| BuGsstormbunny a întrebat:

Parere aparat ultrasunete. Am gasit in Dedeman un aparat de ultrasunete impotriva cainilor agresivi la 70 lei, lanterna, etc. Ma intalnesc pe drum cu caini medii-mari. Si-ar face treaba?

8 răspunsuri:
| MarianRX11 a răspuns:

Din punctul meu de vedere DA. Un prieten de al meu cu probleme are asa ceva si sperie toti cainii. PS: Cainii fug ca de Dracu

| Vvistula a răspuns:

Da, isi face treaba, am vazut in actiune un astfel de aparat si cainii fugeau.

| User23434 a răspuns:

Ia-ti un electrosoc, este mult mai bun pentru ca te poti apara si in alte situatii. Cainii fug doar cand aud sunetul.

| BuGsstormbunny explică (pentru User23434):

Am inteles, dar cu electrosocul trebuie atins cainele, nu? Daca ma apropii ma muscalaughing)

| User23434 a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Nu trebuie atins. Cand apesi butonul si produce "scanteia" pe langa produce si un sunet destul de puternic de care caini se tem. Daca vrei mai mult actiune poti lasa cainele sa se apropie si cand da sa muste il curentezi, vezi atunci chelalaituri laughing))) Oricum e mai bun un electrosoc decat un aparat cu ultrasunete.

| BuGsstormbunny explică (pentru User23434):

Da-mi un Facebook, ceva, vad ca te pricepi, sa aflu mai multe

Bula
| Bula a răspuns:

In principiu, cainii sunt deranjati de ultrasunete, fiindca le aud (nu ca oamenii).
Doar atunci poti avea problema daca saracul caine are deficit de auz. big grin

| Felys a răspuns:

Tatal meu folosea asa ceva candmergea la pescuit ca erau caini comunitari si ii era frica sa nu il ataace si a fost foarte eficient.Iar odata am facut proba pe cainele meu din curte, sa vad reactia, Cainele era de talie mare, un caine curajos si bland si nu a fost extrem de speriat de aparat doar a avut o reactie dar nu exagerata.Nu ii doare nimic doar ca ii sperie dar nu le cauzeaza fizic cu nimic asa ca poti sa folosesti cu incredere, nu se vor apropia