| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un eseu despre nasterea unei cirese cu toate partile florii si fructului din manualul de clasa a 7-a.

6 răspunsuri:
| 14bubulina a răspuns:

Nasterea unei cirese:
Ciresul este un pom fructifer. Nasterea cireselor are loc vara, pomul insa se pregateste de cu primavara. In anotimpul renasterii vedem pe crengute aparitia a niste cosulete ascutite, molcute si cu mai multe straturi. Acestia sunt mugurii, ei rasar timizi pe crengutele mladioase. La primele raze de soare mugurii se desfac, din ei ies floricele si frunzulite de toata frumusetea. Florile cu petale albe si pure sunt protejate de sepale. Polenizarea are loc prin intermediul insectelor. Polenul adus de pe labutele lor ajung pe stigmat. Celula spermatica se transforma in tub polinic care se lungeste si ajunge la ovar. Acolo se contopesc celulele masculine si feminine, formand un zigot si un endosperm. Dupa un timp de la fecundatie, petalele frumoase ale florilor se ofilesc si se scutura stilul si stigmatul. Ovulele se transforma in seminte ce se intaresc dupa un timp. Ovarul creste si se preface intr-un fruct gustos si bogat in vitamine pe care toti il asteapta sa se coaca. In luna iunie, multasteptatele cirese se coc si se fac de culoare rosie.

| SarutDulce a răspuns:

Intr-o padure indepartata traia o femeie singuratica ce in fiecare noapte se ruga la Dumnezeu ca sa aiba si ea un copil oferindui tota dragostea ei lui. Intr- o noapte visa cum un inger ii spusese ca va avea un copil, spre dimineata ea pregati un culcus unde va sta pruncul si in acel moment aparu un imger care ii intinse in brate o fetita spunindui ca va avea numele Cireasa, avea ochii de culoare rosie si o fata alba ca zapada. Fata crescu se facu si mai frumoasa in una din zile pleca in padure si gasise niste mure otravitoare si le minca, fata in clipa acceia murise fiind otravita. Un ciine gasind-o o dusese la capatul padurii unde era casa mamei ei. Mama vazindo buhnise in lacrime deoarece era unica fice a ei si nu mai avea pe nimeni. O ingropasa in gradina imbracindo intr - o rochie rosie si cu o diadema pe par. cind femeia se culca si adormise in locul mormintului cresu un copac de cirese nant si frumos cu o coroana bogata copacul sopti mama trezeste-te femia se sperie si se trezi in data cind a vazut copacul isi da du seama ca era fica ei.
SAU
Era o zi frumoasa de primăvara, o zi însorită, cu nori albi ca zăpadă care pluteau pe cerul cel albastru ca ochii marii, soarele strălucea puternic toate cotloanele naturii inca înghețate, ghioceii se zăreau tot mai tare de sub pătură cea fina de nea si iarba începea sa încolțească. Un cireș care se afla la marginea satului era înflorit ca aveai impresia ca se va imburta copacul de la atâtea flori.Eu stăteam si ma uitam la el, il analizam si încercam să-mi explic cum din atâtea floricele cresc mai multe cireșe ca florile. La ora de biologie din clasa a-5-a doamna profesoara,o doamna înaltă,cu parul bălai,cu ochii căprui si o iubire pentru copii... Îmi aminteam ceea ce ne-a învățat despre înmulțirea plantelor si despre nașterea fructelor așa ca mi-am dat seama:o cireașă se naște din florile care cresc in coroana copacului si care se dezvolta din sămânța fructului,totul era logic,se lega intre el, din semințe creștea un copac care apoi înflorea si făcea fructe care aveau in ele semințe si din semințe lua naștere un nou cireș. Am luat apoi o floricica căzută pe jos si am studiați, mi-am dat seama ca desi are un miros dulciu, nu are si gustul dulciu. Apoi am stat si am pus cap la cap toate aceste lucruri după care foarte fericit am plecat acasă, povestindu-le si părinților mei ce descoperisem eu in acea zi despre cireșul de la capătul satului.

| nasteagutunastea a răspuns:

Si eu am nevoie de accest eseuu

| stas3 a răspuns:

Mie tot imi trebuie acest eseu laughing)

| Cenusa_Danielle_1998 a răspuns:

Da poate e si timpul draga sa pui mintea in miscare?

| Viktoria2000 a răspuns:

Eu tot am nevoie de aceste eseusad