| Anonim3468 a întrebat:

Papagalul meu ma ciupeste dar vine la mine nu ii este frica.L am crescut la mana ar trebui sa ma ciupeasca? de ce o face?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă stăpânea limba engleză, ar fi zis: ai-lăv-iu

| teop009 a răspuns:

Nu-mi dau seama prea multe din întrebarea ta dar poate te ajută să încerci următoarele lucruri:
-dacă are o oglindă și nu un partener adevărat, scoate-o, îl/o stimuleaza din punct de vedere hormonal si poate deveni agresiv(ă)
-dacă nu îi place când ii faci ceva (să îl atingi într-un anume loc, să îi muti bolul de mancare prin cușcă, habar n-am, orice pare să il/o jeneze, încearcă sa nu o mai faci pentru ca devine nervos si prin urmare agresiv
-poti incerca sa ii dai mai multă mâncare, insa nu doar acele seminte din petshop, încearcă sa ii dai si fructe si legume altfel se poate îmbolnăvi si se va îngrașa ft tare (cred ca cele mai generale fructe/legume, ok pentru toti papagalii ar fi măr, castravete, salată, morcov (însă cauta pe google si asigura-te ca sunt ok pentru papagalul tau și dă-i doar in cantități mai mici, mai ales la început)
-dacă nu are de ce sa își toceasca ciocul (os de sepie cred ca se numea, ori o creanga naturala, jucarii "de ros" sau inf alte chestii de genul) s-ar putea ca asta sa incerce sa faca, cumpara-i dintr-un petshop un bloc de minerale, ii va da vitamine+ocazia sa isi toceasca ciocul
-daca nu musca tare poate doar vrea sa se joace, eventual cumpăra-i niste jucarii happy
nu sunt expert(a), dar am avut un peruș timp de un an și m-am documentat cât de mult am putut. sper că te-am ajutat!