbatică, lupul, râsul, viezurele, etc. Rezervaţia a fost vizitată de silvicultori din Bavaria, Franţa, Austria şi de specialişti din Ungaria, Suedia, Elveţia, etc.

Bursucul se mai numeste si viezure.