| Bya132 a întrebat:

Neața TPU!
Am nevoie de informații despre rasa chow-chow(câine) (fără copy/paste).
Vreau să aflu ce mănâncă, cum se comportă cu stăpânul, dar și cu străinii.
Am mai aflat eu puține lucruri despre această rasa, dar nu prea ma lămurit.
Știu că trebuie să fie "educat" în "copilărie" pentru că după aceea va vâna pisici, și chiar câini de talie mică.
Vă rog frumos, am nevoie de aceste detalii, aș dorii și niște sfaturi, cum să am grijă de el, vreau să vă spun că sunt înnebunită după câini, orice maidanez mă fascinează. Cum să mă comport cu Sparky (cum se va numii)? Să fiu dură cu el? Sau să fiu mai blândă?
Cred că vă dați seama cum aș dorii eu să mă comport, dar vreau să fie un câine ascultător, și eu am un văr care mi-a făcut viața un coșmar (deși sună urât) și aș dori să stea mai mult cu mine, dar am și auzit că el se atașează de un singur stăpân.Este adevărat?
Despre cei care aveți aceste bijuterii de câine, îmi puteți spune mai multe detalii despre el?
Îmi voi cumpăra un cățel la sfârșitul lunii aprilie. Probabil de Paști.
Mulțumesc anticipat happy!

4 răspunsuri:
| Bya132 explică:

@liiifeiispiiink, nu mă interesa istoria acestui câine.
@LilWayne, mulțumesc anticipat pentru răspuns.
@Điέภùšħa, mda mulțumesc și ție, chiar dacă răspunsul nu prea mi-a fost de ajutor.
Mai aștept răspunsuri (nu romane)

| NoCharachter a răspuns:

Stiu doar ca e singurul caine din lume care are limba albastra.

| liiifeiispiiink a răspuns:

Una dintre teoriile sustinute in prezent de multi crescatori de Chow Chow arata ca aceasta rasa era crescuta in tarile de origine pentru paza, atac sau vanatoare, dar ca, la nevoie, cateii erau chiar mancati de chinezi, in perioadele frecvente de foamete. Si, cu timpul, Chow Chow s-a transformat int-un fel de mancare al locuitorilor din acele zone ciudate.

De altfel, cuvantul "chow" inseamna, in dialectul mandarin, "mancare", "fel de mancare", ceea ce spune ceva despre numele dat rasei "Chow Chow".

Cu multe sute sau chiar mii de ani in urma, prin stepele Mongoliei, prin zapezile Siberiei sau prin muntii Chinei, cainii aproape ca nici nu erau hraniti cu carne. Cainii mancau in mare parte cereale si legume, oasele ramase de la masa oamenilor, la care se adauga uneori (probabil rar) ceva carne de peste si unele animale mici pe care reusea sa le vaneze el singur.

Un "indicator" care arata dezvoltarea Chow Chow-ului ca fiind un caine omnivor (vegetarian in mare parte, dar si uneori carnivor) este structura dintilor fata de rasele de caini strict carnivore. Dintii Chow Chow-ilor sunt mai plati decat incisivii raselor carnivore.

Asemenea ursilor, care sunt omnivori, Chow Chow se nasc cu 44 de dinti, spre deosebire de caini, care au 42 de dinti. Inainte de a ajunge la maturitate, Chow Chow isi pierde, insa, cei doi dinti "de urs".

Mancarea cu un procent redus de proteine este, de obicei, cea mai buna alegere pentru Chow Chow.

O mancare buna ar trebui sa contina orez si miel, orez si pui, legume si pui, legume si peste. In tarile de provenienta din Rasarit, Chow Chow era o rasa de caini care era hranita in principal cu orezul ramas de la masa oamenilor.

ATENTIE!

Se pare ca porumbul este o mancare destul de nepotrivita pentru unii Chow Chow, intrucat poate genera alergii severe, lacrimarea continua a ochilor, dermatitele umede (asa numitele "hot spots"), la care se adauga problemele intestinale. Porumbul nu este o mancare cu care acesti caini sa fi fost hraniti mii de ani, la fel ca orezul, astfel ca, teoretic, Chow Chow nu este adaptat la mancarea cu porumb.

Se pare ca multi Chow Chow au nevoie de mancare "high fat", adica o hrana care sa contina si grasimi, o mare parte a vietii lor – asta pentru a compensa poate procentul redus de proteine.

Evident, nu toti cainii au aceleasi necesitati alimentare. Trebuie precizat ca exista, insa, crescatori de Chow Chow care isi hranesc animalele numai cu carne cruda (asa-zisa dieta BARF), iar cainii lor traiesc mult si bine.

Oricum sunt niste catei frumosi si devotati stapanilor. Sper ca nu te apuci si tu sa ii mananci, nu?

Sper ca te'am ajutat! succese

| LilWayneGreen a răspuns:

Pai eu am 2 chow-chow.Si sunt foarte simpatici si se atrag ff repede de stapan dar cand sunt mici sunt foarte rai si trebuie sa ii pui putin la respect dar de la 4 5 luni sunt foarte atrasi de stapani.Catelusele sunt de obicei cuminti dar masculi sunt mai rai.Mananca boabe si cam orice le dai nu prea sunt mofturosi