| Sofiii2311 a întrebat:

Ofer funda! 1. Vreau niste pareri despre yorkshire terrier?
2.E adevarat ca se obisnuiesc greu sa isi faca nevoile afara?
3.Cum imi dau seama daca e pur sau nu cand il cumpar?

Răspuns Câştigător
| veronique122003 a răspuns:

1. Este foarte inteligent, chiar daca e mic are mult curaj, necesita ingrijire, trebuie sa ai grija ca e mic si se loveste si mananca destul de putintel.
2.Nu. Am avut si imi statea la usa sa il scot. Niciodata nu a facut in casa sin l-am luat de pui.
3. Daca are pedigree e pur. Daca nu e considerat metis chiar daca poate fi de rasa. Daca nu are pedigree e considerat un metis.

2 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Ca sa isi faca nevoile afara trebuie sa il scoti foarte des. Trebuie multa rabdare. De asemenea trebuie sa te informezi foarte bine despre aceasta rasa, care este mult mai sensibila decat alte rase, au un singur strat de par, deci sunt mai frigurosi, pot paraliza de la alune, sau se umfla de la paine. Iti zic in mare niste idei, ca sa stii ca e o rasa pretentioasa si ca trebuie sa te informezi bine despre ea.

| vivitheo a răspuns:

1.Yorkshire e un caine destul de jucaus, nu ocupa mult spatiu, insa necesita o ingrijire foarte atenta a blanitei.Se ataseaza foarte tare de familie si sunt inteligenti.
2.eu cred ca se obisnuiesc normal sa-si faca nevoile afara.asta depinde si de modul in care il inveti.Incearca sa il recompensezi cand isi face nevoile afara si in general la tot ce face bine.Recompense poti gasi la pet-shopuri sau ii poti da carnita(de pui, vita, curcan).
3.Chiar daca multi cred ca pedigree-ul e doar o fita, acesta e singurul act care dovedeste ca animalutul dumneavoastra e de rasa. Eventual il poti duce la un specialist.
Sper ca te-am ajutat
Funda?