| FanClub a întrebat:

am o intrebare am primit un puii de iepure are o luna dati-mi niste sfaturi cu ce sa-l hranesc etc. Funda

Răspuns Câştigător
| mirelalola a răspuns:

Daca e un iepure de companie cu mincare speciala si sa ai o cusca speciala daca este simplu nu am idee intra pe google si uitete mai amnuntit

| FanClub explică (pentru mirelalola):

Ms pentru raspuns

9 răspunsuri:
| felicia1998 a răspuns:

Se hraneste cu morcovi (preferatii lui), iarba, salata, varza si alte plante. Pentru a ajunge la alimente intra de multe ori in gradinile oamenilor. Desi ii place sa rontaie, iepurele nu face parte din categoria rozatoarelor, avand 4 dinti in fata, spre deosebire de rozatoare care au doar 2 dinti in fata.

| Cartitza a răspuns:

In general morcovi, salata dar pentru. ca e mic dai legume pisate.
Funda?

| Conanry99 a răspuns:

Pentru ca e mic, da-i lapte. Poti sa-i dai si morcov dar sa-l razi.

| Conanry99 a răspuns:

Hraneste-l cu lapte caci este mic, dar cand creste sa nu-i mai dai si poti sa-i razi morcovi.Cand e mai mare poti sa-i dai morcovu intreg. Sper ca te-am ajutat happy, sa te bucur de iepurasi big grin
PS: cum il cheama?big grin

| Denisa183 a răspuns:

Eu cand am avut iepure, ii dadeam cotoare de varza(ii placeau mult), salata, iarba, morcovi, telina...

| qwertyuop a răspuns:

Cuu morcovi, varza, salata, mar, etc. dar nu-i da banane sau citrice.

| RomaniaComunity a răspuns:

Iepurele de casa este un rozator erbivor - aceasta inseamna ca regimul vegetarian este singurul potrivit pentru el. Ca iepurele sa fie sanatos si sa nu se ingrase peste masura, datorita faptului ca sunt animale lacome si mananca mai mult decat au nevoie, dieta iepurelui de casa trebuie controlata in cazul in care se constata tendinte de ingrasare.

Alimentatia iepurelui este alcatuita asadar exclusiv din vegetale - radacinoase, legume, fructe si seminte:

Radacinoase (si frunzele lor): morcov, telina, patrunjel, pastarnac, leustean, ridichi, sfecla;
Legume (numai frunzele): salata, varza, spanac, loboda, stevie;
Legume (numai fructele): fasole verde, mazare (cu pastai cu tot), ardei gras, castraveti;
Fructe: mere, struguri, pere, prune, caise, capsuni, cirese;
Seminte: floarea-soarelui, alune de padure (atentie, nu confundati alunele de padure cu arahidele!)
Alte vegetale: busuioc, lucerna, trifoi, iarba proaspata, fan, andive, frunze de papadie.
Nu este indicat ca iepurele sa primeasca coji de pepene (sarace in substante nutritive si indigeste), cartofi (si mai ales coaja cartofului, este toxica), ardei iute, citrice (irita mucoasa gastrica).

Atentie la plantele de apartament - unele pot fi foarte toxice pentru iepure, desi el le poate considera delicatese!

| FanClub explică (pentru RomaniaComunity):

Daca nu ai fi dat copy /paste tias fi dat funda