| Fαntαsy a întrebat:

Imi tot bat parintii la cap de 2 saptamana sa-mi ia un catelus love struck. Pana acum nu m-am gandit ce rasa, pentru ca nu prea mi-au dat atentie. Asa sunt ei, credeam ca ziceau ca am innebunit, asa din senin sa le cer asa ceva laughing.

Oricum asta seara tati m-a chemat sa-mi spuna ca vrea sa-mi ia un caine, pentru. ca s-a saturat sa ma tot auda ca vreau unul. laughing.

Mie cel putin nu-mi plac rasele gen : bichon, Yorkshire Terrier, Bichon Frise, West Highland White Terrier, cu blana flocoasa.

Mi-au placut din totdeauna labradorii, dalmatienii, chow chow love struck, cei blanita scurta si crem.

Stau la bloc, invat dimineata, m-as trezi la 6 sa-l plimb, pot sa-i fac toate cele necesare unui caine (vaccin, control. ), am o fire mai jucausa, mi-ar placea sa se ataseze de mine, si sa fie ascultator, sa nu latre la oameni, sau sa-i muste daca ar vrea sa-l mangaie pe strada.

P. S.: e primul meu caine. big grin

11 răspunsuri:
| Hadley a răspuns:

Pai... daca vrei un caine activ poti lua un schnauzer pitic(el trebuie tuns si scos in fiecare zi la plimbare deoarece este activ si dupa cum te-ai descris ti-s-ar potrivi)
Maltez
Un caine ideal pentru cei cu alergii la par, maltezul e prietenos si se intelege bine cu alte rase de caini si chiar cu pisicile. Doar sa nu-i lasi prea mult timp singuri, fiindca se deprima si se plictisesc usor.
Boston Terrier
E un tovaras perfect pentru familie, sunt blanzi si rabdatori cu copiii. Au nevoie din cand in cand de periaj, pentru a scapa de parul in plus. E obligatoriu sa ai jucarii pe care sa le poata rontai si mesteca prin casa, altfel te trezesti ca iti strica pernele, canapeaua si pantofii.
Caini Pug
Fata lor cu riduri, piciorusele scurte si personalitatea carismatica ii recomanda ca buni tovarasi. Chiar daca sunt incapatanati uneori, in general, cainii pug sunt iubitori si isi asculta stapanii.
Pomeranian
Sunt absolut adorabili, insa, la fel ca si copiii, pot deveni foarte zgomotosi.
Chihuahua
Par inofensivi, dar se pot dovedi niste "duri". Latra insistent la ceilalti caini, se exprima vehement atunci cand vor ceva, dar partea buna e ca sunt foarte loiali si afectuosi.
Schnauzer miniatural
Sunt cunoscuti pentru blandete, disponibilitatea de joaca si curiozitate. Sunt atat de curiosi cateodata, incat se apuca sa latre la fiecare trecator, daca il zareste prin fereastra sau de pe balcon.
Shih Tzu
Sunt extrem de prietenosi, mai ales cu copiii. Din cauza blanitei dese, trebuie periati aproape zilnic si dusi la un salon de frizerie canina, eventual.
Pudel miniatural
Cainii din aceasta rasa sunt sensibili, loiali si tind sa devina timizi in preajma strainilor.
Dachshund
Chiar daca sunt mici-mici, acesti caini sunt excelenti daca ai nevoie de cineva care sa-ti pazeasca locuinta. Sunt atasati de familie, dar pot deveni agresivi cu copiii necunoscuti.
Yorkshire Terrier
Sunt indrazneti, curiosi, mereu gata de aventura! Blanita lor e matasoasa, lunga si dreapta si poate fi tunsa in mai multe stiluri.
imaginile le poti vedea pe
http://www.google.ro/......tp?/imgres

| 3ntzz a răspuns:

Buna!
Pai daca stai la bloc ar fi bine un beagle sau o rasa de talie mai mica sau medie.
Iti poti lua un chow chow ca sunt draguti :X dar au un nivel de activitate mai scazut.
Si presupun ca vrei un caine mai activ.
Daca vrei poti sa iti iei un chuaua dar dupa mine cel mai bine ar fi : bull terrier, par uratzei dar sunt frumosiiii :X, si bealge :X urechuseeeee.
Dar uite un site cu toate rasele si iti da toate informatiile
http://www.infocaini.ro/rase-de-caini/
Sarbatori fericite;)

| Deeaa a răspuns:

Eu zic sa iti iei un dalmatian fiindca poti sa-l lasi la filmul 1001 Dalmatieni ca sa invete cum sa se comporte big grin

| BetterThanDrugs a răspuns:

Buna:*
Eu am un bichon maltez (e fata)
E foartee ascultatoare si inteligentahappy
E foartee jucausaa, stie cand o certi.nu plange noapte
Adica mi se pare un caine frumos + ca este un caine foarte popular:*

| kissyou a răspuns:

Poi...nu-ti plac cainii flocosi cum ar fi bichonii frise dar astia sunt cei mai activi caini ca sa nu mai spunem ca alerga cu putin mai incet decat ogarii(daca au unde). si nu latra mai deloc, dar cei drept sunt si greu de ingrijit(pieptanat si periat zilnic, spalat nu chiar atat de des :)). lunar. dar cu sampon special pentru blana alba, mancare de calitate cum ar fi royal canin sau eukanuba, sal scoti la cel putin 2 plimbari lungi si lista ar putea continua) dar ca sa-ti faci o parere uita-te pe siteul canisei pe care ti-l dau http://www.bichon-frise.ro/

| AdelinaPaula a răspuns:

Am patit aproximativ la fel ca si tine, doar ca eu am primit drept cadou pe Daisy, catelusa meawinking. Avand in vedere ca mie inainte nu imi placeau cainii cu rasa Caniche pitic, am ajuns sa ma atasez enorm de eawinking. Incearca si tu aceasta rasa, cu siguranta o sa te atasezi de el pentru ca acesti caini sunt foarte jucausi si destepti.happy
Sper ca ti-am fost de ajutorwinking.

| Ioanantonia a răspuns:

Bichon havanese :d

| ȘtefiȘtef a răspuns:

Westie( West Highland White Terrier) nu este neaparat flocos. Cutzu din imaginea mea ti se pare flocos? Poate e putin... Dar poate fii tuns scurt. Sa nu i se taie din coada. Sunt jucausi si populari in randul famililor cu copii.

Pug
Cu ridurile lor par niste batrani dar sunt de fapt niste copilasi. Le place sa experimenteze orice, de la sky nautic pana la bungy-jumping ( a fost un reportaj cu un caine asa). Dar ai grija la sanatate! Ridurile si urechile lasate ii pot face mult rau. Trebuie curaatate regulat.
http://www.google.ro/......tp?/imgres r:4, s:0

Husky
Datorita ochilor albastrii, husky te poate fermeca dintr-o privire. Sunt caini blanzi de obicei, dar pot fii dresati si caini de paza.
http://www.google.ro/......tp?/imgres r:12, s:0&tx=5&ty=114

Chow-Chow
Par dragalasi, dar nu ii lasa la o familie cu copii! De ce? Datorita faptului ca nu suporta sa fie smotociti. Se ataseaza repede de stapani, dar daca nu ii scoti in lume de mic, nu te mira daca iti musca musafirii.
http://www.google.ro/......tp?/imgres r:16, s:0&biw=1362&bih=583

Labrador
Sunt caini inteligenti si loiali. Labradorii aurii sunt numiti Golden Retiver. Ei sunt indrumatorii orbilor. Sunt rabdatori si sociabili, calmi si docili. Sunt draguti cu copii chiar daca acestia ii smotocesc.
http://www.google.ro/......tp?/imgres r:14, s:0&tx=55&ty=5
Mult noroc si sper ca te-am ajutat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fantasy ai dreptate cu cainii placuti de tine si neplacuti.
eu am un dalmatian, dar pentru. ca e rau nu il scot afara decat noaptea.ieri i-a facut felul unui vecin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce fel de caine ai acum?

| RaresLow a răspuns:

Uite aici un pui de ciobanesc german http://www.google.ro/......tp?/imgres r:4, s:22&biw=1280&bih=827
si uite unu` matur
http://www.inventatori.ro/view_article.php?id=175
dar na` pentru bloc cand a creste e prea mare!
si eu am unu dar eu il am de paza ca stau la casa!
dar daca il scoti de mic la plimbare prin oras nu o sa ai probleme cu el!