| AnonimKidd a întrebat:

Care-i treaba cu Bichonul?
Buna! In ziua de azi multi oameni au bichoni, isi iau bichoni, au avut bichoni. Nu am nimic cu aceasta rasa, dar ce-i face sa fie atat de speciali? Adica cand va achizitionati un caine, cum procedati? Va uitati la vecina si spuneti : mama ce caine dragut, ce rasa e?
Vecina: bichon
Tu: ooo vreau si eu unul!
Sau va uitati pe site-uri la mai multe rase? De obicei oamenii opteaza ori pentru caini mici si pufosi, adica bichonii sau pentru caini "periculosi" cum ar fi pitbulli sau rotwaillerii.
Adica va inteleg, cand vedeti un caine care va place mult, logic ca vreti si voi unul. Dar la alte rase va mai uitati?
Asa mi s-a intamplat si mie : am vazut un chow chow la mare si am vrut si eu. Dar m-am uitat pe multe site-uri de am invatat rasele pe de rost. Dar niciuna nu mi-a placut la fel de mult. Oricum dupa cativa ani de cand am vazut primul chow chow mi-am luat si eu unul.
Ideea e ca as vrea sa scrieti aici parerile voastre despre bichoni. De ce bichoni, de ce nu bichoni? Sau daca aveti caine de rasa sau maidanez va rog sa mi-l descrieti. Daca aveti bichon sau pitbull si mai bine. Raspunsul care-mi place cel mai mult primeste fundita!
ATENTIE : Nu spun ca bichonii nu sunt draguti sau nu pot fi niste companioni la fel de buni ca alte rase. Nici cu pitbulii sau rotwaillerii nu am ceva. Iubesc cainii, iar fiecare caine e special in felul lui.

6 răspunsuri:
| totElodia a răspuns:

Pot atinge lejer varsta de 18 ani, ceea ce e favorabil pentru stapani...

| viotedy a răspuns:

Bichon=o maimuta cu par cret.mai degraba mata-pisica- decat caine.

| cristina10cris a răspuns:

Sunt draguti bichonii poate lumea vede ca sunt la moda si vor sa fie si ei in rand cu lumea si isi iau si ei mi imi plac mult caini dar nu imi plac toate rasele potbulii si rotwaillerii sunt pentru oameni parerea mea periculosi sa zic asa sau mai mult pentru barbati aceste rase de caini nu am vazut la fele bine asta e parerea mea.Succes!

| Adriankuala a răspuns:

Toate pitzipoancele au bichonii de ce nu se stie si sunt multe care i lasa sa le linga pe gura nestiind ca un caine are destui microbi periculosi care iti pot cauza si moartea

| eueueueueudoareu a răspuns:

Eu am un bichon.l-am primit cadou de la parintii mei care stiau ca-mi doresc un catel micut si pufos.e destul de cuminte si nu e sofisticat mai deloc.rasa si-tzu de exemplu e o rasa superba, dar de obicei au probleme dermatologice si trebuie sa aiba o igiena bine pusa la punct(nu glumesc!). cainele meu mananca si crochete dar si mancare normala.problema e ca bichonii nu au voie oase pentru ca le pot perfora stomacul.(adevarul e ca catelul meu a mai prins oase si de fiecare data vomita). ideea e ca bichonii pot fi companii foarte bune pentru oamenii plini de viata.sunt foarte jucausi si energici!

| Blackscarred a răspuns:

Majoritatea isi iau bishon pentru va e dragut si jucaus! Si de cate ori cineva vede unul il admira; ip mangaie; l intreaba chestii despre caine pe stapan! Iar stapanul vrea sa aiba un caine la care toata lumea se apleaca sa-l mangaie! Eu nu am bichon am un catel mic peachinez negru e destul de treaba laughing Si lumea vazand cainii astia bichoni mai des vor si ei ca nu-s mai prejos decat altii. Oricum eu am mai avut si canish sunt la fel de draguti doar ca e mai mare si e un avantaj si un dezavantaj in a avea un caine mare dar daca chial tii la el o sa ti se para usor sa ai grija de el iar daca are cine sa aiba grija de el ca in cazul meu este si mai bine happySi eu am cautat pe site-uri rase de caini poate o sa mai imi iau unul!thinking Bafta...te las ca latra cainele laughing