| Attack619 a întrebat:

Am 2 papagali, mascul si femela, iar in cusca sunt 2 bare lungi de lemn pe care ei ar trebui sa stea. Problema este ca femela tot roade una din bare si daca mai face asta mult cred ca o s-o faca scobitoare. Am incercat in diverse metode: i-am facut observatie de nu stiu cate ori ba chiar am dat si cu spray pe bara dar dupa ce s-a dus efectul iar a inceput. Ce ar trebui sa fac sa nu mai roada bara? Dau FUNDA daca mergewinking

Răspuns Câştigător
| ĄĿiŒ a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci dar orice ar fi nu pune pe bara nimic rau sau toxic. Aici ai 2 variante - poti cumpara de la un magazin pentru animale batoane cu seminte, din acelea care se punpe bare nu de agatat (sunt ca niste invelisuri din carton acoperite cu seminte ce se pun usor) sau sa cumperi bare de plastic daca gasesti - le poti achizitiona cel mai probabil tot de la un magazin specializat.
Succes

6 răspunsuri:
| Luci99 a răspuns:

Te duci la magazin, si ei una de plastic... asta e singura solutie.

sau ai putea sa-i cumperi o bucata din aceea mare de calciu de la petshop pe care papagalii dau cu ciocul ca sa-l toceasca. lor le creste mereu ciocul si simt nevoia sa-l toceasca, iar daca n-au calciu din acela de care vorbesc, vor incerca sa-l toceasca frecandu-l de barele de lemn, sau dand cu ciocul in ele. este foarte ieftina o bucata din aceea de calciu. 1 leu? oricum, ai grija sa nu fie si colivia din lemn, ca o s-o roada si pe aia si apoi scapa afara si nu-i mai bagi inapoi.

Bafta!

P.S.: Nu mai da cu spray ca intoxici papagali!

Funda?

| AlexandraGabriellaLova a răspuns:

Nu se intampla absolut nimic, si a mea, tot femela roade bara. Cumpara de la petshopuri o alta bara de plastic sau tot din lemn. nu e scumpa, e vreun leu bafta!

| helen45132 a răspuns:

Salut,eu sunt în aceeași situație big grin, femela tot a ros leagănul din băț ce l-a avut și bara tot, am fost nevoită să îi cumpăr una din plastic (pe asta sigur n-o roade), succes!

| Kristelle a răspuns:

Plasticul este o solutie, sau poti cumpara o bara din metal... Cred ca ar fi eficienta.

| Attack619 explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri o sa incerc solutiile voastre si cat despre funda sigur o va primi civevawinking

| kathy7649 a răspuns:

Nu stiu precis dar imi pare ca nu ii ajung vitamine sau alte substante de care are nevoie(am avut un perus care rodea tot ce i se nimerea in cale). Trebuie sa-i dai sa roada creta si nisip.Du-te acolo unde ai cumparat perusii, trebuie sa aiba neaparat creta si nisip special.