| xibalba a întrebat:

Motanul meu are probleme cu urinatul in sensul ca urineaza f putin si f greu. Ceea ce e destul de grav, daca nu il tratez, poate muri. M-am dus la veterinar, i-am luat pastile, in fine. Ideea e urmatoarea: intrebarea mea nu e de fapt o intrebare, ci un sfat pentru cei care au motani castrati si nu numai. Motanul meu e castrat de un an si ceva si abia acum am aflat ca dupa castrare, pisicile ar trebui sa manance mancare speciala pentru pisici castrate, care este mai saraca in proteine. Nu e recomandata mancarea Whiskas sau Kitty cat, ci mancare ce se gaseste la cabinetul medicului veterinar in special. E mai scumpa, dar mai de calitate.

Nu doresc nimanui sa aiba pisicuta bolnava, pentru ca stiu ca e foarte greu sa iti vezi animalul chinuindu-se. Cei care au animale ce dorm cu ei pe perna probabil ma inteleg.Si acum, il tratez pe dragul meu Tomi si va scriu si voua, sa aveti grija de dragalasii vostri de acasa si sa va interesati cand il castrati pana in cele mai mici detalii, inclusiv hrana. Numai bine happy

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Draguta, iti raspunde o iubitoare de pisicute care toata viata a avut probleme cu asa ceva, nu numai la motani.Este o afectiune foarte grava, se numeste litiaza renala, adica pietre la rinichi.Am avut un motan care a trait, de la 5 ani pana la 13 ani (cand a murit cu blocaj renal), cu aceasta boala si facea regulat crize.In principiu tratamentul recomandat de medic a fost :un antibiotic(daca urineaza cu sange), o pastila de dizolvarea calculilor(metionina sau altceva) si un calmant antispastic(papaverina sau scobutil de uz uman). Cam o data pe luna, cand vedeam ca sta pe litiera si nu face nimic sau face putin, incepeam cu tratamentul: Metionina(1 buc/kg animal, deci 4-5 buc in functie de cat de mare e motanul), toate o data timp de 5 zile, 1/8 pastila papaverina(pana elimina pietrele sau nisipul)de 2-3 ori pe zi, in functie de cum il doare, si 1/4 antibiotic pentru.animale (sinulox) cam 5 zile, 1/4 pastila la 12 ore. Acum am 4 pisicute si din ele 3 au astfel de probleme. Medicamentele nu-mi lipsesc din casa si am un medic veterinar care ma ajuta la telefon, ca sa pot actiona repede.In legatura cu mancarea, cea cu PH negativ este foarte scumpa(19 lei/kg), daca iti poti permite, dar este un fel de mancare cu PH neutru numita Top Cat care costa in jur de 7 lei/kg(cel putin la noi in Bv), si este preferata pisicilor mele.Am pisici de 12, 10, 6 si 3 ani.Toate sunt sterilizate. Mi-ar place sa-ti spun mai multe dar nu pot sa-mi dau mail-ul aici.
Iti doresc sa se insanatoseasca, dar, o data ce a facut un puseu de boala, va tot face, pentru.ca organismul lui asa lucreaza.Mergi la medic si acesta iti va stabili un tratament pentru toata viata animalului. S-auzim de bine.Anela U.

16 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Slava D-lui ca s-a rezolvat.In legatura cu mancarea, tinand cont ca ai un singur pisic, 20 lei/luna nu e asa de mult, si faptul ca nu mai este asa de tanar il face mai vulnerabil.Trebuie sa fi atenta la simtome, si cand il vezi trist, abatut si facand naveta la nisip, primul lucru care trebuie sa-l faci este sa-i dai scobutilul(1/8 din pastila). In felul acesta nu mai are dureri si pietricelele isi pot face drum prin uretera, fara sa se contracte. Apoi, daca lucrurile se inrautatesc ...valea la doctor!(Am mai scris o data acest raspuns dar nu stiu din ce motiv nu aparea la raspunsurile mele, asa ca l-am mai scris o data)

| xibalba explică:

Soseta, esti genial, sa nu te faci medic veterinar.

| xibalba explică:

@anelaubed, multumesc pentru informatii. medicul mi-a spus sa ii dau metionina 5 zile cate 3 pastile/zi si inca un medicament, nu stiu cum se numeste. Adevarul e ca a inceput sa urineze normal, fara greutate. Mancarea... mi s-a recomandat Urinary(20 lei/kg) de catre medic, dar ce sa fac, o sa ii dau din aceea de acum incolo. Pana nu acum nu a mai avut probleme cu rinichii decat odata, cand era mititel(vreo2-3 ani). Acum are 10 ani si in tot timpul asta nu a avut probleme. Sa speram ca o sa fie bine, sa iti traiasca pisicutele big grin

| xibalba explică:

Ca sa raspund ultimului anonim: medicul mi-a spus sa ii dau metionina 5 zile cate 3 pastile/zi(dimineata, la pranz si seara) si inca un medicament, nu stiu cum se numeste. Oricum, principalul medicament cred ca metionina e. Poti sa intrebi si medicul veterinar, poate are el ceva mai bun pentru pisoiul tau. Un alt lucru la fel de important e ca dupa ce i`au trecut problemele cu urinatul sa ii dai mancare pentru pisici slaba in proteine, cum spuneam si eu e vorba de Urinary(asta mi s`a recomandat la medicul veterinat). Mancarea wiskas sau kitty cat ii va readuce problemele cu urinatul, pentru ca sunt bogate in proteine. Eu nu am stiut asta, am aflat abia cand am avut probleme cu tomi. In alta ordine de idei, du`te cat mai rapid la medicul veterinar, el e cel mai in masura sa iti recomande ceva pentru motanul tau. Daca problema nu se remediaza cu pastilele in 2-3 zile, du`l la medic sa ii faca injectie, sau altceva. Oricum, ia masuri. Sper ca ti-am fost de folos, daca mai ai intrebari, scrie`mi.

| octavianpas a răspuns:

Sa se faca bine! Sanatate!

| roxanaa a răspuns:

Buna. Si eu am un motan cu aceeasi afectiune. Din pacate nu se trateaza, se tine sub control. Eu ii dau in fiecare zi o pastila de Urinary Tract Support - este ceva din plante care il ajuta realmente. Mancare: in timpul crizelor Hilss S/D, dupa aceea obligatoriu mancare urinary: fie de la royal canin, fie de la purina pro plan. Orice pisica/motan castra/a ar trebui sa aiba o dieta cu ph control. Evitati marcile ieftine, care din pacate, respecta ideea ca ceea ce este ieftin nu este si bun, cel putin in cazul acesta. Te mai ajuta albastrul de metil, desi cam greu de administrat, pentru ca dezinfecteaza. Si un pont dat de un medic veterinar :o bobita de tamaie, mica- deoarece ataca smaltul dintilor sau ceai de coada soricelului.Succes si multa atentie cu matzu. De asemenea, posesorilor de animale : Sa va traiasca mult si sanatos!

| soseta ucigasa a răspuns:

Nu mai da banii pe prostii, daca vrei sa urineze mai usor ia o andrea si mai doua - trei gauri in vezica si bagi in fiecare cate un furtun. Astfel va fi ca un fel fantana arteziana. Eficient si spectaculos in acelasi timp.

| nicrom1 a răspuns:

Un ecograf i-ai facut, urina miroase mai urit ca de obicei, ce culoare are? Nu cumva sa aiba o tumoare, cancer! Ar fi pacat.Stiu si eu ce inseamna sa ai un animal bolnav. Daca poti si vrei cauta un veterinar adevarat care si poate sa-i faca o analiza si repet, un ecograf, ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu te inteleg. Pisicuta mea era sa moaraworried, dar am dus-o la veterinar si din fericire nu a fost prea tarziu pentru ea whew!. Merci pentru sfat si insanatosire grabnica lui Tomitawinkinghappy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! am si eu un motan cu aceleasi probleme. ai putea sa imi spui ce pasilute ti s-au recomandat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am avut cu pisoiul meu Puf acceasi problema.Doar ca Puf nu e castrat.In urma cu o saptamanasaracutul de el a fost foarte bolnav si era sa moara. I-a administrat doctorul veterinar mai multe injectii si in cele din urma a reusit sa urineze. El nici nu isi dadea seama, a urinat f mult pe el. Avea burtica foarte mare si tare. Nu mancase de cateva zile.
El normal manca aproape orice, ii dadeam in special Whiskas granule si la plic. Ii place carnea cand gateste mama.Si acum mi s-a spus ca trebuie sa-i dau mancare urinary care de altfel se gaseste tare greu prin farmacii sau pet-shopuri. Ii mai dam si mancare normala dar foarte putin.Ar fi un chin pentru el sa nu mai manance deloc carne atunci cand ii simte mirosul prin bucatarie.In orice caz daca aveti probleme cu pisicile sa le duceti la veterinar si sa le ingrijiti corespunzator.
Numai bine si sanatate la pisic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca la-i castrat inseamna ca i-ai distrus viata pentru ca devine rau si in plus daca nu l-a castrat bine sigur moare am si eu motan negru pe nume tomi care a plecat de acasa si tot a venit fara sa il castrez

| yoyodedeea a răspuns:

sadtrist.
multumim pentru informatie si sa se faca bine cat mai curandhappy:*

| cristian43 a răspuns:

Draga ibalba sa stii ca motanul meu a murit acum 5 zile de blocaj renal.La el nu a functionat tratamentul, i-am dat antibiotice cam 1 saptamana dar veterinarul a refuzat sa-i mai faca ceva spunandu-mi ca va muri cam intr-o saptamana si asa a si fost.Lam iubit mult eu stiu cum este sa doarma cu tine pe perna si sa te caute prin toata casa, si sa te priveasca in ochi.Ai grija de motanul tau si nu te lasa dusa de nas de veterinari.

| wyxxie a răspuns:

Am vrut si eu sa o castrez pe a mea dar m-am razgandit pentru ca imi este f frica sa nu pateasca vreo cevaworried

| raresul25 a răspuns:

Stiu ce sa-i faci... dai mai multa apa!