Întrebare recomandată | Andr33ya a întrebat:

Ce este manualul universal, dar manualul alternativ? Care este mai eficient si de de? Părțile negative? Dau funda

1 răspuns:
| RAY a răspuns:

Manualele alternative sunt un semn al normalizării şcolii în direcţia democratizării învăţării. Nu este vorba aici nici de anarhie (pentru că manualele reflectă programa şcolară care prevede ceea ce este comun pentru toţi elevii, asigurându-se astfel egalitatea şanselor), nici de demagogie importată din Occident (pentru că manualele alternative au existat şi în perioada interbelică în România).
Manualele alternative sunt necesare pentru că nici profesorii nu sunt identici şi nici elevii. Nu există elevul "în general", neutru, unul şi acelaşi, căruia să-i prescriem o evoluţie standard în şcoală; neurobiologia şi psihologia demonstrează diferenţele individuale ale fiecăruia dintre noi (abilităţi diferite, ritmuri diferite, interese diferite, chiar tipuri diferite de "inteligenţe"). În acest sens, o societate modernă trebuie să-şi propună valorizarea potenţialului fiecăruia, nu numai pentru că acesta este un ideal respectabil, ci şi pentru că are nevoie de cetăţeni bine formaţi şi eficienţi.
http://www.scoalaparintilor.ro/......ale-2.html

ps atatea chestii noi sunt,pe vremea mea erau manuale si atat, acum aud de manuale alternative si universale, important e sa asimiliati informati din ele, nu vad rostul sincer la atatea manuale, apropo aveti doua manuale per o materie?