| bestfully a întrebat:

Merita sa tii o pisica in casa? M-am gandit sa imi iau un pui de pisica, care sa nu fie de rasa. Dar nu stiu daca sa iau pisica sau motanel. Motanul stropeste cu urina prin toata casa,iar pisica murdareste de sange ( pentru ca are ciclu). Si in plus poate sa faca si pui. Cand intra in calduri o dau la curte( pentru ca nu poti sa stai cu ea in casa, tipa foarte tare) si sigur o sa faca pui. E pacat, pentru ca o sa ajunga rau puii. Si nu vreau. Si o sa fie cam salbatica, nu o pot duce la veterinar si nu imi permit sterilizare pentru ea. Si nu e greu sa cureti dupa ea, ladita aceea cu nisip? Nu miroase foarte urat in toata casa? Voi aveti pisici? Sigur sunt si avantaje si exagerez eu. E adevarat ca motanii sunt mai agresivi si mai lenesi? Multumesc pentru raspunsuri.

16 răspunsuri:
| Fantoma_1807 a răspuns:

Eu am avut 14 ani un motan care era foarte cuminte, bun si curat, nu stia sa fure, nu stia sa zgirie, asta era temperamentul lui, nascut obosit dormea cam toata ziua. Acum am gasit un pui de pisica, metis de angora turceasca care este exact opusul motanului. Este pisica, este foarte agila, fura cit poate, pazeste frigiderul non stop, este foarte vioaie, se descurca in orice situatie cind vrea devine extrem de afectuoasa, face si aport fara sa ne fi chinuit cu ea, nu vrea sa iasa nici in ruptul capului afara, probabil a suferit prea mult, pentru. ca era foarte slaba si urita cind am adus/o dar acum este foarte frumoasa, exact cum arata o angora turceasca veritabila. Iti dai seama ca la temperamentul ei era necesar sterilizarea, cred ca ne/ar fi scos afara pe noi. A fost odat in calduri si miorlaia tare si sarea la picioare, asa ca pe moment i/am luat pastile si s/a calmat si dupa aceea am facut programare le medic si am sterilizat/o. Asa cum este ea noi o iubim foarte mult, pentru stie sa se faca iubita, sotul meu care miraia cind am adus/o a ajuns s/o indrageasca foarte mult. Eu una te/as sfatui sa alegi pisica in functie de temperamentul tau, daca esti mai linistita mai doritoare de calm alege un motan mai nascut obosit daca vrei antren alege o pisica ca mitzi a mea, eu cred ca nu vei regreta, are un stil de a se juca cu orice ca te amuza. Vei vedea ca odata intrata o pisica in casa, vei constata un plus de calmitate, nu degeaba se spune ca pisica atrage energia negativa si va elibera energie pozitiva.

| EvangelineLovin a răspuns:

Daca tu vezi in asta doar dezavantaje,ca miroase, ca musca, stropeste, nu sterilizezi, nu duci la veterinar, atunci nu mai lua o pisica. Daca vrei sa iei o pisica ai niste obligatiuni, trebuie sa ai grija de el, sa castrezi motanul ca sa nu mai stropeasca si sa nu fuga de acasa, sterilizezi pisica sa nu mai intre in calduri. Iar animalele nu au ciclu ca oamenii, nu le curge sange, ele intra in calduri. Poate oricand sa i se intample ceva, sa se imbolnaveasca, ce faci, nu il duci la veterinar, il tii sa se chinuie. Eu zic sa nu mai iei nicio pisica daca nu o sa iti asumi responsabilitatea si nu o sa ai grija de ea, doar ca sa zici ca ai o pisica.
Sunt foarte multe avantaje, si ladita cu nisip cureti o data pe zi, nu miroase urat in toata casa.

| Oanny a răspuns:

Buna! Eu am 2 pisici, un motan (pe care il am de un an si l-am salvat anul trecut) si o pisicuta(pe care am luat-o acum o luna si are 2 luni). Motanul meu nu a stropit cu urina prin casa si verisoara mea care are 5 pisici, nu a gasit pete de sange deoarece ele se spala.Nu e greu sa cureti dupa ei; dupa ce isi fac treburile, cu o lopata si o punga rezolvi totul, iar ladita trebuie spalata cam de 1-2 ori pe saptamana.Cand sunt mici, de la pliculete, sau cand fac diaree miroase foarte urat.Motanul meu, mda...e cam agresiv dar ai verisoarei mele nu sunt.Eu o sa duc motanu peste o saptamana la sterilizat.E un milion pentru motani, iar pentru pisici e mai mult(cu vreo 50 de lei, nu mai stiu sigur). Oricum mancarea pisicilor costa, e posibil sa se imbolnaveasca si o sa trebuiasca sa o duci neaparat la veterinar.Ai putea sa faci si tu ceva ca sa ai bani pentru sterilizat. Poti sa iti iei un motan, crede-ma se merita sa tii o pisica in casa.Eu pe langa 2 pisici mai am si un husky de 3 ani.Nici nu stii cat de frumos e sa ai un animalut pe care sa il ingrijesti, iar el sa iti intoarca favoarea aratandu-si afectiunea pentru tine. Poti sa faci un compromis si sa iti iei un motan de afara, cat e pui ca pana creste sa il poti steriliza. Sper ca te-am ajutat:*

Răspuns utilizator avertizat
| MineIsLikeABridge a răspuns:

Nu iti lua, o sa iti distruga tot, cam 1 an + toata viata ei canapeaua, orice iai da, tot canapeaua Rullzz pentru pisica/motan, motani zic eu ca sunt doar mai singuratici, nu agresivi, doar intre eie pentru domnite happy, ladita o sa iti strice si pereti si covoru si mirosul se simte, depinde de ce face pisica, daca are uscat rahatu nu se prea simte, dar uneori il are asa de puturos de inebunesti happy si ceea ce ai zis tu " Motanul stropeste cu urina prin toata casa, iar pisica murdareste de sange ( pentru ca are ciclu) " e adevarat, numai ca pisica stropeste ceva care atrage masculi, nu stiu daca sangewinking, Cainii Rulz, am avut 2 pisici, ambele au murit in mod fffffff tragic, un motan care a duso 8 ani si a murit iarna in capcana unui vecin ( capcana ca de ursi..., e nebun, dar politia il lasa in pace ), ceealata 2 ani a duso si cand a anascut sa potrivit cu cateaua si cateaua, cand ea incerca sa isi mute puii, ia omorat, ea sa un motan, multi motani omoara puii altor motani pentru a baga pisicile in calduri, si a venit peste 1 saptamana acasa cu picioru putred da la vecinu si capcanele lui, si ia-ti caini

| TiffanyღBJ a răspuns:

Da, exagerezi un pic.
Daca nu iti permiti sa o duci la veterinar si nici sa o sterilizezi, mai bine nu iti iei, pentru ca o / il chinui...
Fie ca iti iei motanel sau pisicuta, il poti castra / o poti steriliza si nu mai face nici un puisor si nu mai trebuie sa o / il dai la curte sa mai vina cu capuse sau cine mai stie ce. Motanul nu urineaza prin casa, il inveti la ladita si nu ai treaba cu el, la fel si pisica. Sa stii ca, desi se crede contrariul, sunt niste animale f destepte, mai ales cele birmaneze.

| Keyko a răspuns:

Pisicile fac mult deranj, deci nu merita. merita sa tii un caine. o ruda ff apropiata a mea are o catea de rasa si daca o ingrijesti nu face nimic mai ales ca nu muldareste si nu lasa par daca e tunsa. motanii ai draptate sunt lenesi si putin agesivi, mai ales ca ei se misca in voie. nu se prea merita sa tii o pisica in casa, mai ales daca nu e de rasa, desi exista si avantaje asa cum ai spus si tu.

| VivianneMnt a răspuns:

Toata viata am avut pisici si le-am tinut in casa. Acum am doar una,care cu toate ca stau la curte,nu ii place sa stea afara, asa ca am litiera pentru ea. Asta e cam singurul dezavantaj in cazul pisicilor tinute in casa. Adica ele se obisnuiesc sa faca la litiera,insa nu e tocmai o placere sa cureti. Daca stai la bloc si o tii numai in casa- nu intra in contact cu motani, nu o sa fie cine stie ce diferenta cand intra in calduri. E aiurea tot ce spui tu cum ca miorlaie foarte tare si chestii d-astea. Depinde cum o dresezi, cum se obisnuieste cu tine. Si pisicile nu au ciclu, adica nu am vazut niciodata sa pateze ceva.
Totusi, daca tu crezi ca pisica pe care o sa o iei nu o sa ajunga bine, eu zic sa renunti la idee. Mai bine stai fara decat sa chinui animalul

| 35zone a răspuns:

Indiferent de sex, e bine sa le sterilizezi daca stau numai in casa pentru ca te deranjeaza.
Daca e femela si face pui nedoriti, sterilizeaz-o! Te costa cam 130-150 de lei fara tratament si alte chestii.

| MikiRozy a răspuns:

Mie nu`mi plac pisicile si nici motani.dar e mai bine sa-ti iei o pisicuta, trebuie dresata de mic/a. Si da, motani sunt lenesihee hee

| Anonimm8703 a răspuns:

Eu am o pisica are 1 an si pana acum am tinut-o in casa si i-am mai dat drumu afara dar rar si acum m-am trezit ca are purici si cred ca si pui si sterilizatul e scump un motan e mai bun nu face pipi asa cum zici tu si nu devine asa de agresiv si daca o sa faca pui nu e treaba ta
fundita?

| AmmyShadow a răspuns:

Buna! Eu am o pisicuta. Are doua luni si o saptamana. Si crede-ma pisicile nu au ciclu, ci intra in calduri si nu le curge sange. Cat despre motani nu urineaza prin casa, daca il castrezi. Si daca ambii au o litiera, nu o sa-ti faca deloc probleme. Si daca sterilizezi pisicuta nu o sa mai intre in calduri si nu o sa mai faca pui. Si ai face o alegere buna daca ai lua o pisicuta/un motanel. Sunt foarte afectuosi si jucausi amandoi si nu sunt lenesi. Cand sunt pui au nevoie de mai multa odihna, precum un copilas! Apropo, sterilizarea costa in jur de 100 de lei si se face la 6-7 luni, dar mai sunt si niste vaccinuri care trebuie facute! Si daca are paraziti, o poti deparazita tu sau sa o duci la un medic veterinar sa vezi ce iti recomanda! Sper ca te-am ajutat! happy :* big grin Nu uita de fundita! happy

| Pituc_Diana-maria_1994 a răspuns:

Eu am un motan de 8 ani este cel mai bun motan pe care l-am avut in fiecare zi cand vin de la scoala sau cand plec vine pana la poarta si se uita cum plec saracul a cam imbatranit si de asta nu mai vaneaza dar e un scump PS nu e lenes daca iau ceva carne in mana imediat sare si miauna laughing

| Iconaru_Madalina_1978 a răspuns:

Pe pui de pisica poti sai vinzi asa ca mai faci si banuti ladita cu nisip nu e prea greu de cumparat sunt aproape la toate pet shopurile si cand nai mancare poti sai dai lapte simplu eu asa fac

| Iconaru_Madalina_1978 a răspuns:

Pe pui de pisica poti sai vinzi asa ca mai faci si banuti ladita cu nisip nu e prea greu de cumparat sunt aproape la toate pet shopurile si cand nai mancare poti sai dai lapte simplu eu asa fac. FUNDA?

| Sala a răspuns:

Daca nu stai la curte nu iti lua pisica.Lasa par prin casa si iti zgarie toate lucrurile