| konon a întrebat:

Pareri? Credeti ca e rasa pura? Are 2 luni. https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/......2694_n.jpg

9 răspunsuri:
| deadlykiss a răspuns:

Nu se vede poza. Rasa pura e doar in momentul in care are pedigree, in rest seamana doar cu rasa cutare si are caracteristicile ei. Asa mi-a spus un veterinar cand l-am intrebat laughing

| konon explică (pentru deadlykiss):

Chiar e o porcarie zic eu. O rasa pura poate fi si fara hartii, zic eu

| MineIsLikeABridge a răspuns (pentru deadlykiss):

E un veterinar prost, pedigreeul este doar un atestat, puiul de "rasa pura" se naste fara astfel de certificat, depinde de proprietarul animalului daca ii face.

| DenissaRoxana a răspuns (pentru MineIsLikeABridge):

Dar puiul se naste din parinti cu pedigreewinking una este ca parintii (bunicii si alte generatii) sa nu aiba si alta este sa aiba. Fiecare propietar (de canisa respectata si serioasa) le face puilor..restul sunt doar samsari care gasesc scuze gen : 'nu am mai facut la pui ca nu am vazut rostul acelei hartii'...
In concluzie, cainele tau nu este de rasa (pura) si ii dau dreptate lui 'deadlykiss'!

| MineIsLikeABridge a răspuns (pentru DenissaRoxana):

Nu ai inteles nimic, eu nu am caine. Dar si in natura ursul se naste urs si nu are pedigree. Ma refeream ca nu pedigree-ul face cainele de rasa ci genetica, caci "Rasa pura e doar in momentul in care are pedigree"-deadlykiss

| DenissaRoxana a răspuns (pentru MineIsLikeABridge):

Nu-mi da ca exemplu ursul, deoarece pe el nimu o sa-l vezi niciodata sa se imperecheze cu un lup (de exemplu). Dar cainii de pot imperechea, de exemplu un bulldog englez cu unul francez, doua rase care seaman..atunci tu de unde o sa stii ca e sau nu rasa pura? Daca nu are pedigree, cine iti va garanta ca e de rasa si nu metis?

| deadlykiss a răspuns:

Stii... nu-s convinsa ca meriti sa ai un caine. Un caine este un animal loail si iubitor, si cred ca merita sa fie iubit chiar daca nu arata foarte frumos. Hartiile alea mazgalite sunt niste acte care atesta rasa pura, m-as mira ca un veterinar cu multi ani de experienta in spate sa arunce vorbe in vant. Si stai linistit, cel putin eu, tembela, n-am sa-ti mai raspund niciodata la intrebari. Nu meriti nici cateva secunde cat dureaza sa raspunzi la o intrebare. Peace out!

| Reea6 a răspuns:

Iti iei caine sa te lauzi fata de prieteni si cunoascuti cu ce caine ai sau il iei ca iti place acel caine si iti doresti sa te bucuri de cel care va deveni cel mai bun prieten al tau? iar deadlykiss are dreptate doar dupa pedigree iti dai seama in rest nu si banuiesc ca nu o sa lipesti actul de caine pentru a vedea toti cai de rasa pura ...scuze daca am fost rautacioasa dar mie personal mi se pare putin exagerata faza cu rasa pura si tomberonezii sunt rasa puralaughing) ( tomberonez cu tomberonez si a iesit rasa pura) laughing

| Reea6 a răspuns:

Atunci de ce mai intrebi pe alti daca stii ca are vaccinele la zi si arata foarte frumos ..eu ti-am zis ca din punctul meu de vedere un caine nu trebuie sa ti-l alegi numai dupa pedigree daca iti place ce mai conteaza rasa pura sau nu? si zic ca ar trebui o limita de respect nu sa aruncam cu jignirii in stanga si in dreapta