| diuxxa a întrebat:

Pentru a te muta intr-o tara straina la caine trebuie pasaport sau ceva de genul?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Conditiile principale privind intrarea cu un animalut intr-o tara straina se refera in primul rand la tipul de vaccinuri contra diferitelor malatii, in special cele specifice tarii respective, vaccinuri benefice in primul rand propriului animalut. La sfarsitul pasaportului este un tabel cu principalele tari si tipurile de vaccinuri necesare.
Apoi, dupa cum s-a mai spus, trebuie microcip necesar identificarii (foarte util si in cazul nefericit cand se pierde animalul si cand acesta este gasit de alte persoane care, la orice clinica s-ar duce cu el, il poate identifica adresa), plus cusca (valabila numai pentru animalele pana in jurul greutatii de 10 kg; daca se depaseste, in cazul in care va deplasati cu masina personala, aceasta trebuie prevazuta cu un gard despartitor intre animalut si scaunele din fata).

2 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Da, e necesar pasaport pentru caine plus vaccinul antirabic plus cip de identificare, nu doar pentru mutat, ci si pentru calatorii scurte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daa normal pentru ca nu te lasa sa treci vama fara pasaport ca la oameni