| pepenerosu a întrebat:

Oamenii sunt mai neglijati decat animalele; credeti ca e asa? Veniti cu argumente concrete. Si daca nu, atunci de ce nu sunt?

3 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Nu inteleg intrebarea ta insa ea imi aminteste de o poveste auzita de la bunicul in copilarie. Ca sa intelegi, o sa-ti spun ca m-am nascut intr-un sat unde, pe un deal din apropiere, traia intr-un conac, mosierul din zona.Multi oameni din sat erau slujbasi la conac. Bunicul povestea ca, intr-una din seri un astfel de slujbas, venit sa traga pe gat un pahar de vin, ii spuse cu naduf:"Sa stii, mos Neculai, ca la conac cateii cucoanei traiesc mai bine decat noi.Stau toata ziua tolaniti pe covoare groase, mananca numai bunatati, sunt spalati si pieptanati zilnic. Ce zici, mata, de treaba asta?'Iar bunicul pare ca i-a raspuns"Apoi, Ioane, decat catel la conac mai bine taran in ograda ta". Nu stiu ce situatie anume te-a facut sa pui intrebarea asta, dar daca te referi la societatea noastra, in general, nu ai dreptate.La noi animalele, si nu vorbesc despre cele de companie, sunt foarte neglijate.Adaposturile pentru caini, acolo unde sunt, sunt jalnice. Iar cand este vreo seceta si nu se faca destul nutret, vezi cai abandonati si costelivi prin toate localitatile tarii.Bine ar fi ca miliardarii nostri, in loc sa ingradeasca hectare intregi si sa le transforme in parcuri de vanatoare, ar aloca niste sume si pentru adaposturi care sa-si merite numele si-de ce nu-chiar pentru clinici veterinare... Dar ai si tu dreptate:nu le pasa lor de batrani sau copii aflati in suferinta dar inca de animale.

| gabrielaa a răspuns:

Un o nu este mai neglizat decat un animal deoarece cu un o te poti intelege daca vrea ceva si ce, pe aniale nu le poti intelege foarte bine doar daca le dresezi, dar unele animale sunt tinute in puf altele sunt batute si infometate. Sunt ulte cazuri in care oameni sunt mai neglijati si altele in care animalele sunt mai neglijate

| divina a răspuns:

Nu cred ca sunt mai neglijati decat oamenii deoarece de fiecare data can ies in oras vad multi caini pe trotuar, si uneori chiar pe sosea. Din cauza crizei tot mai multi oameni isi abandoneaza cainii sau ii alunga. Ei pot muri : fiind calcati de masini sau pot muri de foame.