| anonim_4396 a întrebat:

As avea si eu o intrebare: eu am depus actele la consulatul Roman din tara din care ma aflu, cu o anumita adresa. Daca eu intre timp imi schimb domiciliul (tot in aceeasi tara straina in care sunt), trebuie schimbat si in pasaport? Sau cum e? E prima data cand aplic, si nimeni nu mi-a explicat nimic inainte.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din cate stiu in pasaport nu se inscrie domiciliul exact ci doar statul de domiciliu.Detalii vezi aici:
http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/indexActe3.html

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult de raspuns.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poti trimite noua ta adresa prin e-mail, la consulat.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Multumesc pentru raspuns.

| Violleta2022 a răspuns:

In pasaport nu exista rubrica de adresa!
Mergi la consulatul roman din tara respectiva si da-le noua adresa, ca sa-ti poate trimite corespondenta la adresa corecta.
Eu am optat pentru informarea pe email si cand mi-au sosit actele, am mers personal sa le ridic.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Da, exact asa am aplicat si eu: sa ridic personal. Multumesc pentru raspuns.