| mariana20 a întrebat:

Buna tuturor.Am si eu o intrebare pentru iubitorii de animale.Am un motanel de 11 luni si de 1 saptamana l-am castrat.La veterinar mi s-a spus ca de acum incolo doar mancare speciala urinari trebuie sa ii dau.Eu as vrea sa intreb persoanele care au motani in casa, daca dupa ce iau castrat le-au dat si altceva de mancare, de exemplu mancare pentru pisici sterilizate, sau kitty cat sau ori ce altceva bombonele de pisici.Si daca da au patit ceva? Credeti ca intr-adevar trebuie sa ii dau doar urinari? Sunt foarte scumpe si nu imi permit sa ii cumpar mereu mereu dinalea.Cat dau pe 1 kg de urinari ii cumpar 3 de kitty cat.HELP.vreau sa imi raspunda doar cei care au animale si au trecut prin asta.Multumesc dau fundita big grin

Răspuns Câştigător
| EvangelineLovin a răspuns:

Sa-ti traiasca! Sa nu ii dai peste, pentru ca din cauza pestelui animalele castrate fac infectie. Poti sa ii dai urinari doar o data pe zi si restul sa ii dai altceva, sau mancare umeda, sau sa ii amesteci urinari cu kitty cat si din 1 kg de ala si 3 de ala faci 4 de amandoua. Eu asa mai fac. si le mai cumpar din cand in cand conserve, dar fara peste, sa tii minte! Si o sa se si ingrase putin dar nu are nimic o sa fie mai pufos!

| mariana20 explică (pentru EvangelineLovin):

Multumesc frumos.Asta cu pestele nu o stiam.Bine ca mi-ai zis pentru ca adora pestele si sa stiu sa nu ii mai cumpar conserva cu peste big grin m-am calmat, chiar dadeam faliment cu urinari laughing

| EvangelineLovin a răspuns (pentru mariana20):

Sora mea are motan si l-a invatat numai cu urinari si acum cand ramane fara mancare sau daca nu are bani sa cumpere nu mai mananca altceva decat urinari, deci nu e bine sa-l inveti doar cu aia. trebuie sa manance din asta ca sa nu faca blocaj renal parca ii zicea, dar daca e o sa-l vezi daca nu face pipi vreo 2-3 zile atunci poti sa-i dai mai mult urinari sau vorbesti cu veterinarul.

| mariana20 explică (pentru EvangelineLovin):

Sincer mi se parea exagerat sa il tin doar pe urinari, mai ales ca inainte sa il castrez ii cumparasem 1 kg de kitty cat cu legume.Noroc ca nu l-am aruncat laughing Mersi mult pentru sfaturi.Veterinaru nu ma lamurise complet, iar cu motaneii castrati nu stiam exact cum este cu mancarea.De cand ma stiu am tinut motani, dar stateam la casa.Acum fiind la bloc am zis ca asta este solutia cea mai buna! Multumesc mult

18 răspunsuri:
| superdorex a răspuns:

Eu iti recomand niste site-uri in care vei gasi multe din intrebarile tale:
http://pisica.ro/
http://www.zooland.ro/
http://www.animalutul.ro/
Multa bafta!

| mariana20 explică (pentru superdorex):

Multumesc frumos.chiar m-am lamurit cu multe care nu le intelegeam

| Livia_Petcu_1984 a răspuns (pentru mariana20):

Tiam raspuns din propria experienta, din cauza la mancarurile speciale dieta daca pot spune asa am ajuns cu cainele la perfuzii deci...

| mariana20 explică (pentru Livia_Petcu_1984):

Pff sad eu am sa ii mai dau urinarii dar amestecat cu kitty cat.in felu asta ii dau si legume si to ce trebuie straight face

| krysstal a răspuns:

Nu stiu de ce l-ai castrat... daca era pisica mai ziceam dar motan, eu m 2 motani albi complet...

| mariana20 explică (pentru krysstal):

Pentru ca face urat cand intra in calduri.Cand ti motan la bloc nu este foarte placut sa il vezi cum iti strica mobila cand intra in calduri.Pe langa asta de fiecare daca cand il lasam afara venea murdar,batut si cu bube.Iar eu nu vreau sa am pisic periodic, cand ii in calduri afara si cand nu in casa.O data mi l-a luat cineva, cu greu l-am recuperat.De asta l-am castrat!

| ToTAiCisiNumAiAiCi a răspuns:

Si eu am motan castrat si juma de an i-am dat ce mi-a zis doctoru dupa aia i-am dat de toate... nu vezi sa nu-i dai numai uscaturi ca dupa aia o sa ai probleme cu el si o sa umbli numai pe la doctori cu el.

| mariana20 explică (pentru ToTAiCisiNumAiAiCi):

Adica sa nu il tin doar pe bombonele de pisici? Tin sa mentionez ca este foarte foarte foarte pofticios si mananca ori si ce.chipsuri,pateu,carnita,inghetata ori ce.Mereu ii dam si putin din ce mancam pentru ca ii este pofta.Am mai crescut motani 8 ani dar ieseau afara, nu erau castrati, iar acum cu asta nu stiu cum este bine sa ii dau mancare!

| ToTAiCisiNumAiAiCi a răspuns (pentru mariana20):

Nu-i da chipsuri ca nu-i fac bine inceraca sa-i dai si iarba de afara(sa vezi ce o sa mance) nu conteaza ce-i da-i sa mance numai sa nu-i da-i in exces. Eu i-am pus 4 blide de unde sa mance si sa bea Un blid ii pun mancare uscata, intr-un blid ii bun mancare la plic sau ceva inmuiat in apa, intr-un blid apa si in celalalt lapte

| mariana20 explică (pentru ToTAiCisiNumAiAiCi):

Asa avem si noi big grin apa, lapte, conserva si bombonele! dar pe langa astea ii dam cate putin din ce mancam...parizer sau carne sau ce o fi!

| ToTAiCisiNumAiAiCi a răspuns (pentru mariana20):

Perfect eu ii dau si iaurt sa vezi ce limpaie la el laughing sau masline(sa vezi acolo cum baga in el ca in spitalu 9)

| mariana20 explică (pentru ToTAiCisiNumAiAiCi):

laughing de iaurt nu mai zic laughingrolling on the floor si a nostru face la fel cu maslinele laughing multumesc frumos pentru sfaturi :*

| ToTAiCisiNumAiAiCi a răspuns (pentru mariana20):

N-ai pentru ce

| Livia_Petcu_1984 a răspuns:

Eu iti dau un raspuns mai logic,sau intrebare? de cati ani se castreaza animale? si de cati ani au aparut mancarurile speciale pentru ele? hai sa fim seriosi ei recomanda mancaruri scumpe dar daca ii intrebi de ingrediente, proteine, fibre iu sacul in brate si se apuc de citit

| mariana20 explică (pentru Livia_Petcu_1984):

Da si asta este adevarat.am hotarat ca am sa ii dau amestecat.asa scap de toate problemele big grin