supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

Pisicile pot fi dresate? Sau pot fi sataniste?

Am două pisici mici. Mereu stau liniștită și numai aud cum pică lucruri prin casă. Mi-au dărâmat hota pe care nu a mai dat-o nimeni jos de pe peretele ăla de 5 ani. Mi-au spart un toaster. Am țipat la ele. Nimic. Le-am amenințat cu șlapul. Nimic. Am învățat șlapul să zboare. NIMIC. Le-am închis în baie, mi-au spart o oglindă și acolo. Se aleargă și se urcă pe ce apucă. Sunt mici, nu sunt forțoase. Nu înțeleeeeeeg.

Unde pot să le spovedesc?

6 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

rolling on the floor))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
VAI DE MINE rolling on the floor))))))))).
,, Am invatat slapul sa zboare" rolling on the floor)).

Vai. rolling on the floor deci si eu am avut un motan, micut, doar de cateva luni si la inceput era foarte, da foarte obraznic.Asa sunt pisicile la inceput, mai ales intr-un mediu nou. O sa se bage prin toate locurile posibile pentru ca vor sa exploreze. Iar de spart, nu sparg intentionat ci din greseala. laughing Oricum le poti taxa. Daca sparg ceva de 50 de lei, ok, banii aia ii dai pe obiectul respectiv si nu le mai iei mancare, sa vezi dupa cum se potolesc rolling on the floor))))).

A da, fiind mici bineinteles ca au foarte multa energie si chef de joaca. Nu le lasa sa-si faca de cap, joaca-te cu ele. Eu am luat o mingiuta de aia pe care o prindeam cu un fir si i-o puneam deasupra, sa vezi cum tot sarea si alerga dupa minge ca o sa o prinda. Asa isi consuma energia si dupa sa vezi ce cuminti stau. Nu ai cum sa ceri de la o pisica sa stea cuminte si sa nu faca nimic mai ales cand este pui. Cand o sa creasca, o sa vezi in ce putoare se transforma tot ce o sa faca toata ziua e sa doarma toata ziua si sa manance.

supadeceapa
| supadeceapa explică (pentru Nemessys):

Dacă nu le hrănesc și se hrănesc cu mine crying(((((((((? Eu nu risc. Mi-e frică să nu-mi dărâme casa când dorm. A, am uitat să zic că mi-au spart ecranul la laptop și acum nu pot să-l mai închid, o bucată de ecran e albă, cred că i-au murit pixelii acolo și am spațiu să bag un deget între circuite și plasticul de pe o margine rolling on the floor

| Mosotti a răspuns:

Normal ca pot fi dresate, insa in general stapanu uita ca el e ala si nu pisica, si pisica devine stapanul, le-ai lasat sa-si faca de cap, nici asa nu trebuie, mai trebuie si mici pedepse, in primul rand taie-i unghiile si bontifica-le, sa fie rotunde, sa nu mai poata face praf cu ghiarele ce vrea muschiul lor. Daca nu-s cuminti da-le dulciuri, ca nu le suporta, pisicile nu simt gustul dulce, sau mai redu ratia, va fi un reflex "primesc mancare mai ok daca sunt cuminte", de fapt cam asa se si dreseaza animalele cumva, pe din astea, nu exact asta, dar ceva de genul. Esti de vina, daca erau pe mana mea, iti garantez ca intr-o luna-doua erau smirna. Sau le bag in camara, inchid usa "stati la arest pana.", si iar reflex "daca nu-s cuminte intru la arest", pai ce-i asta? Nu suntem pe camp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pisica mea, până nu de mult, sărea pe mine şi se agăţa de mijlocul meu.Acum,m-am învăţat şi am 3 sticle cu pulverizator umplute cu apă, una în cameră, una în sufragerie şi una pe hol ca să fiu pregătită să o stropesc oriunde mă prinde. Dacă ţip la ea crede că vreau să ne jucăm, nici nu mă bagă în seamă, aşa că stropitul e cea mai bună variantă. Acum nu prea mă mai "atacă", a început să se dezobişnuiască deja.
Ai putea încerca şi tu să le stropeşti după ce fac prostii.

| NLS a răspuns:

Ai rabdare inca 4-6 saptamani, si trateaza-le cu pulverizatorul.
A adus tata un pisic mic la inceputul toamnei de la cineva, era foarte neastamparata, dar dulce, se baga sub picioarele noastre ca o tineam in bucatarie si cam asta era singurul pericol. (a inceput usor si sa zgarie, insa nu mobila, pe noi laughing )
Cand am revenit in tara la sfarsitul lunii decembrie, am gasit o sfanta Varvara in loc de dracusorul pe care il lasasem.
Tata a strigat la ea, dar n-a reusit nimic.
Asa ca o verisoara i-a amintit de sticla...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!

Pisicile nu pot fi dresate. Sunt foarte independente. Cât sunt mici, sunt pe post de titirez. Se urcă peste tot, dorm peste tot, sunt mofturoase la mâncare, ronțăie cabluri, pragurile puse la uși, sar pe perdele, aleargă prin casă și dau câte un cap de dulap, ca să alerge apoi în sens opus și să mai dea unul, nepăsătoare, ca și cum nu s-a întâmplat nimic, zgreapțănă materiale textile, lemn, ronțăie cabluri, plastic, șireturi, precum câinii, doar că sunt mult mai aeriene și mai indiferente și chiar dacă sunt speriate, nu știu de frică și nu stau calme orice le-ai face.

Cât sunt puiuți sunt băgate în priză, în principal când dormi. Se trezește cheful de distracție în ele exact cu noaptea în cap. Ziua sunt relativ mai liniștite, dar nu te baza foarte mult pe asta. Sunt foarte jucăușe, au energie și au nevoie să și-o consume.

Cam după un an și ceva încolo, se potolesc. Deja de pe la doi ani nu mai ai cu cine sta de vorbă... E ca și cum sunt pensionare. Își pierd pofta de mâncare, nu mai au chef de joacă, nu mai au energie, sunt atipice și au atitudine tristă, de pensionare, de suflete bătrâne, mare parte din timp petrecându-și-o dormind, când și când la bolul cu mâncare sau apă și lente plimbări prin casă, apoi se trântesc înapoi pe pat, fotoliu, canapea sau locul lor unde se odihnesc și cuprinse de lene și lehamite, adorm și nu te mai bagă în seamă nici dacă uiți să le dai de mâncare o zi. Cu timpul își pierd interesul și nu mai sunt atrase decât poate de o altă prezență pisicească, nouă. Atunci vor încerca un pic să își marcheze teritoriul, vor mârâi, dar tot nu vei reuși să le scoți complet din universul lor.

Când vor crește, și timpul se scurge repede, îți va fi dor să le mai vezi ca titirezul prin casă. Bucură-te de ele. Se vor potoli singure așa cum și adolescentul își bagă mințile în cap și devine adult lăsând loc tâmpeniilor făcute următoarei generații.

Cu drag.