| Girly97 a întrebat:

Pe Internet scrie ca nu le place cainilor sa fie mangaiati si scarpinati in cap. Daca chiar asa este atunci de ce cand stau pe canapea vine catelul nostru, un husky siberian de talie mica care are 6 ani la mine si imi ridica mana? Daca il scarpin pe cap sta complet linistit si nu are vreo reactie. Uneori cand ridic mana de pe capul lui el mi-o atinge si mi-o ridica ca si cum m-ar gua sa continui. Pana la urma se pare ca acestui caine ii place sa fie scarpinat de cap?

Răspuns Câştigător
| Aligator0108 a răspuns:

Nu trebuie să crezi orice lucru văzut pe internet.

Dacă unui câine nu îi place să fie scărpinat pe cap, de ce nu reacționează negativ? Desigur, câinele este total dependent de stăpânul său, dar nu se lasă supus asupra unor circumstanțe fizice. Nu se gândește: "Deși nu îmi plac mângâierile pe cap, mă prefac satisfăcut ca să nu îl supăr.".

Câinelui nu îi place, de exemplu, să fie atins în zona cozii. Ce face când îi iei coada în mâini? Te mârâie, te atacă, ba chiar te mușcă. Acesta îți comunică indirect că acea zonă este una sensibilă și preferă să nu o atingi.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil, cine a scris pe internet acel text, a fost un iubitor de pisici care uraste cainii. big grin
De mic copil am invatat: daca scarpini un caine dupa cap, pe ceafa-gat, atunci vei fi prietenul lui si te va recunoaste oricand.

| Floreenofficial a răspuns:

Salut.Ba eu cred că le place sa fie mângâiați pe cap, ușor bineînțeles.Am mângâiat mai demult, cu grija, o fetiță beagle de doi ani pe cap și am văzut că îi plăcea.Succes!

| cristi202 a răspuns:

Pe internet sunt scrise multe prostii. Probabil trebuie sa inveti se discerni adevarul de minciuna. Nu tot ce zboara se maninca, nu tot ce scrie pe internet e si adevarat. Ai grija!

| Bondarel99 a răspuns:

Astea sunt prostii, dacă nu ii plăcea nu stătea și nu dădea din coada.
Toți câine pe care i-am întâlnit stăteau și chiar le plăcea foarte mult când erau mângâiați pe cap.
Și câinele meu face așa, dar apoi se asaza cu burta in sus și aștepta sa îl scarpin pe burta, adora sa îl scarpine cineva pe burta.

| Începătorul988 a răspuns:

Cateluusei mele ii place sa o mangai pe cap. De obicei cand are chef de mangaiat pe cap vine si se pune cu botul aproape de capul meu.