| MeGhosta a întrebat:

Pisicuta mea are vreo 3 luni si nu are mamica sau ceva. Am adoptat-o de pe strazi cand a fost o furtuna imensa. Ea este sanatoasa si nu are nici macar o complicatie medicala dar nu se joaca si nici nu ma prea baga in seama decat cand ii este foame. Daca o iau sa stea cu mine si sa ne jucam, fuge. I-am cumparat o mingiuta si nici nu se atinge de ea. Doarme mereu si nu se joaca decat maxim 2 minute cand o apuca pe ea prin casa. Oare asa este personalitatea ei? Sa o bag mai mult in seama?

5 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Ca dorme...nu-i nici o problema, pisicile sunt animale nocturne si ziua dorm si noaptea umbla creanga! Dar cu timpul, daca sta numai in casa se va obisnui cu programul oamenilor, adica va dormi si noaptea! Faptul ca nu este prea afectuoasa este din nastere. De ex. pisicile portocalii sunt foarte afectuoase, cele de rasa angora sunt reci(unele nici nu torc, asa cum este pisica mea de la avatar!).Si pisica mea vine in brate la mine cateva minute si la prima mea miscare o zbugheste!
Dar am o maidaneza de 16 ani care mi-ar sta in brate tot timpul si care imi toarce la ureche noaptea ca nici nu pot sa adorm!
Si pisicile sunt ca si oamenii,cu diferite temperamente! Am avut o pisica neagra,de mica ce era atat de salbatica incat nu am putut pune mana pe ea decat ff rar,si asta cand era bolnava. Altfel scuipa,maraia,se zbarlea,musca,zgaria...
Poate ca pisicutei tale ii lipseste o jucarioara(cu mingiuta nu a mers nici la mine!). A mea alerga prin toata casa dupa cate un ghemotoc de staniol sau de hartie,dop de pluta, etc. Atata alerga dupa ele pana le baga pe sub vreo mobila si apoi isi pierdea interesul.
Ca sa te bage in seama trebuie sa te asocieze cu ceva bun sau bine. Mangai-o, freac-o sub barbie, unele pisici adora sa le freci pe burta, alint-o prin vorbe calme si afectuoase...
Daca nu se schimba...nu ai ce sa-i faci!

| Cupcakestar a răspuns:

Dureaza ceva timp pana v-a realiza ca tu esti o persoana buna!
Poate pisica ta cand era pe strazi oamenii nu o bagau in seama, sau o loveau si poate nu mai are asa mare incredere in oamenisad!

| bunicisibuni a răspuns:

Dureaza cevat imp pana va capata incredere in tine ai grija de ea.

| TheTelemea a răspuns:

E adoptata ^^

| XoXoAlee a răspuns:

Daca ai zis ca e adoptata de pe strada e normal sa fie asa. adica ea nu e invatata si e destul de sperioasa. dar o sa se joace si ea la un moment dat. cand va avea mai multa incredere. o sa fie binehappy