| Notty a întrebat:

Credeţi in reîncarnare? Veniti cu argumente, sa am ce citi.winking

35 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ramane de vazut ce va fi.

| Inferno a răspuns (pentru mgtow):

Ramane de vazut... si poate si de uitat. Caci racordat cu teoria aceasta poate ai mai vazut ce este de 100 de ori si tot de atatea ori ai uitat totul. Poate acum sute de ani spuneai niste vorbe similare unui negustor din vechime. Ai murit, ai vazut, ai uitat, acum repeti fraza pentru a 1000 oara.

| GianyCatalin a răspuns (pentru Inferno):

Exact! asta-mi place. am aceeasi parere! E cel mai bun raspuns.

| costis a răspuns:

Cred ca mada a fost intr-o viata anterioara o pupaza, iar inferno un cocostarc. "Cineva nou" nu stiu daca si-a pus poza din viata anterioara sau cea viitoare.

| Mădă0611 a răspuns (pentru costis):

Ooo, dupa ce Andrei s-a suparat pe Magda (thinking) si a incetat sa ma divinizeze, tu ai devenit fanul meu nambăr uan, fa-mi cado tăte dulciurile de la Kaufland, ca doar ei platesc tva-ul, deci o nimica toata pentru portofelul tau, mai ales cand e vorba de je, iubirea ta din toate vietile.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Mada, vad ca esti vedeta pe TPU, cum de reusesti de toti te plac? Oare e un har de la cel de sus sau e rezultatul evolutiei din mai multe rencarnari? laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Mă iubeşte femeileeeee, şi e moarte duuupeee mineee. Rezultatul evolutiei din mai multe reincarnari. smug

| costis a răspuns (pentru Mădă0611):

Dulciuri de la Kaufland?

Acuma am la indemana doar niste branza de oi de la boxa. un borcan de care am uitat, de prin 2005. o nimica toata pentru je

| CinevaNou a răspuns (pentru costis):

Vad ca procesezi mai greu, am evoluat de mult. Foloseste manivela daca n-ai refresh.

| costis a răspuns (pentru CinevaNou):

Pui mic, crezi ca eu stat numai pe TPU, ca orice fost goriloi intr-o viata anterioara?

Intre noi, acuma, iti plac hainele viu colorate?

| CinevaNou a răspuns (pentru costis):

Nu e nevoie sa stai nonstop pe TPU ca sa vezi ce avatar am acum. Sa zici mersi ca te invat chestii noi. happy

Nu, imi plac hainele de popa.

| costis a răspuns (pentru CinevaNou):

Nu cred ca e important de cand ai avatarul nou. Important mi se pare faptul, mai ales in contextul intrebarii, ca te reprezenta mai bine cel vechi.

| OOOLEOOO a răspuns:

Blestemul vietii, te nasti ca sa mori ca sa te nasti ca sa mori s.a.m.d

| CristiB93 a răspuns:

Nu prea cred ca sunt sanse sa existe o rencarnare, sunt cam in ceata in momentul de fata, nu prea cred nimic si nu prea stiu ce sa cred, mai asteptam, cine stie poate da adevarul peste noi in cativa ani.

| Zenicide a răspuns:

Sigur ca da. Dupa moarte putrezim si ajungem mancare pentru gandaci care larandul lor ajung hrana pentru alti animaluti. Carne reciclata - re-in-carnare laughing

| danay72 a răspuns:

Nu, Biblia arata clar ca omul cand moare nu mai se transforma in altceva. Merge in pamant. Eclesiastul 9:5, 6,10, Ezechiel18:4

| RAY a răspuns:

Cum a fost prima reincarnare? omul mereu a visat la viata de apoi din asta s-au nascut povesti multe printre care si asta, nu cred in asa ceva

| Alcyon a răspuns:

Eu iti spun simplu, ca nu stiu. Exista omuleti care sustin ca si-au amintit de vietile anterioare. N-am vorbit cu ei, ca sa stiu daca sunt nebuni sau nu, prin urmare nu pot sa afirm ca e alba sau e neagra. Spre deosebire de 90% din indivizii de pe TPU, care-o tot fac pe desteptii pamantului.

| Lawliet14 a răspuns:

Din punct de vedere crestinesc, nu exista dovezi cum ca ar exista. Ar putea insa exista, ca o a doua sansa din partea Lui Dumnezeu. Ar putea exista oameni care viziteaza pentru prima data o tara si ar recunoaste locurile acelea.

| Darkmagic a răspuns:

- Pentru a sustine reincarnarea trebuie sa accepti ca exista un Creator de suflete, altfel intreaga teorie cade, pentru simplul fapt ca "populatia" umana, animala, vegetala, minerala, CRESTE.

- Luand in considerare existenta Creatorului ce "produce" cumva suflete noi necesare "populatiei" in crestere, doctrina reincarnarii este fundamental injusta, daca tii cont de TELUL unic al reincarnarii: "evolutia" unui suflet, trecand dintr-o entitate in alta, "sufletele noi", fiind clar dezavantajate fata de cele "produse" in trecutul...sa-i spunem indepartat. big grin

Daca nu ai inteles expunerea, voi incerca sa explic altfel, chiar daca logic vorbind, mi-ar fi putin...imposibil, asa incat poti alege un raspuns intre "Nu exista" sau "Este injusta". big grin

| Inferno a răspuns (pentru Darkmagic):

De unde stii ca sufletele noi nu se formeaza ele, asa de la sine, prin acumulare de mazga magica?
Faptul ca acolo, in alta lume, nu ar putea exista un proces absurd si ilogic pentru lumea noastra, prin care sa se formeze sfulete iti da peste cap logica.
Poate sufletele se divid, iar substanta magica din care sunt alcatuite se regenereaza.
Poti infirma asta? Nu. Deci rationamentul tau e absurd.

| Darkmagic a răspuns (pentru Inferno):

Reciteste-ti textul, corecteaza-l, si daca poti sa te abtii, abtine-te de la a mai comenta, cel putin cu mine.

"Inferno a răspuns (pentru Darkmagic):
De unde stii ca sufletele noi nu se formeaza ele, de la sine, prin acumulare de mazga magica?
Faptul ca acolo, in alta lumea, nu ar putea exista un proces absurd si ilogic pentru lumea noastra, prin care sa se formeze sfulete iti da peste cap logica.
Poate sufletele se divid, iar substanta magica din care sunt alcatuite se regenereaza.
Poti infirma asta? Nu. Deci rationamentul tau e subred. "
_________________________________________________

Am SPUS in rationamentul meu ca reincarnarea sau "nu exista", sau "este injusta".
In cazul propus de tine, ESTE INJUSTA.
Mai citeste-mi o data raspunsul, sa vad si eu UNDE, imi dai tu peste cap logica, si unde rationamentul meu e subred! laughing

Am spus "injusta", ca sa nu spun ERONATA, dat fiind tocmai TELUL UNIC al reincarnarii...

| Inferno a răspuns (pentru Darkmagic):

Imi cer scuze pentru greseli, scriu de pe telefonul mobil (cel putin am scris de telefonul mobil)si sunt constient ca lipsa de rabdare face ca multe texte sa pare ininteligibile. Am sa incerc pe cat posibil sa corectez textul initial.

Cand am spus ca rationamentul este eronat ma refeream la "Pentru a sustine reincarnarea trebuie sa accepti ca exista un Creator de suflete"
Nu e musai sa existe un Creator, ci doar un proces creator.

| Inferno a răspuns (pentru Darkmagic):

P.S: "subred" e creatia TPU, nu a mea.

| Darkmagic a răspuns (pentru Inferno):

Am intrebuintat generic "Creator", si NU "Dumnezeu" ori "Zeu". Acesta ar putea fi si "mazga" amintita de tine, si o supa, si o barza.
Intr-o "lume absurda si ilogica", "Creatorul" ar putea fi si un generator electric...de suflete. big grin

| Zenicide a răspuns (pentru Darkmagic):

Si acum, intrebarea de milioane: SI CINE CREZI CA A CREAT GENERATORUL ELECTRIC? laughing

| Inferno a răspuns (pentru Darkmagic):

Cum de nu mi-am dat seama?

| fllu07 a răspuns:

Nu, nu cred, este o invatatura falsa, care a apartut in babilonul antic cu aproape 3.000 de ani in urma. are la baza aceaiasi nuanta din doctrina falsa ca, ceva din noi supravietuieste mortii corpului. Diavolul a fost cel care a spus primul ca "nu ve-ti muri" de vreme ce Dumnezeu a spus ca adam si eva vor muri. faptele au dovedit cine are dreptate. asa cum intunericul este opusul luminii, si uscatul este opusul umezelii, tot asa moartea este opusul vietii.
mortii nu sunt de fapt... "vii".
biblia spune ca mortii nu stiu nimic, si ca nu au nici o putere. Eclesiastul 9:5, 6. de asemenea insusi Isus Crsitos, in care multi cred, spune ca, Cuvantul lui Dumnezeu este adevarul. atunci, Daca Isus certifica ce se spune in Biblie, problema este daca credem ce spune el, sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt convins ca am avut si alte existente.
Avem prea multe defecte ca sa reusim sa le eliminam intr-o singura viata.
Comitem prea multe tampenii ca sa le putem plati intr-o singura viata.
Si uite asa cand vin facturile la plata ne lamentam ca viata nu este corecta cu noi etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-as intreba ceva la fel de "Inteligent" gen "crezi in dzeu", dar stiu deja raspunsul.

| Moryami a răspuns:

Reincarnarea e o prostie. Frate, daca ai murit, esti pur si simplu MORT; nu poti intra intr-o alta persoana/animal WTF
De ex. sa spunem ca eu as muri. Cum Dumnezeu as putea intra in alta fiinta pentru a trai in continuare.

Daca exista cu adevarat, acum probabil dacii si romanii ar fi trebuti sa traiasca si in zilele noastre? :o

| Ciumica a răspuns:

Poate am avut vieti anterioare in trecut de care nu ne aducem aminte. Nu se poate spune clar daca exista sau nu reincarnare. Deci poate fi posibil/ imposibil, parerea mea.

Răspuns utilizator avertizat
| AdLV a răspuns:

Dacă iti spun că cred in reincarnare, dar nu cred in Dumnezeu...mai crede?