| CatSinger a întrebat:

Ok, vreau să-mi iau un șobolan ca animal de companie (care are de comentat să se abțină, cei domesticiți și deparazitați sunt foarte, foarte curați) pentru simplul motiv că am să vreau să mă joc tot timpul cu el, iar hamsterii preferă să fie lăsați în pace, spre deosebire de șobolani, care-s ca niște căței mai mici. Totuși nu-i găsesc prin pet-shopuri. Știți vreun crescător pe undeva pe lângă Iași? Chiar și dacă sunt crescuți ca hrană pentru șerpi, mi-i deparazitez singură.

Răspuns Câştigător
| rocket1204 a răspuns:

Buna! Ce frumos si interesant! Am fost la MaxiPet de unde iau mancare pentru motanul meu si am vazut acolo sobolani. Am uitat pretul, dar sigur gasesti la un MaxiPet. Poti cauta pe internet sa vezi un numar de contact sau o adresa a vreunui magazin din apropierea orasului tau. Eu sunt din Bucuresti si am vazut sobolani la MaxiPet-ul din Militari. Aveau si un ghid despre cresterea sobolanilor, istoricul lor, specii, descriere anatomica, comportamentul lor, durata viata, absolut tot. Cred ca este o alegere foarte inteleapta in ceea ce priveste animalul de companie. Sunt "mama" de pisica de 18 ani, motanul meu se apropie de 19 ani si ca stapan de animal cu experienta iti doresc sa-ti gasesti animalutul, sa fie sanatos si voios. Iti tin pumnii!

2 răspunsuri:
| MadalinG99 a răspuns:

Cauta pe OLX... cam greu sa gasesti asa ceva, da hamsteri nu is jucausi, poti lua un iepure mic sau porc de guineea

| Chiper_Roxana_1990 a răspuns:

O alegere foarte buna, soboloanii, mai ales daca ii iei de mici, sunt foarte afectuosi si pot fi chiar dresati. Am vazut la ambele magazine MaxiPet din Bucuresti si sigur vei gasi si in Iasi! Tine totusi cont de faptul ca sunt foarte inteligenti, le trebuie o cusca sigura si destul de mare. De asemenea, iti recomand sa iei 2 pentru ca sunt foarte sociabili iar unul singur va face depresie indiferent cat te joci tu cu el.