| anonim_4396 a întrebat:

Perusii stiu sa vorbeasca? Pot fi invatati?

46 răspunsuri:
| NoNameJunior a răspuns:

Da.eu am avut un perus(mascul)mai de mult si a vorbit. daca repeti de mai multe ori niste cuvinte langa el o sa invete.acel papagal al meu isi spunea numele.din pacate, a iesit pe geam si l-am pierdut.acum mi-am luat altul si scoate si el niste sunete.atunci sigur va vorbi peste cateva luni.

| DenissaDeea a răspuns:

Nu pot vorbi papagali(perusi) eu am perusi de trei ani jumate si mi-am batut capul sa ajung la o performana de ai invata sa se dreseze si sa vorbeasca.
De dresat am reusit dar foarte greu, imi pot raspunde cand le strig sau le cert pe nume, sau invatat sa imi ceara singuri mancare, cand nu au mancare sau am uitat sa le pun mancare intr-o zi, deschid usita coliviei si iese singuri in casa, sau incep cu un ciripit special si ma cheama, nu tace pana cand ma vede ca vin sa le pun mancare sau sa le dau drumul in casa.
Sant papagali care vorbesc, dar depinde si de specii de papagali, sunt totusi rase de papagali care emit anumite sunete cuvinte, care sunt mai usor de emitat cu pronuntie mai lungita la sunet...

| Bianca26bb a răspuns:

Eu am perusi de 3 luni. Inca nu pot sa vorbeasca. DE fapt, cred ca nici nu vor vorbi big grin. Doaar papagalii aia mari, crred happy

Oricum, perusii sunt niste draguti!love struck

| ScripterDarl a răspuns (pentru Bianca26bb):

Cat creier ai Ba pot vorbi

| sergiu25bc a răspuns:

Iti spun eu caz concret, am avut 1 perus canar, il luasem foarte de mic.Si in fiecare zi vb cu el, era asa de dragut.Era 1 singur perus, des mai multi nu va vb in veci.Si sa stii ca il invatasem sa imi spuna numele Sergiu. L-am avut pentru 5 ani de zile, il invatasem prin casa, cine venea la mine in camera se punea pe capul lui, sa il cunoasca.Dormea mereu deasupra custei lui, INtra doar cand minca. Facea baita singur.In concluzie daca ai 1 singur canar, perus. El va vb dar trebuie sa il inveti la inceput 1 singur cuvant.Sa ii repeti de f multe ori acelasi cuvant.Tre sa ai multa rabdare cu el. Tu sa fii singura care ii da mincare, face curat, schimbi apa.Astfel va sti ca doar tu il hranesti.Pacat ca in o zi de vara am scos colivia afara si s-a deschis din senin portita, apoi el statea deasupra coliviei.Eu plecasem pina la 1 supermarket.Cand am vazut de la strada ca aveam apartament la etaj 1 la balcon, ca este pe colivie am inlemnit.Am mers imediat in casa, am intrat in balcon era f mare dar nu era acoperit, si am vb cu el.Il chema NATALINO, dar saracul pina sa ajung la colivis s-a speriat de 1 covor care a cazut de la etajul2.Si a zburat.Cat am mai plans dupa el.Iti dai seama avea 5 ani de zile, si cand l am luat era 1 puiut f mic.sad

| jani a răspuns:

Perusii nu pot sa vorbeasca... dar le place sa le vorbesti...cu cat le vorbesti mai mult si incerci sa tii contact cu ei...cu atat se vor imprietenii mai repede...sunt prietenosi...si o data ce s-au imprietenit... vor sta alaturi de tine chiar si cand mananci...

| rosuv a răspuns:

Exista perusi care, da, vorbesc.Secretul e sa il ai inca de cand era in ou.Asta desigur necesita o pereche si un cuib mai intai.Desigur ai nevoie de multa rabdare si perseverenta.

| MADALINAAAA a răspuns:

Nu pot sa vorbeasca.si eu am perusi de 4 luni, si inca nu s-au imblanzit. ce sa fac?crying

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

CRED

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am perusi de 5 luni! Iam invatat sa stea pe deget! Acum trebuie sa ii invat sa vorbeasca.Pako si Liza papagali mei sunt isteti invata repede! DACA II STRIG PE NUME SE URCA PE UMERI MEI SI INCEP SA MA MAN GAIE CU CIOCUL! Ii iubesc foarte mult si sunt sicura ca si ei ma iubesc pe mine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am perusi de 5 luni!Iam invatat sa stea pe deget!Acum trebuie sa ii invat sa vorbeasca.Pako si Liza papagali mei sunt isteti invata repede!DACA II STRIG PE NUME SE URCA PE UMERI MEI SI INCEP SA MA MAN GAIE CU CIOCUL!Ii iubesc foarte mult si sunt sicura ca si ei ma iubesc pe mine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am un perus de 6 luni este foarte draguta, Cleo a mea invata repede, am invatat-o sa stea pe deget, am invatat-o sa stea pe umar, si mai mereu iese din cusca si daca stai in pat vine la tine te pupa si incepe sa vorbeasca in limba perusilor.Acum eu si mama ne chinuim sa o invatam sa vorbeasca.Cand ma uit pe internet la perusii care vorbesc Cleo se chinuie sa vorbeasca si ea.Am invatat-o ceva cand vrea sa o pup face intr-un anume fel. Ea este cel mai dragut perus din intreaga lume.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am avut un perus era mascul si nu il aveam nici de un an dar sa acomodat usor si cand vorbeam la telefon el se urca pe umarul meu era foarte dragutz.Eu cred ca pentru perusul sa se acomodeze cu tine mai repede sa ii dai cat mai des drumul din colivie prin casa si sa stai pe langa el dar sa nu il sperii eu asa am facut si el iata acum sta pe umarul meu.nu stiu daca va functiona si la voi dar eu asa am facut incercati si voi.Despre cum poti invata perusul sa vorbeasca nu stiu ce sa spun nu am reusit niciodata sa il invat dar am citit un articol care spunea ca pentru al invata sa rorbeasca sa repeti cuvantul sau sa vorbesti si el sa te auda incet incet va incerca sa vorbeasca.Eu am raspuns la aceasta intrebare sper sa va fie de folos.bay

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da perusii vorbesc, de fapt imita cuvinte, cauta pe youtube si ai sa te convingi, si apropo superbe aberatiile ce sunt raspunse la intrebarea asta laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da pot fi invatati dupe ce inplinesc 3 ani si 6luni

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Perusi pot fi invatati in liniste si sa ii spui de mai multe ori un cuvant dar cuvintele sa fie mai scurte cum ar fi:riki, sau kiri atat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da pot fi dresati foatre usor dar trebuie sa le acorzi multa atentie. dar cateodata poti sa le acorzi atentie cata vrei daca ei simt ca nu ii iubesti degeaba.si ca sa vorbeasca trebuie sa le repeti chiar de o mie de ori dar dca nu le repeta si ceilalti membri ai familiei sau prieteni degeaba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da pot invata sa vorbeasca.Eu am un perus si am citit pe net ca pot sa il fac sa vorbeasca.Ca sa il inveti sa vorbeasca trebuie sa faci astfel:il pui singur in cusca.Il scoti ca sa se imprieteneasca cu tine.Il scoti din colivie prin camera daca nu mai vrea sa intre il prinzi bland. Apoi ii zici numele, repetandul in fiecare zi.De obicei numele ar trebui sa fie scurt dar daca il vreti mai mare il invata mai greu. Dupa ce l-ai invatat sa isi zica numele il inveti sa zica cuvinte mai mari si chiar propozitii.De pbicei papagali invata mai bine sa vorbeasca de la un copil sau de la o femeie. Sper sa va invatati perusul sa vorbeasca.SUCCES!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pot vb. Dar nu daca ai 2.Atunci vb. intre ei.Stiu pentru. ca am papagali de 1 an.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am 2 perusi de 6 luni si cand strig la el pe silabe petrica el raspunde in ciripaitul sau. dar canta seara si dimeneata sper sa pot sal invat si eu sa vorbeasca apropo daca nu-i place muzica chirie rau de tat si trebuie sai pui manela alea sunt preferatele lor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salutare.Eu am 2 perusi de aproximativ 6 luni si nu pot sa vb crying dar canta dupa manele iar daca nu-i palce muzica kirie rau de tot si trebuiesai schimbi melodia carei place iar cand mami striga la el sau eu incepe sa cante pe limbalui acolobig grin adar sunt foarte deraguti sper sa reusesc si eu sa-i fac sa vorbeasca dar nu cred ma mai are mult si va reusi dar spune,, c,, foarte bine ciu ziguranta va vorbibig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da pot vorbi si pot fi invatati

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bineinteles ca perusii pot vorbii! pot si dansa! am avut 2 papagali acum il am pe al 3-lea! au cantat si au dansat!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da pot fi invatati. dar trebuie sa aveti rabdare cu ei si sa nu incepeti direct cu fraze lungi... pentru inceput cuvinte scurte si usoare cum ar fi : numele lor, am si eu unul il cheama cipy :p si isi zice singur numele vb in oglinda. mananca cu mine, efoarte dragalaslove strucklove strucklove struck

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da perusii pot vorbi! eu am papagal perus il cheama coco si este foarte vorbitor de la 5 luni jumatate el vorbeste ma striga prin camera imi spune buna dimineata este foarte distractiv acum are 2 ani si cand citesc ceva cu voce tare spune si el dupa mine imi este cel mai bun prieten!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am perus de 1 zi nu a vorbit dar a cantat.
si e asa de scumpel albastru.
CEAO

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. doar daca sunt fara pereche. cu pereche nu pot. asa am auzit

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am si eu un papagal perus. mie mi se pare ca e cam salbatic nu am mai avut papagali pana acum.cum as putea sa il fac sa fie mai increzator? daca ma apropii de colivie se sperie se agita foarte tare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic ca da perusii vorbesc doar daca nu au at papagal langa el dar trebuie sa ai multa rabdare pana d ce vor vorbi si perusii sunt foarte amuzanti. Sa zic cei mai amuzanti papagali

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Perusii pot vorbi doar daca cat sunt mici i duci sa li se taie o pielita de sub limba si asa invata s vb