| anonim_4396 a întrebat:

Salu TPU, acum 6 zile un prieten a găsit legați la gură într-o față de pernă 5 pisici, s-a speriat și i-a lăsat la o casă dezlegați pe fața de pernă dar pe pământul rece, după ce am primit mesajul de la el am fugit imediat să-i iau dar deja trecuse 1h și de când stătea pe pământul rece, cârpa aceea nu ținea de cald. Puii aveau în jur de 2, 3 zile, nici buricul nu le căzuse. I-am adus acasă dar am constatat ca deja 2 dintre ei au murit. Eu am pisici mame care alăptează și i-a primit. Toate bune, după câteva zile a mai decedat un pui, am observat că avea ceva la guriță, iar la alt puiuț care în momentul de fata e în viața ii apăruse zilele trecute niște "zgârieturi" ce de fapt nu cred că sunt zgârieturi deoarece s-au inflamat puțin, și par bube, nu foarte mari sau evidente, iar celalalt este ok doar că azi ii curgea ceva alb din ochi. I-am stres azi puțin cu apă călduță la ochișori. Ce credeți că au? Bani să-i duc la veterinar nu am, mâine merg să întreb și la farmacia veterinară și să le iau ceva. Sunt speriat să nu aibă conjunctivita sau vreo boală care se transmite deoarece mai am 4 pui, în vârstă de 1 lună și 1 lună jumătate și nu aș putea să concep să se îmbolnăvească și ei. Mă gândesc, dar poate nu e varianta corecta că atunci când au stat pe pământul rece, afară rece nu le-a făcut bine (asta e clar) dar mă gândesc să nu se tragă de la acest lucru. Tot ce sper este să se facă bine iar puii mei să nu pățească ceva. Pe aceștia după ce-i fac bine am în plan să-i dau spre adopție. Mulțumesc anticipat pentru orice răspuns!

2 răspunsuri:
| Lupică27 a răspuns:

Esti un om de baza al societatii dar nu poti ajuta toate animalutele, daca reusesti sa salvezi cateva e minunat.
si eu am gasit un pui de pisica intr-o punga cu nod la gura, tipa saraca din gura de sarpe, altfel nu o auzeam.

| 22Cezar1231 a răspuns (pentru Lupică27):

Mulțumesc, încerc să ajut cum pot orice suflețel ce-mi iese în cale, sunt conștient din păcate că nu-i pot ajuta pe toți, dar pe viitor dacă-mi va permite situația financiară voi ajuta mult mai multe suflete, și nu doar animăluțe.