| deedeedeevyq a întrebat:

Cum invat perusii sa vorbeasca?

4 răspunsuri:
| criss:) a răspuns:

Cand esti in preajma lor... vorbesti, ori cu ei ori iti spui tie ce faci, atunci o sa retina si ei merge, am o vecina ce a avut un perus ce vorbea, dar a murit...intr-o zi stapanul lui i-a spus iubirea mea, dragostrea mea si el a spus :'esti prost?'sincer am ras o luna incontinuu cand am auzit. a avut mai mult faze dinacestea la viata lui dar asta e cea mai comicahappyspor la invatat pentru. perushappy

| DerHimmelSollWarten a răspuns:

Din cate stiu eu, si stiu bine, perusii nu pot invata sa vorbeasca.Are nepoata mea de vreo 5 ani perusi iar ei scot tot sunetele lor.Asa ca...

| LauraSpataru a răspuns:

Perusii pot fi dresati relativ usor, dar nu toti ajung sa poata vorbi. Ca sa atinga aceasta performanta, trebuie sa aiba parte de foarte multa atentie si afectiune, dar aceasta nu reprezinta o garantie a faptului ca vor vorbi vreodata. Cel mai repede invata sa vorbeasca de la persoana care interactioneaza cel mai mult cu ei sau pe care perusul tau o indrageste cel mai mult. Trebuie sa-i rostesti cuvinte usoare si clar. Invata-l sa-si spuna numele (daca il cheama Coco sau Puiu, nu Abramburel, care este un termen prea complicat pentru el). Nu le stalci cuvintele ca la copiii mici, pentru ca asa le va invata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuia sa ai un singur perus care sa nu mai fi stat cu niciun papagal inainte ca daca sunt mai multi nu poti face nimic am si eu 3 perusi si... nimic pana nu m-am interesat nu am crezut